Dietní dilema: Co je zdravé a co zdravější?

Zelenina je bezesporu jednou z nejzdravějších potravin vůbec, ale jaký způsob přípravy přinese nejblahodárnější efekt, to je předmětem častých sporů. Podívali jsme se na zoubek čtyřem základním „ultrazdravým“ potravinám … a zde jsou výsledky.

Ovoce? Čerstvé a celé
Tento přítel zdravého srdce a ideální váhy obsahuje minimum tuku a je nadupaný vitamíny. Člověk by řekl, že ovoce je zdravé v jakémkoli množství a jakékoli podobě. Pozor ale – většina plodů obsahuje hodně cukru, a tudíž i v tomto případě je doporučeno jen rozumné množství. Zejména, co se týká sušeného ovoce nebo džusů – zde se totiž příjem obtížně kontroluje. Vezměte si například stoprocentní pomerančový džus – abyste vyrobili dvě deci, budete muset vymačkat aspoň tři větší pomeranče. Jestliže vypijete litr, přijmete do sebe energii patnácti sladkých pomerančů. Sice i s jejich vitamíny, ale také s veškerou fruktózou.

Zelenina? Krátce podusit
Zastánci syrové stravy nemusejí kupovat sporák a ušetří i za elektřinu, k lepší zdravotní kondici si ale podle nejnovějších výzkumů nepomohou. Naopak, ochuzují se o antioxidanty, které se ze zeleniny uvolňují právě tepelnou úpravou. „Vaření prolamuje tlusté stěny rostlinných buněk, a tím tělu umožňuje prospěšné látky lépe vstřebat,“ vysvětluje Bridget Benelamová, britská odbornice na výživu. Jediné, co se vysokou teplotou ničí, je vitamín C, i když ne veškerý. Zelenina by se proto měla jen krátce podusit nebo připravit v páře, aby z ní náš organismus vytěžil maximum.

Mléko? Plnotučné
Možná vás to překvapí, ale nízkotučné mléko není nejlepší volbou ani při dietě. I to „nejtučnější“ plnotučné mléko totiž obsahuje jen okolo 4 procent tuku, což má do obávaných hranic daleko, vzhledem k tomu, že ho denně nevypijete tři litry. Troška tuku v mléce obsažená je naopak jen ku našemu prospěchu, jelikož se v ní rozpouštějí vitamíny A,D,E a K – složky, kvůli kterým mléko vlastně pijeme. Mléko zbavené tuku je o tyto nutriční látky ochuzeno – můžete rovnou pít čistou vodu a vyjde vám to levněji.

Ranní cereálie? Podle složení
Miska cereálií je propagována jako nejzdravější snídaně pod sluncem. Na krabicích s rozličnými směsicemi křupavých lupínků, ovesných vloček a sušeného ovoce bývá zobrazována štíhlá silueta a obrovským písmem vyznačen základní vitamín, o který je směs průmyslově obohacena. Bleším fontem je pak uvedeno celkové složení. To by přitom mělo být první místo, kam vám padne zrak. Mnohá musli byla oslazena kalorickým sirupem a napuštěna olejem, aby lépe chutnala, a v obsahu kalorií se nijak neliší od cukrářských zákusků. Před zakoupením snídaňové směsi proto důkladně prostudujte štítky na obalu a vyberte si pokud možno tu nejpřírodnější.

9.7.2012 4:00| autor: Libuše Burger

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist