Chcete zůstat po smrti kompletní Vyplňte formulář!

Národní registr osob nesouhlasících s posmrtným odběrem tkání a orgánů – právě tam je nutné odeslat příslušný formulář, pokud má člověk přání zůstat i po své smrti kompletní. Ne každému je totiž příjemná představa, že bude po smrti rozebrán na „náhradní díly“, které budou neodkladně použity. Sice na dobrou věc, nicméně představa „rozebrání“ svého těla, i když již neživého, je pro řadu osob neakceptovatelná a vnímají ji jako neúctu k lidskému tělu. V běžném životě i nevyhnutelné smrti se řídíme pravidly. Znáte i transplantační zákon

Kdo mlčí, souhlasí

Jestliže se člověk v příslušném registru nenachází, mohou podle Transplantačního zákona číslo 285 z roku 2002 lékaři použít pro účely léčby jiné osoby jakýkoliv jeho orgán. Ani případně nesouhlasící příbuzní zemřelého jim v tom nemohou nijak zabránit. Transplantační zákon totiž doslovně říká, že pokud nebylo dokázáno, že zemřelý vyslovil za svého života prokazatelně nesouhlas s posmrtným odběrem, platí, že s tímto odběrem souhlasí.

Problémem je obecně nízké povědomí veřejnosti jak o transplantačním zákonu, tak i o související vyhlášce. Rodiče často nevědí, že nepodají-li žádost i pro své děti a přihodí-li se nějaká nečekaná událost a dojde k úmrtí jejich potomků, mají lékaři právo z jejich těl odebrat vhodné orgány.

V praxi tedy platí, aby člověk zůstal po smrti „vcelku“, musí s předstihem nesouhlasit. Písemně. Není to tedy tak, jak se řada lidí domnívá, že žádost se podává v případě, když člověk naopak hodlá nabídnout svoje orgány a tkáně, aby po jeho smrti mohly posloužit jinému člověku.

Nesouhlas jenom písemně

Stejně tak, jako dospělé osoby musejí nesouhlasit samy za sebe a za své děti, musejí formulář vyplnit i zákonní zástupci nesvéprávných osob. Druhá varianta písemného nesouhlasu s odběrem orgánů po smrti je sepsání příslušné listiny ve zdravotnickém zařízení před ošetřujícím lékařem a jedním svědkem. Ta se poté zašle stejně jako oficiální formulář do Koordinačního střediska pro resortní zdravotnické informační systémy, které sídlí v Praze. Zpět přijde upozornění, že dotyčný člověk byl zařazen do registru lidí, kteří nesouhlasí s posmrtným odběrem svých orgánů nebo tkání. Lékaři jsou povinni se při výkonu své práce tímto registrem řídit. Bližší informace i příslušný formulář jsou k dispozici na www.nrod.cz.

(foto: internet)

6.2.2007 12:00| autor: Lenka Mašová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist