Chcete zhubnout? Choďte!

V záplavě stále nově vznikajících druhů cvičení a sportů často zapomínáme na to nejzákladnější, co nám nabízí vlastní tělo. Nejpřirozenějším pohybem člověka je totiž chůze. Pojďme se vydat na malou „procházku“ a krok za krokem shodit nějaké to kilo navíc.

Důvodů, proč na tento základní pohyb nezapomínat ani v dnešní době, je mnoho. Které jsou ty nejzákladnější?

  • Chůze je vhodná pro všechny věkové kategorie.
  • Chodit se dá kdekoli.
  • Nepotřebujete žádné speciální vybavení kromě kvalitních bot.
  • Chůze je dobrou volbou i při různých zdravotních omezeních, která nedovolují vykonávat jiné sporty.
  • Na procházku můžete vyrazit v každém ročním období.
  • Při procházení se můžete zcela vypnout mozek, nebo naopak přemýšlet nad věcmi, které si potřebujete v hlavě urovnat.

Jak začít?
Je to úplně jednoduché, ale přesto i správná chůze má několik zásad. Pokud nejste zrovna aktivní sportovkyně a pohyb jste v poslední době spíše zanedbávala, začněte pozvolna. Lepší je půlhodinová procházka, která skončí příjemnou únavou, než desetikilometrový pochod, který vás zcela odrovná. Snažte se však už od samého začátku o pravidelnost. Nejdůležitější je začít chůzi vnímat jako přirozenou součást dne. Zpočátku jděte tak, jak je pro vás přirozené, postupně si ale zvykejte na mírnější náklon vpřed a začněte zapojovat také ruce. Správnou techniku chůze lze nastudovat třeba v některém výukovém videu na internetu. Nezapomeňte také na protažení před a po samotné chůzi.

[[related]]

Dobří pomocníci
Jako první vám postačí opravdu jen kvalitní boty. Neměly by to být přímo turistické, přestože vás většinou čeká pobyt v přírodě. Zvolte spíše obuv určenou na běh, s pevným kotníkem, ale odpruženou. Jestli nechcete být omezena počasím, je dobré se porozhlédnout po vhodném oblečení. Podstatné je správné vrstvení, a to od látek sajících pot až po nepromokavé oblečení na povrchu. Vždy je lepší si nějaký svršek cestou sundat, než se vrátit podchlazená. Pokročilejší chodci určitě uvítají krokoměr, malé zařízení, které cestou odpočítává ušlé kroky. Na základě měřených údajů je potom možné si vést vlastní „chodící“ deníček. Může posloužit jako dobrá motivace nebo jen tak pro radost nad zdolanými kilometry. V případě, že se vydáváte na delší trasu, nezapomeňte ani na menší svačinku a pití.


Chůzí k úbytku kil
Chůzí se dá i zhubnout. Pocítíte to již po prvních týdnech pravidelných vycházek. Pokud chcete úbytek kil podpořit, přidejte několik změn. Zařaďte střídavě náročnější terén, zvyšte intenzitu pohybu (ovšem při stálém hlídání tepové frekvence) nebo zvolte přímo sport, který z podstaty chůze čerpá. Jedná se zejména o Nordic walking – chůzi se speciálními holemi či H.E.A.T. – chůzi na pohyblivých pásech. A na závěr nejlepší zpráva. Chůze je návyková, když vydržíte náročnější začátky, po určité době si již den bez pořádné procházky nebudete umět představit.

Foto zdroj: profimedia.cz

20.2.2013 10:00| autor: Lenka Šimková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist