11 tipů jak přemoci jarní únavu

Projevuje se nápadným klimbáním a zíváním. Jarní únava je peklo. My ale víme, jak nad ní zvítězit!

1. Rozpohybujte ztuhlé svaly
Pohyb je jednou z klíčových prevencí proti jarní únavě. Svižnější pohyb (například při cvičení, běhu apod.) stimuluje krevní oběh a tělo se tak zbaví nejen škodlivin, ale i stresu, úzkosti a špatné nálady. Své opodstatnění má i postupné otužování organismu, které děláme postupně, ne najednou, nejlépe sprchováním.

2. Vyzkoušejte saunu
Saunování působí antistresově a celkově regeneruje organismus. Je vhodné tam zůstat tak dlouho, dokud se cítíte příjemně.

3. Dodržujte pitný režim
2 až 3 litry denně – tolik tekutin bychom měli přijmout, a to v podobě bylinných čajů, vody, džusů či minerálek. Z čajů doporučujeme například kopřivový, který celkově pročistí organismus. Pampeliškový čaj zase odlehčí trávicí trakt.

4. Nebojte se odpočívat
V předjarním období je také dobré dopřát si nějaký ten relax. To, že je venku najednou krásně neznamená, že musíte nutně najet na 24 hodinový aktivní režim. Sejděte se s přáteli, dělejte si každodenně malé radosti. Dopřejte si chvilku pro sebe, myslete na příjemné věci. Budete sami překvapeni z toho, co dokáže procházka a  sluneční světlo. Slunce naše tělo potřebuje pro tvorbu vitaminu D a látek, které zlepšují náladu. A konec konců, pokud na přírodu příliš nejste, ani masáž nebo bublinková koupel neuškodí.

5. Zásobujte tělo vitamíny
Nejzákladnější vitamíny jako: A, B, C, zinek či selen je v tomto ospalém období nutné neustále a pravidelně doplňovat. Velmi dobrým doplňkem pro imunitní systém je samozřejmě hlíva ústřičná a Echinacea. Dále pak jakékoliv ovoce a zelenina, nejlépe v syrovém stavu.

6. Odlehčete jídelníček
Vaše zažívání potřebuje probudit a očistit se od toxinů a dalších mastných kyselin. Proto se vyhýbejte těžkým a mastným jídlům. Strava by měla převážně skládat z lehkých pokrmů, které jsou bohaté na vitaminy a nejsou těžké pro váš žaludek. Úplně vynechte fastfoody a podobná stravovací šidítka.

7.  Detoxikujte organismus
V jarním čase, kdy se tělo regeneruje a potřebuje se zbavovat „odpadu“, který se v těle za celou zimu nahromadil. Omezte kouření a konzumaci alkoholu na minimum. A pijte detoxikační čaje. Také je dobré jíst močopudné ovoce, neboť močí odchází většina toxinů.

8. Zhluboka se nadechněte
Správné dýchání (například při stresových situacích) donutí tělo k produkci hormonu kortizolu, který mobilizuje energetické zásoby. Tělo díky tomu psychický tlak a nápor mnohem lépe snáší.  Je proto dobré soustředit se na hluboké a pravidelné dýchání do břicha – k tomu může značně dopomoci i cvičení jógy.

9. Zahřešte si s čokoládou
Čokoláda dokáže navodit pocit štěstí a spokojenosti. Obsahuje totiž fenyletylamin, jenž mírní pocity strachu, úzkosti a napětí. Ale znáte to, všeho s mírou!.-)

10. Podlehněte kouzlu barev
Barvy jsou skutečně všemocné. Pokud naplníte váš domov zelenými rostlinami, pak vězte, že to bude mít nejen blahodárný účinek na váš zrak, ale zajistíte si tak i příjem čerstvého kyslíku. Barvami nešetřete ani při výběru toho, co si vzít na sebe. Pozitivní, povzbuzující barvy pomáhají proti depresím, pesimismu, nespokojenosti a letargii.

11. Vsaďte na bylinky
Svěřit se do rukou alternativní, přírodní medicíny je vždycky dobrý nápad.  Perfektní volbou je například ženšen. Ten  posiluje organismus, působí stimulačně a relaxačně na centrální nervový systém.  Dále také podporuje srdeční činnost, zlepšuje střevní peristaltiku, snižuje hladinu krevního cukru a pomáhá organismu mobilizovat energii k zvládnutí fyzicky i psychicky náročných situací. To takový  koenzym Q10 je látka podobná vitamínům. Najdete ji ve všech buňkách lidského těla. Pokud máte koenzymu nedostatek, můžete se cítit vyčerpaní a snadněji onemocníte. Tato látka totiž vytváří v buňkách zásoby energie, která vám dodá potřebnou vitalitu a zpomalí stárnutí.

Důležité varování! Není únava jako únava!
Déletrvající únava (týdny, měsíce) může signalizovat závažné onemocnění organismu jako například deprese, systémové onemocnění pojiva, chudokrevnost, onemocnění štítné žlázy, onemocnění srdce atd. … Situaci v tomto případě nelze podceňovat – poraďte se o svém zdravotním stavu s lékařem.

1.4.2011 2:00| autor: Lucie Elen

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist