Femina.cz » Magazín » Zábava » Práce z domova snadno a rychle? Nauč se být důsledná a efektivní

Práce z domova snadno a rychle? Nauč se být důsledná a efektivní

Práce z domova snadno a rychle? Nauč se být důsledná a efektivní

Magazín: Zábava | autor: Petra Martišková z dostupných zdrojů | vydáno 12. 01. 2017

Dostala jsi nabídku na práci z domova, nebo chceš-li home office, a na jednu stranu jsi nadšená, protože budeš sama svým pánem, ale na tu druhou se bojíš, jestli to zvládneš? I práci z domu se budeš muset naučit. Není to však složité. Poradíme ti, jak být efektivní.

Práce z domu je fajn, ale...

Doba je uspěchaná a tak když přijde šéf s nabídkou, že bys mohla dělat svou práci z domova, určitě jsi v první chvíli neskutečně nadšená. Vždyť nebudeš muset konečně brzy vstávat, odpadnou ti protivné cesty do práce hromadnou dopravou, nebudeš muset být pořád ve střehu a klidně si můžeš zahrát karty na počítači, aniž by ses bála, že ti do kanceláře vtrhne někdo z vedení.

Ano, výhod má práce z domova jistě spoustu, ale také nevýhod. Abys odvedla svou práci, musíš se naučit být disciplinovaná, časem ti bude chybět kolektiv a navíc budeš doma tak trošku inventář. Najednou s tebou budou všichni počítat. A co hůř, problém může nastat s efektivitou. Zatímco dříve jsi zvládala svou práci levou zadní, teď najednou nějak nestíháš. Prokrastinace je tvé druhé jméno a výsledky jsou nulové. Jak být v rámci práce z domova nebo „home office“ co nejefektivnější? Na co si dát pozor? 

Vyber si pro práci pohodlné a klidné místo

Postel nebo válenda je sice pohodlná, ale i vzhledem k podmíněnému reflexu spojenému se spánkem není vhodná. Je jasné, že po nějaké době si budeš chtít udělat trošku pohodlí a pak si jen chvilku odpočineš a najednou zjistíš, že je večer a ty nemáš hotovo. Nejideálnější je (překvapivě) běžný pracovní stůl. Nemusíš si hned zřizovat celou pracovnu, koutek si můžeš udělat klidně v obývacím pokoji. Ale měl by být upravený a přizpůsobený tvým potřebám. Jen tak budeš pracovat efektivně a práce tě bude bavit. 

Urči si pracovní dobu a dodržuj ji

Tady přichází ke slovu důslednost a pevná vůle. Pokud si nedokážeš poručit, aby sis konečně sedla k práci, budeš na sebe muset být přísná. Urči si přesně pracovní dobu i čas na svačinu a oběd. Když se pustíš do práce, neodbíhej pouštět pračku nebo odmývat nádobí. Teď jsi v práci a pracuješ, domácí práce uděláš později. Co je výhodou na práci z domu, je fakt, že si můžeš sama určit, jestli se ti lépe pracuje přes den, nebo večer. To je na tobě. 

 

Pravidelně si tvoř seznam úkolů

Nauč se každý den sepsat seznam pracovních úkolů i těch nejmenších. A je úplně jedno, jestli si je napíšeš vzorně do diáře, nebo na kus papíru, podstatné je úkoly splnit. Splněné úkoly si odškrtávej – posílí to tvou motivaci a budeš mít dobrý pocit z provedené práce. Není důležité vždycky splnit úplně všechno, ale udělat pro splnění maximum. Organizovanost a pravidelnost (podobně jako u pracovní doby), tě podvědomě „donutí“ a motivuje k výkonům. 

Zajisti si přístup k datům i kolegům

Zajisti si přístup ke všem pro tvou práci nezbytným firemním datům a společný komunikační kanál s kolegy. Zvláště pokud jsi součástí týmu, musíš vědět, co dělají druzí. Spoj se s nimi přes sociální sítě, můžeš tak klidně při své práci debatovat a řešit problémy, aniž bys musela vyrážet na pravidelné porady.  

Nepracuj non-stop

Flexibilní pracovní doba neznamená pracovat 24 hodin denně až do totálního vyčerpání. Je důležité pravidelně během pracovního procesu odpočívat: na několik minut odvrať pohled od displeje počítače, protáhni se, prodýchej, případně si na chvíli skoč na čerstvý vzduch. Nepodceňuj volnou chvíli na oběd. Bez alespoň občasných přestávek člověk začne ztrácet efektivitu, koncentraci, přichází dříve únava a tvůj výkon klesá. Navíc nejsi otrok, v práci bys taky neseděla 20 hodin. Nauč se vypínat v určitou dobu počítač i telefon. Jinak budeš mít pocit, že vlastně žiješ jen prací, a to určitě nechceš. 

Co ty a práce z domova? Už jsi ji někdy vyzkoušela a byla jsi spokojená? Jak ti to šlo? Napiš nám své názory a zkušenosti do diskuze. Budeme se těšit na příspěvky. A do galerie se podívej, jak hezky může tvůj domácí pracovní koutek vypadat.

Foto: Shutterstock.com

Další články z rubriky

Komentáře (0)

Tento článek ještě nikdo nekomentoval.

Testy kosmetiky

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Intenzivně hydratuje pokožku...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 29. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Váhy

29. 03. 2017 Horoskop Váhy

Budeš se cítit naprosto báječně. A stejně tak budeš působit i na své okolí. Muži na tobě budou moci oči nechat a ženy... Celý horoskop

Karta dne

Blázen
Možná se ocitáš v těžké životní situaci, kdy je změna jediným řešením, proto vše, co se ti děje, přijímáš jako výzvu a nepřízni čelíš se vztyčenou hlavou. Můžeš si být...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist