Femina.cz » Magazín » Zábava » Práce z domova snadno a rychle? Nauč se být důsledná a efektivní

Práce z domova snadno a rychle? Nauč se být důsledná a efektivní

Práce z domova snadno a rychle? Nauč se být důsledná a efektivní

Magazín: Zábava | autor: Petra Martišková z dostupných zdrojů | vydáno 12. 01. 2017

Dostala jsi nabídku na práci z domova, nebo chceš-li home office, a na jednu stranu jsi nadšená, protože budeš sama svým pánem, ale na tu druhou se bojíš, jestli to zvládneš? I práci z domu se budeš muset naučit. Není to však složité. Poradíme ti, jak být efektivní.

Práce z domu je fajn, ale...

Doba je uspěchaná a tak když přijde šéf s nabídkou, že bys mohla dělat svou práci z domova, určitě jsi v první chvíli neskutečně nadšená. Vždyť nebudeš muset konečně brzy vstávat, odpadnou ti protivné cesty do práce hromadnou dopravou, nebudeš muset být pořád ve střehu a klidně si můžeš zahrát karty na počítači, aniž by ses bála, že ti do kanceláře vtrhne někdo z vedení.

Ano, výhod má práce z domova jistě spoustu, ale také nevýhod. Abys odvedla svou práci, musíš se naučit být disciplinovaná, časem ti bude chybět kolektiv a navíc budeš doma tak trošku inventář. Najednou s tebou budou všichni počítat. A co hůř, problém může nastat s efektivitou. Zatímco dříve jsi zvládala svou práci levou zadní, teď najednou nějak nestíháš. Prokrastinace je tvé druhé jméno a výsledky jsou nulové. Jak být v rámci práce z domova nebo „home office“ co nejefektivnější? Na co si dát pozor? 

Vyber si pro práci pohodlné a klidné místo

Postel nebo válenda je sice pohodlná, ale i vzhledem k podmíněnému reflexu spojenému se spánkem není vhodná. Je jasné, že po nějaké době si budeš chtít udělat trošku pohodlí a pak si jen chvilku odpočineš a najednou zjistíš, že je večer a ty nemáš hotovo. Nejideálnější je (překvapivě) běžný pracovní stůl. Nemusíš si hned zřizovat celou pracovnu, koutek si můžeš udělat klidně v obývacím pokoji. Ale měl by být upravený a přizpůsobený tvým potřebám. Jen tak budeš pracovat efektivně a práce tě bude bavit. 

Urči si pracovní dobu a dodržuj ji

Tady přichází ke slovu důslednost a pevná vůle. Pokud si nedokážeš poručit, aby sis konečně sedla k práci, budeš na sebe muset být přísná. Urči si přesně pracovní dobu i čas na svačinu a oběd. Když se pustíš do práce, neodbíhej pouštět pračku nebo odmývat nádobí. Teď jsi v práci a pracuješ, domácí práce uděláš později. Co je výhodou na práci z domu, je fakt, že si můžeš sama určit, jestli se ti lépe pracuje přes den, nebo večer. To je na tobě. 

 

Pravidelně si tvoř seznam úkolů

Nauč se každý den sepsat seznam pracovních úkolů i těch nejmenších. A je úplně jedno, jestli si je napíšeš vzorně do diáře, nebo na kus papíru, podstatné je úkoly splnit. Splněné úkoly si odškrtávej – posílí to tvou motivaci a budeš mít dobrý pocit z provedené práce. Není důležité vždycky splnit úplně všechno, ale udělat pro splnění maximum. Organizovanost a pravidelnost (podobně jako u pracovní doby), tě podvědomě „donutí“ a motivuje k výkonům. 

Zajisti si přístup k datům i kolegům

Zajisti si přístup ke všem pro tvou práci nezbytným firemním datům a společný komunikační kanál s kolegy. Zvláště pokud jsi součástí týmu, musíš vědět, co dělají druzí. Spoj se s nimi přes sociální sítě, můžeš tak klidně při své práci debatovat a řešit problémy, aniž bys musela vyrážet na pravidelné porady.  

Nepracuj non-stop

Flexibilní pracovní doba neznamená pracovat 24 hodin denně až do totálního vyčerpání. Je důležité pravidelně během pracovního procesu odpočívat: na několik minut odvrať pohled od displeje počítače, protáhni se, prodýchej, případně si na chvíli skoč na čerstvý vzduch. Nepodceňuj volnou chvíli na oběd. Bez alespoň občasných přestávek člověk začne ztrácet efektivitu, koncentraci, přichází dříve únava a tvůj výkon klesá. Navíc nejsi otrok, v práci bys taky neseděla 20 hodin. Nauč se vypínat v určitou dobu počítač i telefon. Jinak budeš mít pocit, že vlastně žiješ jen prací, a to určitě nechceš. 

Co ty a práce z domova? Už jsi ji někdy vyzkoušela a byla jsi spokojená? Jak ti to šlo? Napiš nám své názory a zkušenosti do diskuze. Budeme se těšit na příspěvky. A do galerie se podívej, jak hezky může tvůj domácí pracovní koutek vypadat.

Foto: Shutterstock.com

Další články z rubriky

Komentáře (0)

Tento článek ještě nikdo nekomentoval.

Testy kosmetiky

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Dodává příjemný pocit hydratace...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 24. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Ryby

25. 02. 2017 Horoskop Ryby

Dnes se nenech zatáhnout do malicherných sporů, zbytečně bys tím někomu nahrála na smeč. Drž se raději stranou.  Celý horoskop

Karta dne

Osm pohárů
Dnes máš skvělou příležitost odpoutat se od všeho starého, co ti již neslouží a pouze tě omezuje. Čeho se to může týkat? Vztahy, které dávno přetrvávají spíš jen ze zv...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist