Vyhněte se kocovině!

Znáte to určitě všichni, večer si užíváte párty s přáteli, popíjíte víno, koktejly a třeba padnou i panáky, a ráno se probudíte s nesnesitelnou bolestí hlavy a žaludek na tom není také nejlépe. Čemu se již při konzumaci alkoholu vyvarovat? Lze se vůbec vyhnout kocovině?

Všechny svátky jsou spojeny s oslavami a Silvestr není výjimkou, ba naopak. Je to jediný den, kdy je povoleno vyjít do ulic s lahvemi alkoholu a nebude na vás čekat postih. Ale už výběr správné lahve je důležitý, pokud nechcete druhý den strávit s bolestí hlavy.

Nikdy nepijte na lačno
Jestli chcete vydržet celou dlouhou silvestrovskou noc, nekonzumujte pouze alkohol, nezapomínejte na pořádnou večeři a v průběhu večera zakusujte jednohubky. Jídlo pomůže lépe zpracovat alkohol a nenaběhne vám tak rychle alkohol do krve a předně do hlavy.

Nebuďte vyčerpaní
Určitě přijde vhod zimní procházka na Silvestrovské volné odpoledne, ale nepřežeňte to! Nevydávejte se na dlouhé túry, jedině odpočatý člověk si dokáže dobře poradit s alkoholem. Čím více budete unavení a vyčerpaní, tím více a rychleji na vás bude alkohol působit.

Nezapomínejte na vodu
Náš organismus z největší části obsahuje vodu, a když jí není dost, přijde bolest hlavy. Alkohol váže vodu, a pokud se nechcete probudit s bolestí hlavy, nesmíte zapomínat na pravidelné doplňování vody. Nejlepší je čistá voda, ale pomohou i čaje nebo neslazené minerálky. A jestli se vám podaří před usnutím vypít půl litru tekutiny, nemusíte se bolesti hlavy bát.

Nemíchat
Pokud vaše alkoholové drinky září barvami a těch barev je dost, neočekávejte, že vám ráno od kocoviny pomůže studená sprcha. Držte se radši hesla – věrnost se vyplatí. V alkoholu to platí stoprocentně!

A jestli se kocovina dostavila a vy se proklínáte, proč jste toho tolik museli vypít, tak neztrácejte naději na „čistou hlavu“. Existuje několik možností, jak se s kocovinou vyrovnat a užít si den volna bez bolestí hlavy. A jestli máte vedle sebe někoho, kdo to přehnal s pitím a zdá se vám, že je alkoholu věrnější než vám, přečtěte si článek Vztah s alkoholikem.

Snídejte
Jestli vám to žaludek dovolí, pokuste se do sebe nacpat vydatnou snídani. Pomůže vstřebat ještě zbytky alkoholu. Jaká snídaně je nejlepší, se dozvíte v článku Ovesné cereálie dávají snídani význam.

Dejte si studenou sprchu
Abyste co nejdříve byli zase v pohodě, dejte si hned po probuzení sprchu. Začněte teplou nebo vlažnou vodou a postupně snižujte teplotu vody. Probudíte tak mozkové buňky k životu a osvěžíte tělo.

Nejdůležitější je pohyb
Pokud Vám to organismus dovolí, dopřejte si procházku a zhluboka dýchejte. Okysličíte tak krev. Ale jestli se však klepete zimou a chůze je pro Vás utrpením, raději zkuste zvládnout kocovinu v klidu domova.

Ve chvíli nejhorší si jen vzpomeňte na to, že kocovina je vlastně záslužný stav, kterým zabraňuje pít opravdu bez zábran. Bez povědomí o tom, že když to přeženete, bude vám druhý den špatně, by mnozí ztratili pověstné záklopky. Takhle nás kocovina alespoň chrání před rizikem, že si zvykneme pít přes míru.

31.12.2009 12:00| autor: Renata Jarošová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist