Sex po porodu – jak jste na tom?

„V těhotenství jsme si s manželem užívali sexu každý druhý den. Až jsem se divila, že na to mám chuť víc než kdy předtím. Po porodu ale nastal zlom. Už je to půl roku, a za tu dobu jsme se o milování pokusili jenom dvakrát,“ popisuje své potíže třicetiletá Jitka.

Zdaleka není jediná, komu se libido po příchodu miminka rapidně snížilo. Na poklesu sexuálního apetitu se podílí celá řada faktorů – předně, během šestinedělí se dává tělo do pořádku, hojí se případné stehy, stahuje děloha. Porod je velice namáhavou i bolestivou zkušeností a nějakou dobu si zkrátka nedovedete představit, že se vás na bolavých místech někdo byť jen dotkne. Ani po odeznění krvácení a zahojení stehů ještě nemáte vyhráno. Poševní sliznice zůstává zranitelnější a není snadné ji zvlhčit. „Myslela jsem, kdovíjak se pochva porodem neroztáhne. Když do mě ale manžel pronikal, připadala jsem si jako panna. Dost to bolelo, museli jsme přestat,“ stěžuje si Jitka. „Před druhým pokusem jsme si opatřili lubrikační gel a šlo to lépe. Stejně to ale pořád nebylo ono. Jako bych na to ani neměla náladu.“

Na vině jsou také hormony. Během kojení se uvolňuje hormon prolaktin a klesá hladina estrogenů, díky čemuž žena nemá menstruaci, ale nemá ani přílišnou chuť na sex. Kromě toho je tělo zaplaveno dopaminy zodpovědnými za mateřskou lásku. Tyto hormony ale fungují na stejném principu, jako když se do někoho čerstvě zamilujete. Veškerý něžný cit teď patří miminku a partner se stává běžným inventářem domácnosti. Muži, kteří si stěžují, že jsou po příchodu nového tvorečka do rodiny odsunuti na vedlejší kolej, a maminka miluje jen své baby, mají tedy v podstatě pravdu.

Samozřejmě musíme vzít v potaz i únavu a vyčerpání. Přes den se honíte v kolotoči péče o mrňouska a domácnost a v noci toho moc nenaspíte (a partner se často přesouvá z ložnice na gauč v obýváku, protože ráno vstává brzy do práce). Často vás stresují rady kamarádek a babiček-supermatek, které všechno dělaly lépe a všechno stíhaly levou zadní. Připadáte si neschopná… a hlavně unavená. Jak se pak máte soustředit na něžnůstky s partnerem?

A nakonec pohled do zrcadla. Cejcha na bříšku zůstala, strie nechtějí zmizet, i když je poctivě mažete drahými olejíčky, prsa jak výstavní dojnice. Těhotenské oblečení je příliš velké, do starého se nevejdete. Pohodlné jsou jen tepláky. Jak se máte cítit sexy?

Nějak to musí jít. Miminko přežije jeden večer s babičkou a vy překvapte partnera novými šaty a přitažlivým nalíčením. Nebojte se před ním svléknout – copak by mohl čekat, že za dva měsíce po porodu budete vypadat jak modelka? Tak omezený určitě není. A miluje vás o to víc, že jste mu přivedla na svět dítě. Pokud je pro vás sex bolestivý, zvolte zpočátku jiné techniky uspokojení. Na nic nespěchejte a v případě přetrvávajících potíží se poraďte se sexuologem.

14.6.2010 12:00| autor: Nataša Slánská

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist