Rozchod přes Facebook aneb kopačky v moderní době

Je to smutné, ale málokdo se odváží říct druhému na rovinu do očí, že je konec. Internet a mobilní telefony tento nedostatek odvahy plně podporují. Pošlete zprávu, změníte status na Facebooku… a je vymalováno.

Poctivý rozchod jsem zažila jen jednou v životě. Přítel nečekaně zazvonil u dveří a řekl mi: „Přišel jsem ti říct, že se s tebou chci rozejít. Mám k tomu několik důvodů, ale ten hlavní je, že se ke mně vrátila bývalá přítelkyně.“ To byl frajer! Karty jasně na stole, pěkně zpříma, žádné divadýlko. „Ano, jasně, chápu, taky mi připadalo, že něco není v pořádku, měj se krásně.“ Rozchod, jak má být.

Žádný z dalších bývalých se takhle zachovat nedokázal. Nechali se zapírat v telefonu, předstírali deprese, vymlouvali se na práci a učení, jen abychom se nemuseli vidět. Zřejmě doufali, že mi to nějak dojde samo. Ubohost, pánové…

Příchod internetu a sociálních sítí neosobním rozchodům doslova nahrál. „Honza si na Facebooku z ničeho nic vyvěsil status ‚ve složitém vztahu‘. Další den už byl rovnou ‚nezadaný‘. Všimla jsem si toho, až když mi od kamarádek začaly chodit kondolence a dotazy, co se stalo. Sama jsem přitom neměla tušení, že se rozcházíme,“ stěžuje si devatenáctiletá Martina.

V Británii se podobným způsobem odehrál dokonce jeden rozvod. Pětatřicetiletá Emma Brady zůstala jako omráčená, když si na manželově Facebooku přečetla oznámení: „Neil Brady ukončil manželství s Emmou Brady.“ Jako by to samo o sobě nebylo dost zraňující, někdo z přátel status okomentoval slovy: „Dobře, že jsi z toho venku.“
[[related]]
Dát najevo, že už tě nechci, a přitom se vyhnout přímému kontaktu. Řada lidí to dnes řeší pouhou esemeskou. Někdo své pocity zveřejní na Facebooku nebo Twitteru dřív, než se je odváží popsat polovičce. „Byl jsem v šoku, když přítelkyně najednou začala na zdi zamilovaně švitořit s někým jiným. Nemohli si to nechat do soukromé pošty?“ říká dvacetiletý Petr, který se tímto způsobem dozvěděl, že si jeho láska našla někoho jiného.

Móda ventilovat emoce z problematických vztahů na internetu zasáhla i celebrity. Dva týdny předtím, než byl oficiálně oznámen rozchod Russella Branda se zpěvačkou Katy Perry, se na jedné webové stránce pro dospělé objevilo video, v němž si Russell demonstrativně sundavá snubní prsten. Veřejnost ještě ani nevěděla o nevěrách zajíčka Ashtona Kutchera, a Demi Moore se už na Twitteru svěřovala s pocity prázdnoty a fotografiemi, na nichž vypadá ztrhaně až zbídačeně. Přitom jsou to nejčastěji slavní, kteří škemrají o respektování soukromí.

Zkrátka a dobře, internet učinil z rozchodů věc veřejnou. Proč zranit méně, když lze ublížit víc? Je to záměr, nebo projev zbabělosti?

26.1.2012 12:00| autor: Lenka Klučová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist