Proč je lepší velký zadek než buclaté bříško?

Postavu, nebo-li fyzickou stavbu našeho těla můžeme posuzovat ze dvou pohledů – zdravotního a estetického. Zpravidla však spolu tato dvě stanoviska úzce souvisí. A proto máte-li větší zadeček, pak vězte, že jste na tom daleko lépe než majitelky postavy typu „jablko“, kterým se tuk shromažďuje v oblasti bříška. A proč?

Z estetického pohledu….
Žena s postavou „přesýpacích hodin“ je od pradávna považována za symbol plodnosti a krásy – dnes je populárním označením pro tento typ ženského těla slovo „sex symbol“. Typickými znaky jsou úzká a jemná ramena, větší prsa, útlý pas a širší boky na které navazuje o něco větší pozadí. Mužům se ženy s takovými liniemi líbí daleko víc, než vyhublé modelky, ale i než boubelky. Prostě a jednoduše… když máte štíhlé paže, a linii pasu výraznou v poměru k bokům, pořád vypadáte štíhle.

Ženy, jimž se veškeré tukové buňky hromadí na břiše zase naopak vypadají korpulentní a oplácané, byť mají třeba hubené nohy, malý zadeček nebo štíhlý obličej. Větší bříško je většinou totiž skutečně doprovázeno plochým pozadím a gazelími nožkami. Pokud se tuk usazuje i jinde než kolem pupíku, pak je to zaručeně na pažích, bocích a v oblasti prsou. „Jablková“ postava je ne příliš pěkná na pohled a také se obtížněji formuje. O důležitější je pak zdravý životní styl.

Čtěte: Naučte se zdravě jíst

Ze zdravotního pohledu…
Ženy s baculatým bříškem mají kromě kupy starostí se svým vzhledem navíc ještě větší procento úmrtnosti na zhoubné nádory. Kromě toho je „rosolovitá přední část“ také předpokladem pro vysoké riziko onemocnění srdce a cév. Významně stoupá i riziko vzniku rakoviny ledvin nebo rakoviny tlustého střeva. A kdo může za takzvané „permanentní těhotenství“?

[[related]]

Z velké části jsou na vině hormonální procesy a genetika, podle nejnovějších výzkumů však i tyto zdánlivě nevlivnitelné procesy úzce souvisí s životním stylem a stravovacími návyky. Nejnovější výzkumy epigenetiky prokazují, že správným stravováním se dají upravit i nepřiznivé genetické dispozice, a naopak, nevhodným způsobem života si lze přivodit dlouhodobé poškození přirozených procesů v těle. To bylo prokázáno na dvojčatech, u kterých byla stejná genetická výbava, avšak v dospělosti zcela rozdílný životní styl.

Může vás to překvapit, ale nemalou roli hraje i špatné držení těla nebo třeba neustálé nošení vysokých podpatků. Obojí totiž způsobuje nerovnoměrné zatěžování jednotlivých svalových skupin.

Nejlepší způsob, jak zatočit s vypouleným bříškem je cvičení a životospráva, upravená na základě konzultace s dietologem. Útrobně uložený tuk, jak se odborně tučné břicho nazývá, totiž jen tak nějakým „hopsáním“ a už vůbec ne hladověním, neshodíte.

26.8.2011 12:00| autor: Lucie Elen

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist