Pozor na letní mykózy!

Léto je časem vodních radovánek, slunění, cestování a pobytu v zahraničí. Jak už to v životě chodí, vše má svůj rub a líc, takže potěšení z těchto aktivit bývá vykoupeno častějším výskytem gynekologických problémů.

Kvasinky milují teplé a vlhké prostředí, se vzrůstající teplotou se v pochvě přemnožují a způsobují gynekologické potíže. K jejich přemnožení přispívá horko, dlouhé cestování, neprodyšné oblečení a koupání v bazénech nebo stojatých vodách.

Svědivý výtok?
 
Ženský organizmus je ve srovnání s mužským citlivější na mnohé podněty. Pohlavní ústrojí muže není tak náchylné ke vzniku infekcí jako to ženské. Vaginální mykóza je jedním
z nejběžnějších typů poševní infekce, prodělalo ji přibližně 75 % žen. Odborníci dodávají, že polovina z těchto žen je infekcí postižena opakovaně a pět procent z nich jí trpí chronicky.
MUDr. Vladimíra Paseková z pražské gynekologické ordinace uvádí, že: „Příčinou poševní mykózy je narušená poševní flóra a přemnožení kvasinek rodu Candida. Projevuje se výtokem, zarudnutím zevních rodidel, nepříjemným svěděním a pálením. Svědivý pocit se stupňuje v klidu v noci, vliv na jeho zintenzivnění má i teplo pod peřinou. Příznaky akutní kvasinkové infekce mohou být různé. Její rozpoznání proto není úplně jednoduché a dnes už neplatí, že se projevuje jen typickým tvarohovitým výtokem. Ten může být i vodnatý nebo hustě homogenní.“
Rizika vzniku mykózy
 
Výskyt poševní mykózy se poslední dobou zvyšuje a ne všechny příčiny jsou zcela jasné. Přítomnost kvasinek je vázána na přítomnost estrogenu v organizmu ženy, vyskytuje se proto hlavně v období mezi pubertou a menopauzou. Klasické rizikové faktory (těhotenství, neléčený diabetes mellitus, kortikosteroidní terapie, imunosuprese, vysokodávkovaná hormonální antikoncepce) se netýkají většiny žen, které mykózou onemocní. Nepředvídatelnost příčin vaginální mykózy potvrzuje také gynekoložka,
MUDr. Vladimíra Paseková: „Zdaleka nejčastějším rizikovým faktorem u zdravé ženy je styl oblékání a její životní styl obecně.“
Oblečení:
Mykóza může mít souvislost s nošením džín, přiléhavého syntetického prádla, stejně působí
i punčocháče nebo neprodyšné cyklistické kalhoty. Dochází ke zvýšení vlhkosti, zapářce
a následně většímu množství mikrotraumat, což vytváří příznivé podmínky pro přemnožení kvasinek.
Sexuální praktiky:
Také zvýšená frekvence pohlavních styků nebo přítomnost dalších poševních infekcí jsou rizikovým faktorem. Ke vzniku vaginální mykózy mohou vést i sexuální praktiky. Kombinací vaginálního styku s análním lze zavést kvasinky ze střeva do pochvy, podobný výsledek lze docílit i kombinací styku vaginálního a orálního.
Pití:
Důležitý činitel je často zmiňovaný pitný režim. Při nedostatečném pitném režimu dochází k dehydrataci, zahustí se poševní hlen a zvýší se koncentrace kvasinek.
Přehnaná čistota:
Ženy s výtoky bývají až přehnaně čistotné – používají výplachy, deodoranty, parfémované toaletní pomůcky a intimní mýdla. Všechny tyto faktory vždy ovlivní a zhorší křehkou poševní rovnováhu.
Antibiotika:
Léčba antibiotiky zvyšuje pravděpodobnost vzniku, ovšem jednorázová aplikace antibiotika riziko mykózy nezvyšuje. Léčbu antibiotiky je vhodné zajistit preventivním podáváním antimykotik do pochvy.
Chlorovaná voda a plavky
 
Rekreační koupání a plavání má podle MUDr. Pasekové vliv na vznik mykózy, ale jiný, než by se mohlo zdát: „Je sporné, zda je možné „chytit“ vaginální mykózu v bazéně. Svou roli hraje pravděpodobně hlavně pobyt v mokrých plavkách a vlhká zapářka jako taková. Na vině je také vysoký obsah chloru ve vodě, který narušuje přirozené pH pochvy. Bezpečnější je proto koupání ve slané mořské vodě, protože ta má antiseptický účinek. Bohužel ani pobyt na mořské pláži není sázkou na jistotu. Vlhkou zapářku mohou u moře stejně jako u bazénu způsobit mokré plavky.“
 
Prevence vzniku mykózy
 
Přestože se lze jen obtížně vyhnout vaginální mykóze, je možné minimalizovat počet opakování infekcí a zamezit závažným komplikacím. Několik základních rad zní:

1. dodržovat pitný režim (2-3 litry bezkofeinových nealkoholických nápojů denně)

2. používat k intimní hygieně čistou vodu bez mýdla

3. nepoužívat výplachy pochvy, protože ničí ochranné kyselé prostředí pochvy

4. utírat si konečník po stolici odpředu dozadu

5. nosit prodyšné oblečení z přírodních materiálů

6. nenosit v létě silonky, dát přednost samodržícím punčochám

7. nezůstávat v mokrých plavkách

8. omezit používání slipových vložek

9. často vyměňovat tampony i vložky, používat menstruační vložky bez fólie

10. vymočit se a osprchovat genitál čistou vodou po pohlavním styku

11. při dlouhodobější léčbě antibiotiky preventivně zavádět antimykotika do pochvy
Samoléčba, ale rychle!
 
Vaginální mykóza se může řadit mezi sezónní onemocnění, protože ne všechny faktory dokáže žena ovlivnit. Jak potvrzuje gynekoložka Vladimíra Paseková: „Pravděpodobnost vzniku vaginální mykózy je opravdu vysoká (75 % žen), při prvních projevech je na místě bezodkladně zahájit vhodnou léčbu. Prakticky všechny ženy s mykózou mají svědivý pocit, který je také nejčastěji přinutí situaci řešit. Obecně je dobré řešit své obtíže rychle – tím se omezí další zhoršování potíží a urychlí se správná léčba. Není nutné ihned vyhledávat lékaře. Ideální je mít antimykotikum doma a při potížích je použít co nejdříve. Není-li si žena jistá správností diagnózy, je dnes již u většiny gynekologů možné poradit se o léčbě telefonicky. Na dálku sice nelze stanovit diagnózu, ale lékař svou pacientku zná a sám zváží, zda může žena antimykotikum použít nebo zda její potíže vyžadují návštěvu v ordinaci.
Co dělat při probíhající mykóze
 

– Sprchovat zevní genitál čistou studenou vodou, která zklidní pokožku a zmírní svědivé pocity.

– Neobviňovat partnera z nákazy (poševní mykóza není primárně považována za pohlavně přenosnou nemoc)

–  Nezavádět si jogurt do pochvy, protože laktobacily v jogurtu jsou jiného druhu než ty v pochvě a stejně samy o sobě nevyléčí přemnožené kvasinky.

–  Léčit co nejdříve po jejím propuknutí volně prodejným antimykotikem, případně konzultovat potíže s gynekologem.

–  Pokud štípe sliznice po zavedení antimykotického čípku, není třeba ukončit aplikaci – každá zánětlivě změněná sliznice je zvýšeně citlivá k jakýmkoliv přípravkům. Naopak je vhodné v aplikaci pokračovat – jak se bude hojit sliznice, vymizí i nepříjemné pocity bezprostředně po zavedení léku.
Komplikace
 
Při opakování potíží je nutné skutečně prokázat, že jde opět o mykózu. Stejné potíže nemusí být způsobeny stejným patogenem. Neplatí, že měla-li pacientka jednou mykózu, musí jít v budoucnu o totéž. Každé dlouhodobé nebo často opakované obtíže vyžadují konzultaci gynekologa. Nezabírá-li správně užité antimykotikum, nejedná se pravděpodobně o mykózu
a je vhodné navštívit gynekologa.
Femina tip:­­­­­­
 

Léčivý přípravek „Gyno-Pevaryl 150“ obsahuje 3 čípky, které se zavádějí 3 noci po sobě hluboko do pochvy. Kombinované balení „Gyno-Pevaryl 150 Combipack“ zahrnuje také krém ke zklidnění zarudnutých stydkých pysků. Úspěšnost vaginální léčby je kolem 90 %. Výhodou přípravku Gyno-Pevaryl je, že kromě kvasinek je účinný i na část bakteriálního spektra (streptokoky a stafylokoky). Pokud tato léčba nezabere, jedná se pravděpodobně o jinou než kvasinkovou infekci a v tomto případě je vhodné navštívit gynekologa.

více na: www.gyno-pevaryl.cz

22.5.2009 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist