Pomoc! Bydlím s tchýní…

Bydlí vaše tchýně blíž, než je zdrávo? Ve stejné ulici, domě nebo dokonce v jednom bytě? V tom případě je potřeba obrovská dávka trpělivosti a sebeovládání. Jak se nezbláznit, zachovat si zdravé manželství a ještě z toho vytěžit maximum?

Pokud nepatříte mezi pár šťastných, pro které je manželova matka skvělou kamarádkou, pomocnicí a rádkyní, pak je vaším snem ideální tchýně – ideálně 1 000 km daleko. Život s tchýní totiž může způsobovat stres a stát se tak příčinou mnoha problémů.

Nemůžu otěhotnět

„Od té doby, co bydlíme ve stejné vesnici jako manželovi rodiče, je to peklo. Tchýně k nám chodí několikrát denně, všechno kontroluje a upravuje podle sebe. Navíc chodí bez ohlášení,“ stěžuje si čtyřicetiletá Gábina. Manžel vydělává slušné peníze, a proto Gábina pracovat nemusela. Celý den se starala o syna, vařila, uklízela a pečovala o sebe. Ona, její rodina i domácnost – vše je jako ze žurnálu. Každý by mohl závidět. „Ale tchýni nebylo nic dobré. Vyčítala nám i to, když jsme si v neděli přispali do osmi a ona nás našla v posteli. Normálně nám vlezla až do ložnice!“ vypráví zoufalá Gábina. Už dva roky se snaží o další dítě, ale bez úspěchu. Oba jsou s manželem zdraví, problémem je podle lékařů stres. A jediný stres má Gábina z tchýně. Potřeba odpočinout si od ní ji donutila najít si zase práci.

Manžel je jako mezi mlýnskými kameny

Neshody s tchýní mohou narušit nebo dokonce zničit i manželství. „Tchýně se nám pořád plete do života, ve všem radí a všechno ví nejlíp. Připadám si jako puberťačka, která je pod dozorem. Podle ní neumím ani pověsit prádlo,“ vypráví devětadvacetiletá Helena. S tchýní a tchánem bydlí v jednom domě, a přesto, že mají oddělené byty, tchýně jí soukromí nedopřeje. Manžel se sice většinou postaví na moji stranu, ale je to jeho matka a vím, že ho ty neustálé spory vyčerpávají,“ dodává Helena. Hádky s tchýní jsou taky nejčastějším důvodem hádek a napětí mezi ní a manželem. „Kvůli tchýni se hádáme docela často,“ přiznává. Proto si Helena některé své stížnosti na tchýni nechává radši pro sebe. Ale ani to není řešení, protože negativní emoce se v ní hromadí a čas od času vybuchne.

Jsem příšerná matka – teď už to vědí všichni

Babičky často mluví do výchovy vnoučat a vždycky se rády podělí o své zkušenosti. Jenže všeho moc škodí. „Pořád dokola musím poslouchat, že malého mám víc oblíkat. Řeší to s půlkou vesnice a všichni mi vzkazují, že ho málo oblíkám. Nikdo z nich přitom neviděl, jak je můj syn oblečený,“ říká třicetiletá Jana. „Plýtvám sunarem a trápím ho, když ho nechám chvíli brečet. Kdykoliv nesouhlasí s tím, co jako matka dělám, tak to každému vykládá,“ dodává Jana.

článek

První pomoc pro přežití v těsné blízkosti tchýně:

Pravidlo č. 1: Stát si za svým

Jestli chcete přežít vedle tchýně a nepřijít přitom o rozum nebo o manžela, je potřeba dodržet pár pravidel. První pravidlo zní: Stát si za svým. Ale nenápadně! Příliš okatá ignorace tchýniných názorů může být považována za provokaci a povede akorát k vyhrocení situace. Není důvod si nechat do všeho mluvit. Sama víte nejlépe, jak vést svoji domácnost, jak se starat o své dítě a co přesně potřebuje váš manžel.

Pravidlo č. 2: Neodmítat dobrou radu

Někdy i tchýně může přijít s dobrým nápadem nebo užitečnou radou. Je hloupé ji odmítat jen proto, že je od tchýně. Proto je dobré se nad každou radou nejdřív zamyslet, než ji hodíte za hlavu. Navíc tím trochu uklidníte vaše vztahy.

Pravidlo č. 3: Nedělat naschvály

Schválnosti jsou přímou cestou do pekel. Pokud s nimi začnete, tchýně vám to určitě vrátí. Jestli s nimi začne tchýně, je nejlepším řešením je přehlížet. Nikomu nepomůžou a vztahy se potom velmi těžko vracejí do normálu.

Pravidlo č. 4: Oddělit domácnosti

Pokud bydlíte v jednom domě, je dobré mít oddělené domácnosti. Čím samostatnější budete, tím míň příležitostí dáte tchýni k vměšování se do vašich záležitostí. A tím méně konfliktů vznikne.

Pravidlo č. 5: Nestěžovat si na tchýni v přítomnosti manžela

To nedělá nikdy dobrotu. Pokud se chcete kamarádce svěřit s tím, co vám zase vaše tchýně provedla, tak to rozhodně nedělejte před manželem. Nezapomínejte, že je to stále jeho matka, a ať už je jakákoliv, bude se cítit dotčený. Jak byste se cítila vy, kdyby si před kamarády v hospodě stěžoval na vaši matku on?

Pravidlo č. 6: Tchýně se musí využít!

Proč by vám měla tchýně pořád jen do všeho mluvit? Tchýně musí být taky k něčemu dobrá. Může vám pohlídat dítě, když si chcete vyrazit na nákup nebo s manželem do kina. Postará se vám o psa nebo kytky, když jedete na dovolenou. Když už ji jednou máte, tak ať je k něčemu dobrá!

Máte vlastní návod na svoji tchýni? Také se vám plete do života?

Foto zdroj: profimedia.cz

18.4.2014 10:00| autor: Hana Dragounová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist