Manžel upřednostňuje své rodiče. Co s tím?

Tchyně má vždycky pravdu, tchán by si něco takového přece nevymyslel… Každý se občas zastane svých rodičů, ale zastane se manžel někdy taky vás? To, že jsou u něj rodiče na prvním místě, nemusíte odhalit hned. Co pak ale s tím?

Většinou to začíná nenápadně. Postěžujete si manželovi, že jste měla nějaký problém s jeho rodiči a on to zlehčí. Buď to tak nemysleli, nebo jste se navzájem nepochopili, nebo jste se špatně vyjádřila… Budiž, mohlo to být nedorozumění. Ale pak najednou zjistíte, že každá vaše poznámka o jeho rodičích skončí stejně – manžel se jich zastane. „Tchán mi začal dělat naschvály, ale můj muž to nechce vidět. Myslí si, že přeháním,“ říká osmadvacetiletá Mirka. Ať už předloží manželovi jakýkoliv důkaz, jeho otec je v tom podle něj nevinně.

Skrytý mamánek?

Typického mamánka bychom asi za manžela nepojaly, přesto je třeba si přiznat, že matky mají na své syny značný vliv. A do jisté míry i otcové. Jsou to přece jeho rodiče. Snad pro každého člověka je těžké si přiznat, že i rodiče mají své chyby. Někdo se s tím vyrovná v období dospívání, někdo později a někdo si to nepřizná nikdy. Co ale dělat, když je váš muž stále pod takovým vlivem svých rodičů, že je upřednostňuje i před svojí vlastní rodinou? „Že nedokážou brát ohledy na mě, na to už jsem si vykla, ale že nejsou ohleduplní ani ke svému malému vnoučkovi, to už mi hodně vadí. Pořád ho budí svými hlasitými hádkami, a když jim zavřu dveře, tak to považují za provokaci a stěžují si na mě manželovi,“ tvrdí třicetiletá Jitka. „Nejhorší je, že se jich pak zastane,“ dodává.

Nekritizovat!

Pokud nechcete, aby se proti vám manžel obrátil úplně, snažte se jeho rodiče moc nekritizovat, i když máte pravdu. Tato rada se velmi těžko dodržuje, ale zaručeně se vyplatí. Čím více totiž budete na tchána či tchýni útočit nebo proti nim brojit, tím více je bude váš choť bránit. Ve výsledku pak uvidí vaše nepřátelství vůči nim i v obyčejném pozdravu. „Manžel po mně chtěl, abych mu přehrávala svoje rozhovory s jeho rodiči doslovně, včetně tónu, jakým jsem to řekla. Připadalo mi to ponižující. Jako svojí ženě by mi mohl přece věřit,“ popisuje sedmadvacetiletá Hanka.

článek

Promyslete si taktiku

Abyste svého muže neztratila, ale pomohla mu otevřít oči, je třeba trochu taktizovat. Nejlepším způsobem, jak ho naklonit na svoji stranu, je odhalení pravdy. Sám musí zjistit, jací jeho rodiče jsou a jak se ve skutečnosti chovají k vám. Tomuto prohlédnutí můžete napomoci, ale vyžaduje to značnou dávku trpělivosti. Tu postrčíte manžela, tu jeho rodiče, a pak jen čekáte, kdy se to povede. Netlačte ale na pilu. Jakmile vás muž odhalí, začne rodiče o to víc bránit. Někdy tomu pomůže náhoda, jindy jen vaše vytrvalost. „Můj muž se rodičů pořád zastával a cokoliv jsem udělala já, bylo špatně. Už jsem uvažovala, že se i se synem odstěhuji. Pak jsem se jednou večer vrátila domů ze cvičení a manžel mi oznámil, že ho jeho rodiče naštvali tak, že už hledá jiné bydlení. Zjistil, jak všechno překrucují a brojí proti mně. Asi mu v tu chvíli došlo, že se buď odstěhujeme, nebo rozvedeme,“ vypráví jednatřicetiletá Klára.

Ani manžel to nemá lehké

Jestli vás váš muž opravdu miluje, tak vám musí i věřit. Problém je, že když miluje své rodiče i vás, dostane se do situace, kdy si musí vybrat. Pokud totiž vy říkáte něco jiného než tchán s tchyní, někdo musí lhát. Proto se stupňujícím se napětím mezi vámi a jeho rodiči roste i manželova nervozita. Paradoxně odhalením skutečnosti se mu uleví i přesto, že si najednou bude muset přiznat, že lžou vlastní rodiče.

Ať už to ale mezi vámi a jeho rodiči skřípe jakkoli, říkejte svému muži vždy pravdu. Překrucování a zveličování nechejte na tchánovi s tchyní. Dřív nebo později se prozradí sami a vy z toho vyváznete s čistým štítem a bezmeznou důvěrou vašeho milovaného. Už Václav Havel přece tvrdil, že pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí, ne?

Koho upřednostňuje váš partner? Zastává se častěji vás nebo svých rodičů?

Foto zdroj: profimedia.cz

25.8.2014 12:00| autor: Hana Dragounová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist