Hysterický muž? Ano, opravdu existuje!

Projevy hysterie u mužů se od žen mohou lišit, a proto je hned nemusíme poznat. Mužská hysterie je mnohem zrádnější a nebezpečnější. Jak ji poznat? A jak přežít vedle hysterického muže?

Hysterie se dlouho považovala za čistě ženskou záležitost. Dokonce i název je odvozen z řeckého „hystera“, neboli děloha. Takže koho by napadlo, že tato záležitost dělohy se týká i mužů? Skutečnost je ale taková, že hysterie se týká ve stejné míře mužů i žen.

Není hysterka jako hysterka

Představa „hysterky“ jako uječené, rozcuchané ženy s vytřeštěnýma očima, která nevnímá okolí, odpovídá hysterickému chování, které se běžně označuje jako hysterie. Do takového emocionálního stavu se přitom může dostat kdokoliv z nás a o opravdovou hysterii se nejedná. Nejčastěji jsou tyto projevy spojovány právě s ženami. Skutečná hysterická porucha je přitom mnohem zákeřnější a život s takovým člověkem velmi komplikovaný, ne-li nemožný.

Hysterka v kalhotách

„Když se řekne hysterická ženská, představím si svého tchána,“ vypráví dvaatřicetiletá Johana. „Kvůli každé maličkosti vyjekne, začne zoufale křičet a vůbec nevnímá okolí. Všechno je pro něj tragédie,“ dodává. Takových hysterických mužů moc není, a to je důvod, proč se hysterie připisuje jen ženám. Přehnané projevy emocí jsou totiž odjakživa považovány za ženskou parketu. Zkuste chlapovi říct, že je hysterický a uvidíte ten výbuch. Přitom právě tím ještě potvrdí své hysterické chování.

Pokud máte doma tento typ hysterického muže, pak nemá cenu se s ním hádat. Nechte ho, ať se vykřičí a uklidní sám. Nic jiného totiž nemá smysl. Navíc toto hysterické chování je vcelku neškodné (když pomineme ostudu, kterou nám tím může způsobit na veřejnosti).

Dočasná „ztráta paměti“

Velmi podobným typem hysterického muže je ten, který při svém hysterickém záchvatu dočasně ztratí paměť. Netrpí opravdovou ztrátou paměti, ale popírá skutečnost. Hysterie těchto mužů bývá často nenápadná. Manžela z ničeho nic něco napadne a musí to hned udělat. Nepřemýšlí nad tím, najednou zapomene, že jsme se na tom už nějak domluvili. Prostě to musí za každou cenu udělat TEĎ HNED,“ popisuje devětatřicetiletá Simona. „V tu chvíli je schopný mi tvrdit i to, že neví, kde máme kafe. Přitom si ho sám vaří každý den,“ dodává.

článek

Také tento typ „lehkých hysteriků“ je neškodný. Stačí mít trpělivost a trvat na tom, na čem jste se předtím dohodli, poradit, kde najde kávu a podobně. Je potřeba na ně jít logikou a většinou se rychle proberou.

Skutečný hysterik – vemte nohy na ramena!

Nejzákeřnějším typem hysterického muže je ten, který opravdu trpí hystriónskou poruchou. Jak ho ale poznat? Na první pohled se může jevit jako silná osobnost – chlap, před kterým se nám podlomí kolena. Musí být středem pozornosti, rád se předvádí a nepřehlédnutelně flirtuje s každou sukní. Za každou cenu chce, aby ho okolí vnímalo pozitivně. „Cítím se vždycky trapně, když přítel flirtuje se servírkami, prodavačkami, prostě s každou ženou, se kterou přijde do styku,“ stěžuje si šestadvacetiletá Klára.

Přitom je ale hysterický muž citově labilní, snadno vybuchne, zhroutí se. Pak přijdou výčitky, výhrůžky a scény. Je také snadno ovlivnitelný jinými lidmi, takže s ním může být snadné manipulovat. „Každou chvíli přijde s nějakou kravinou, kterou mu někdo nakuká. Nedá si vymluvit, jaká je to blbost, ale protože to řekl někdo cizí, tak to musí být pravda,“ vypráví Klára. Ale pozor, i on rád s ostatními manipuluje.

Často se jedná o muže, kteří bojují proti celému světu. Chtějí napravovat každou křivdu (udělají scénu i kvůli studené polévce v restauraci) a upozornit na všechny chyby kolem sebe. Všichni dělají všechno špatně (jak tomu blbci před námi mohli dát řidičák?). Jejich život je plný konfliktů. Nikdo jim nerozumí a ve všem jsou nevinně. „Několikrát mu už odtáhli auto, ale ani jednou to nebyla jeho vina. Je schopný to hnát až k soudu,“ popisuje Klára svého hysterika.

Není žádná účinná rada, jak s těmito muži spokojeně žít. Snad jen – vemte nohy na ramena a vymazejte ho ze svého života dřív, než vás zničí.

Znáte hysterické muže? Máte vlastní finty, jak je uklidnit?

Foto zdroj: profimedia.cz

24.4.2014 12:00| autor: Hana Dragounová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist