Proč muži nemají rádi inteligentní ženy?

Máte z partnera pocit, že pochybuje o vaší inteligenci? Dělá z vás před ostatními hloupou, i když říká, že to tak není? Ne, to se vám nezdá! Čím jste chytřejší, tím víc se vás snaží přesvědčit o opaku! Proč? Roli prý hraje mužská ješitnost!

Jistý výzkum prokázal, že 60 procent mužů nemá příliš v oblibě inteligentní ženy, a právě ty se podle nich nehodí pro dlouhodobější vztah. Co za tím vězí? Mužská ješitnost, nebo jen obyčejný strach? Obojí je pravda.

Podle psychologů muži potřebují mít nad ženou jakousi převahu, kterou jim méně chytrá partnerka zaručí. Jsou zkrátka ve svém živlu, když jí můžou radit, občas ji v něčem poučit a tím dávat najevo, kdo je ve vztahu „hlavním vedoucím“. Jejich záměr je jasný. Přílišná ženská inteligence pozice pánů tvorstva ohrožuje, a právě toho se nejeden zástupce z planety Mars bojí. Na ochranu svého území se uchýlí k protiútoku, který v praxi vypadá tak, že se partnerce snaží namluvit cosi o hlouposti, aby se jeho status alfa samce ještě více upevnil. Co s tím?

Komu a kdy chytrost vadí? 

Je tohle vůbec možné? No ano, je. Podle jedné americké studie se dokonce prokázalo, že pouhých 5 procent žen je přesvědčeno, že jejich vyšší IQ mužům „nepřekáží“. Kdo by to byl řekl, že se jednou dočkáme doby, kdy chytrost a moudrost bude posuzována spíš jako chlapská záležitost? Co by tomu řekla taková Kleopatra, Johanka z Arku či Kateřina Veliká? Vždyť tyhle ženy změnily svět! A ty, které ho mění v současnosti, mají vyměnit kariéru za plotnu a koště? Jeden příklad za všechny…

„Miláčku tomu přece ty nemůžeš rozumět, běž radši něco uvařit. Nebo ukliď.“ „Tak tuhle větu slýchám od přítele stále častěji,“ svěřuje se třiatřicetiletá sekretářka Kateřina s tím, že ani po čtyřech letech vztahu si na to nezvykla. To se totiž nedá.  „Pokaždé mě to zamrzí,“ říká a smutně krčí rameny.

článek

Je zvláštní, že když se zeptáte ženy, jakého by chtěla manžela, odpoví: „Krásného, chytrého, hodného a se smyslem pro humor.“ Co však na stejnou otázku odpoví muž? „Mladou a chytrou ženu chci!“ To sotva! Co tedy dělat proto, aby obě strany byly spokojené? A jde to vůbec?

Vlastní názor nad zlato

„Můj manžel mi pořád říkal, že ženská nemá do ničeho mluvit, ale sedět na zadku a být potichu,“ říká pětatřicetiletá účetní Johana. „Nakonec jsme se museli rozejít, protože už jsem nesnesla pocit, že mu jsem dobrá jenom do postele a jako uklízečka,“ dodává čtenářka. Chyba ale možná byla na obou stranách, protože Johana „nevznesla námitku“ a nechala manžela, aby ji tímto způsobem ponižoval. Nepomáhá ohradit se? Pak zbývá poslední jediná možnost…

Nedejte se!

Pokud vás životní partner dostatečně neocení a nemá vás rád takovou, jaká jste, možná by neškodilo přehodnotit perspektivu vztahu. Říkat, co si myslíte, je přece naprosto přirozené, tudíž nedopusťte, aby váš hlas někdo umlčel. Když si vás neváží on, bude to dělat někdo jiný. Stačí se pořádně rozhlédnout a nějakého najít!

A co váš muž, taky se bojí ženské inteligence? Umíte s ním hrát hru na chytrou horákyni a nenápadně ho přesvědčovat o tom, že na všechno vlastně přišel sám? Napište nám do diskuze…

Foto zdroj: profimedia.cz

3.2.2014 12:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist