NEJEN PRÁCE, ALE TAKÉ UVOLNĚNÍ 1/2

Žádný lidský organismus nemůže pracovat do úmoru. Určitě to sami znáte, že po chvíli Vám začne tuhnout krk, jde na Vás únava a s ní i stres. Dáme Vám několik návrhů, jak se cvičením, které Vás určitě nezdrží ani při práci (žádný cvik netrvá déle než 1 minutu) uvolnit a osvěžit tělo i mysl.

RELAXACE
Cítíte-li se být již přepracovaní, stres se kupí a konec pracovní doby je v nedohlednu, zkuste úplně jednoduchou věc. Zavřete oči a několik vteřin klidně odpočívejte. Po otevření určitě pocítíte změnu, která vznikne proto, že mozek je velmi přehlcen podněty (v obrovském množství se na nich podílí zrak) a my jsme jejich přísun „zakázali“ a tím mozku ulevili. Vyplňte si takto nejlépe chvilku, ve které byste stejně nic jiného nestihli (čekání…).

Při břišním dýchání je sice zpočátku lepší ležet, abyste si lépe své nádechy a výdechy uvědomovali, ale uvidíte, že po pár trénincích už ucítíte svůj dech i vsedě. Položte se na záda, pokrčte nohy v kolenou tak, že se opíráte plnými chodidly o zem. Jednu ruku si položte na horní část břicha a uvědomte si svůj přirozený dech. Vnímejte, jak se břicho zvedá a opět klesá a počítejte: s nádechem 1, s výdechem 1, s nádechem 2, s výdechem 2, s nádechem 3, s výdechem 3, minimálně do 10, ale klidně daleko déle. Zkušení jedinci už později cítí svůj dech i bez pomocné ruky a později dokonce vsedě. Tento cvik nám napomůže zmírnit stres, neboť se ve stresu napíná také břicho, které tímto přirozeným dýcháním uvolníme.

Pusťte se na procházku svým tělem. Důležité je nenechat se v průběhu tohoto cvičení nikým rušit. Vytvořte si příjemnou atmosféru (tlumené osvětlení, příp. příjemná zklidňující hudba), lehněte si na záda (klidně i postačí pololeh či sed s nohama nataženýma na jinou podložku, židli…), zavřete oči, zhluboka se nadechněte a s výdechem nechávejte tělo se uvolnit. Uvědomujte si dotyky všech styčných ploch vašeho těla s podložkou, vnímejte tu příjemnou tíží v různých částech těla. Tělo je příjemně těžkým. Vnímejte také svůj dech. Nejlépe je si vytvořit svůj vlastní rituál (jak vnímat své tělo – od pat přes kotníky, lýtka… až po vlasy, či opačně). Na závěr se zhluboka nadechnete, protáhněte a otevřete oči. Příjemná relaxace, co říkáte?

MINUTKY NA PROTAŽENÍ A ROZPROUDĚNÍ TĚLA

Ramena
Sedněte si na židli, spusťte ruce podél těla a rameny kružte, nejdříve dozadu a poté také dopředu.

Ruce
Svírejte opakovaně ruku do pěsti (silou), vydržte asi vteřinu a potom prsty roztahujte do vějíře (opět silou, ale ne křečovitě), opět chvíli vydržte a opakujte pěst… Vše minimálně 15krát.

Zápěstí
Ohýbejte ruce v zápěstích nahoru a dolů, opisujte dlaněmi kruhy v obou směrech… Toto cvičení Vám uvolní tolik neuvědomované „svalíky“ ruky, která je zvláště u lidí pracujících s klávesnicí enormně namáhaná.

Pokračování naleznete v dalším dílu…

Příště: cvičení krku, trupu, nohou, lopatek…

14.3.2001 9:28| autor: Míša
Více o tématu: myslstres

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist