Nadměrné pití může být horší než dehydratace

Kupodivu si nebudeme povídat o alkoholu, jak by se dalo podle názvu článku usoudit. Lidskému zdraví neškodí jen nadměrná spotřeba nápojů alkoholických, ale také přehnaná konzumace vody jako takové. Dokonce může přivodit smrt.

Nikdo nepochybuje o tom, že pitný režim je pro lidské zdraví i výkon velmi důležitý. Nedostatek tekutin může přivodit řadu obtíží, od poruch koncentrace a bolesti hlavy až po vážná onemocnění močového měchýře či ledvin. Nic se ale nesmí přehánět, ani příjem nealkoholických nápojů, byť jde třeba o obyčejnou vodu.

Na rizika plynoucí z „převodnění“ organismu upozornila britská sportovkyně Kate Moriová (42). Sama z tohoto důvodu zkolabovala při londýnském charitativním maratonu v roce 2007, a její mladší kolega-běžec dokonce zemřel. „Vždycky mi říkali, že pocit žízně je už signálem dehydratace. Byla jsem proto zvyklá hodně pít před závodem, během něho i po něm, abych žízni zabránila,“ vysvětlila Kate. Na osmnácté míli se jí udělalo nevolno, ale nevzdala se – maraton chtěla dokončit za každou cenu, aby vytěžila peníze pro děti s rakovinou.

Krátce před cílem se už neudržela na nohou bez pomoci druhých a záchranka ji odvezla do nemocnice. „Při první pomoci mi paradoxně byla nabídnuta sklenička vody. Vypadalo to, že jsem dehydrovaná. Ale můj asistent odhadl, že jsem jen během maratonu vypila asi tři litry.“ V nemocnici se Kate stále klepala a nohy jako by stále běžely. Trpěla vážným průjmem a zvracením. Teprve tady jí byla diagnostikována hyponatraemia, neboli „intoxikace vodou“, při které dochází ke ztrátě sodíku v krvi. Hrozí otok mozku, záchvat a ztráta vědomí.

Kate měla štěstí a postupně se plně zotavila. Dvaadvacetiletý instruktor fitness David Rogers bohužel stejný zdravotní problém nepřežil. Zemřel za tři a půl hodiny po dokončení maratonu.
[[related]]
Stydím se za to, že jsem o tomto riziku dříve nic nevěděla,“ říká Kate, která vyučuje sportovní výchovu na univerzitě v Gloucestershire a podobná témata by jí měla být dobře známá. Protože se doslechla o dalších úmrtích souvisejících s úbytkem sodíku v krvi v důsledku přehnaného pití, rozhodla se o problému promluvit veřejně u příležitosti chystané olympiády v Londýně.

Hyponatraemia hrozí především sportovcům, ohroženým však může být každý, kdo vypije během pár hodin několik litrů tekutiny. Lékaři proto na rozdíl od tvrzení z minulosti doporučují pít „na žízeň“ a nenutit se do přehnané konzumace vody, když si o to vaše tělo neříká.

4.5.2012 6:00| autor: Libuše Burger

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist