Mykóza – proč vzniká?

Pomnožení plísní, nejčastěji kvasinek Candida albicans, zná poměrně dost žen. Není to nic příjemného, navíc má tendenci se opakovat.

Projevuje se svěděním, pálením a bělavým výtokem, který někdy připomíná bílé hrudky. Bývá to nejčastější vaginální infekce, se kterou se gynekologové setkávají.

Kdy vzniká?

Příčin může být mnoho, ale ty nejzákladnější lze shrnout takto:

– Hormony
Při nebo po léčbě hormony (často po užití pilulky „po styku“), v začátku puberty, v těhotenství a zvýšenou náchylnost pozorují ženy užívající hormonální antikoncepci.

– Antibiotika
Antibiotika kromě škodlivých bakterií v těle poničí i ty prospěšné. Je proto vhodné účinky antibiotik mírnit konzumací jogurtových kultur.

– Vlhko a teplo
V létě, v parných dnech či jen při pouhém „zapaření“ v syntetickém spodním prádle či silonových punčocháčích. A mykóza je na světě!

– Oslabená imunita

V mnohých případech je to skrytá příčina často se opakujících mykóz, součástí léčby je tedy i posilování imunity či pročišťování organismu, velmi se osvědčuje řasa chlorela.

– Intimní hygiena
Právě přehnaná či nevhodná intimní hygiena je často příčinou mykózy. Používejte intimní mýdla určená k péči o tato místa a jen střídmě. Obyčejné mýdlo stoprocentně podráždí a citlivé ženy mohou mykózou onemocnět i po koupeli v chlorované vodě či po přídavku pěny do koupele. To vše naruší přirozenou mikroflóru v pochvě.

– Stres
Stres přispívá k oslabování imunity a také k pomnožení kvasinek.

Opakovaná pohlavní nákaza

Candida je přenosná pohlavním stykem, proto se při léčení musí léčit oba partneři. Pozor si dejte na používání cizího ručníku či při pobytu v sauně. Mykotické spory mohou u mužů přežívat pod předkožkou a nemusí vyvolávat potíže. Jen se nadále přenáší na partnerku.

Nejen pochva, ale skrytě i střeva

Pokud trpíte akné, depresemi, ztuhlými svaly, nadýmáním, a to hlavně po sladkém jídle, je možné pomýšlet na přemnožení kvasinek v celém těle.

Existují dokonce teorie, že degenerativní choroby jako například roztroušená skleróza, revmatická artritida, schizofrenie a rakovina vznikají proto, že se do krve dostanou toxiny v důsledku metabolické činnosti kvasinek a dalších přemnožených nežádoucích mikroorganismů.

Navíc střeva postižená candidou nemají plnou absorpční schopnost živin, protože místo zabírají ložiska s candidou a tak člověk vlastně trpí nedostatečnou výživou, ačkoliv může jíst ukázkově.

Rakovina?

Přímá souvislost nebyla prokázána, ale objevují se náznaky možnosti, že riziko onemocnění rakovinou děložního čípku je zvýšené u žen, které trpí na časté mykózy, proto je velmi vhodné vždy co nejdříve rozvíjející se infekci zastavit.

A zítra se zde dočtete, jak mykózu léčit a jak jí předcházet.

2.10.2008 12:00| autor: Renata Petříčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist