Líbí se nám: Lush pomáhá, kde může!

Už jsem o tom jednou psala a píši o tom zas! Lush pomáhá. Je to jednoduché a prosté. Tato firma má opravdu smysl pro odpovědnost. Tentokráte se nejedná o zemětřesením postižené Japonsko, ale o ropné písky, které jsou jedním z největších problémů poškozujících životní prostředí.

Víte o tom něco? Přiznám se, že i já o problému ropných písku nic nevěděla. Není za co se stydět, protože málokdo je o této situaci informován. Na Zemi ubývá lehce dostupné ropy, takže ropné společnosti zaměřují svou pozornost na ropné písky v provincii Alberta v Kanadě. Kvůli získávání ropy z ropných písků jsou káceny prastaré lesy a země je vytěžena na kost. Získaný ropný písek je vařen s vodou, aby se ropa oddělila. Kontaminovaná voda je zpět vypouštěna do řek a jezer. Výsledkem je znečišťování vody, totální devastace krajiny a klimatické změny. Kanadské domorodé komunity žijící po proudu řeky od lokalit s ropnými písky jsou zasaženy nejvíce. Do vody se dostává rtuť a arzen, do vodních zdrojů prosakuje znečištěná voda a lidé se bojí pít vodu nebo jíst ryby chycené v místních řekách a výskyt rakoviny v těchto oblastech extrémně narůstá.

Myslíte si, že je to od nás dost daleko, abychom se o to v Čechách zajímali? Mýlíte se. Ropné písky představují globální problém. Extrakce ropných písků produkuje obrovské množství CO2. Což způsobuje změnu klimatu, která se týká nás všech. Povodně, prudké bouře a abnormální sucha související s klimatickou změnou zabíjí zhruba 300 000 lidí za rok. Závislost na ropě tlačí společnosti a vlády ke stále extrémnějším krokům. Nyní se Kanada a ropné společnosti zajímají o Evropu jako o další velký trh. Import ropy získané velmi neekologickým způsobem z ropných písků se má zavést i do Evropy, pokud to nezastavíme.

Jak se Lush snaží pomáhat?

Díky jedné zaměstnankyni v Lush se rozpoutala tato kampaň, která nejprve proběhla v Kanadě, kde vzbudila výrazný politický a mediální ohlas. Poté se přesunula do obchůdků Lush v USA a Velké Británii. Nyní se angažujeme i my! Proto návštěvník Palládia mohl ve středu 15. června od 12 hodin vidět v obchodu Lush nevídanou protestní akci. Nejen, že pracovnice obchodu informovaly kolemjdoucí o problému a vybízely k podpisu petice – ony se polévaly ropou! Bylo to vtipné, ale zároveň strhující. Říkáte si: „Opravdovou ropou“? „Vždyť je to zdraví škodlivé!“ To by nebyl Lush, aby nevyužil něco přírodního a v podstatě neškodného. Hustá melasa je na první pohled od ropy k nerozeznání – byla to právě ona, hvězda, na kterou se dívalo veškeré obecenstvo. Hvězda, jež se nechutně rozlévala po jemné kůži prodavačky. Vypadalo to věrohodně, odporně a v hlavách diváku se rodila myšlenka: „Kde je ten papír?“ „Musím to podepsat!“ Podle mě se akce neminula účinkem, protože širší veřejnost se dozvěděla o „skrytém“, ale globálně velmi důležitém problému.

Chcete pomoci také?

Kupte si limitovanou edici sprchového gelu Sweet and Shower vyrobeného právě z melasy, z jehož prodeje bude CELÝ výtěžek (bez DPH) věnován společnosti domorodých lidí podporující ochranu životního prostředí a bojující proti ropným pískům – Indigenous Enviromental Network.

 

22.6.2011 12:00| autor: Pavlína Brettová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist