Kofein je všude a blokuje adenosin. Jaká je kofeinová míra

V každém případě kofein konzumujeme prakticky na každém kroku, a to nejenom v kávě. Přidává se do nealkoholických nápojů jako je coca-cola, kofola nebo tonik, je obsažen v energetických nápojích i v čaji a také v tolik oblíbené čokoládě. Kofein je možné dokonce najít i ve speciálních vlasových šamponech a vodách, protože eliminuje negativní působení mužského pohlavního hormonu testosteronu při dědičném vypadávání vlasů.

Kofein svědčí seniorům
Ačkoliv lékaři nad vysokým příjmem kávy a veškerých kofeinových přípravků většinou varovně vztyčují prst, poslední vědecké výzkumy prokázaly, že tento zřejmě nejrozšířenější stimulant na světě je prospěšný stárnoucím osobám.
Podle amerických odborníků kofein prospívá seniorům – látka prý ochraňuje stárnoucí srdce. Statistické studie potvrdily, že osoby s vyšším příjmem kofeinových nápojů byly méně ohroženy onemocněním koronárních cév. Prý je to údajně zřejmě tím, že kofein zvyšuje krevní tlak. To si ovšem trochu protiřečí s dosavadním zlidovělým tvrzením, že kofein zdraví škodí. Je však pravdou, že do výzkumu byly zařazeny pouze osoby starší pětašedesáti let věku, které netrpěly vysokým krevním tlakem, který kofein ovlivňuje negativně.

Smrt po 50 kávách
Kofein blokuje adenosin, který přenáší energii do různých míst lidského těla. Přispívá k rovnováze lidského jednání a vyvolává bdělý stav. Užívání ve velkém množství je ovšem návykové.
Kofein se dokonce dostal na seznam látek zakázaných látek Mezinárodním olympijským výborem – zvyšuje výkonnost sportovců u vytrvalostních sportů a prodlužuje dobu, kterou je potřeba věnovat tréninku či náročnému fyzickému výkonu.

Rozumná míra kofeinu je 300 miligramů denně, což jsou v překladu zhruba tři šálky kávy. Smrtelná dávka je asi 50 šálků. Účinky kofeinu trvají podle citlivosti jednotlivých osob a požité dávce od šesti do čtrnácti hodin.

3.5.2007 12:00| autor: Lenka Mašová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist