KDYŽ SI ZÁPAD PODÁ RUKU S VÝCHODEM, NĚŽNÝ A PROSPĚŠNÝ VIRUS SE ŠÍŘÍ…

Pro tisíce českých žen představuje břišní tanec samozřejmou součást života. Hřeje se dokonce na výsluní mezi ostatními koníčky. Je příjemnou a nenáročnou aktivitou k uvolnění ducha i těla. Proč se stal pro západní civilizaci samozřejmostí právě východní tanec starý jako lidstvo samo Je to renesancí v tanečním světě, touze po něčem novém, snahou o zdravý životní styl a zábavu v jednom nebo jenom snaha být „in“

Některé tanečnice se staly na tanci dokonce závislé. „Je to jako droga, omamné, smyslné a taky nadčasové – při tanci se prostě přenesu do kořením vonících dálek, do Arábie, na tržiště, do paláců. Týden nebo dva bez tance a už mě bolí záda, jsem mrzutá a rozladěná,“ svěřuje se paní Lída z tanečního kurzu. A po jedné lekci „Kdo netančí, nepochopí. Ta radost z pohybu, z toho, že jsem zvládla nový krok, že to vypadá hezky, že mě to baví a že jsem mezi „svými“ stejně „nakaženými“ ženskými se těžko popisuje,“ dodává s úsměvem.

Břišní tanec si nevybírá. Nakažlivě působí a jako něžný a prospěšný virus se šíří. Bok po boku krouží manažerky, švadlenky, prodavačky, účetní nebo asistentky. Stejně tak tančí teenageři i zralé ženy a babičky. Všem dělá dobře. Bez rozdílu.

Nováčci nesměle krouží své první osmičky a kroužky pánví. Mají radost z každého pohybu, který sice zatím vyžaduje velké úsilí, ale přináší jim vedle legračního obrazu sebe sama v zrcadle také uvolnění páteře a kloubů a protažení svalů. Nováčci navštěvují většinou v kurzy klasického břišního tance.

Zkušené tanečnice si už vybírají. Některé pilují „klasiku,“ jiné zkouší další styly – např. egyptský folklórní břišní tanec, orientální flamenco, při kterém se tančí také s vějířem, nebo tanec s dalšími předměty, třeba se závojem, svícny, šavlí nebo hůlkou. Velká většina tanečnic se však chodí do kurzů prostě odreagovat. Odpočinout si, vypnout, na nic nemyslet, zasmát se, protáhnout tělo a nenásilně udělat dobro pro své zdraví.

Proč se stal východní tanec nepostradatelný pro západní civilizaci? Je to zvláštní a jedinečnou hudbou? Je to faktem, že může tančit každý sám bez partnera? Ladností a krásou, které se v tanci snoubí? Anebo propracovaností a zároveň jednoduchostí kroků? Možná. Důležité je, že jsme díky břišnímu tanci zase o kousek blíž k poznání úžasné východní filosofie, tradic a kultury, a to bez ohledu na rozdíly v politickém a náboženském smýšlení.

Tanec jako neverbální prostředek komunikace dokáže spojit lidi, kteří si normálně nerozumějí. Kdyby si tak spolu zatančili politici!

V Centru Orientálního Tance politici sice zatím netančí, ale vybere si tu každý. Náročná pokročilá tanečnice, ostýchavý nováček i zdraví-a-zábavu-hledající žena.

Lenka Mášová
www.orientalnitanec.cz

14.9.2005 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist