Pokojové rostliny jako příčina únavy i depresí. Které bys měla vyhodit?

Říkáš si, co je to za pitomost? Pak děláš velkou chybu. Za špatný spánek, únavu, nervozitu, ale i některé nemoci opravdu mohou pokojové rostliny. A naopak jiné ti dokážou navodit pohodu, klid i super soustředění. Kterými rostlinami by ses měla obklopit a které bys měla nekompromisně vyhodit?

Některé rostlinky, které si s láskou doma pěstuješ, mohou být úžasně zdobným prvkem v interiéru a ještě ti  pomáhat k soustředění, klidu a pohodě, nebo třeba k lepšímu spánku. Ovšem jiné tvému příbytku i tobě škodí, a způsobují ti neklid, nespavost a podráždění. Určitě chceš vědět, které jsou pro tebe přínosem, a které naopak mohou doma uškodit a být žroutem energie. Nebudeme tě napínat a práskneme ti to!

Které zelené kámoše doma určitě mít?

Fialka

Taková fialka je přímo balzámem nejen pro tebe po těžkém a náročném pracovním dni, kdy ti pomůže navodit její přítomnost doma harmonii a klid, ale také pro maminky hyperaktivních ratolestí je úžasným pomocníkem. Fialka totiž děti dobře uklidní, a tak by určitě neměla v dětském pokoji chybět.

Bambus a dracena

To je veselá dvojka, která by měla mít v interiéru určitě své místo. Podle starodávných východních učení jsou tyto dvě rostliny synonymem štěstí a prosperity. Do energie pokoje přináší štěstí, lásku a pohodu. A když je umístíš někam na severozápadní stranu místnosti, domu či bytu, přinesou ti také láskyplné vztahy s nejbližšími.

Majoránka a rozmarýn

Bylinky, jak známo, jsou užitečné v kuchyni. Ovšem už jen jejich přítomnost sama o sobě ti může být prospěšná. Majoránka svojí vůní a energií dodává na klidu a navozuje lepší spánek. Rozmarýn zase pro změnu nakopne tvůj mozek a vylepší ti náladu, působí uvolňujícím efektem. A máš-li dlouhodobě problémy se spánkem, dej si květináč s jednou z nich na noční stolek a budeš nejen lépe usínat, ale i kvalitněji spát.

Máta peprná a levandule

Jsou dalšími bylinkami, které jsou nedocenitelné jen svojí existencí. Obě krásně voní i vypadají. Máta navíc dodává prostoru i tobě mentální svěžest, zlepšuje paměť, dýchání a odbourává únavu. Levandule je skvělým antidepresivem, v interiéru zklidňuje, harmonizuje a také podporuje lepší spánek.

Růže a muškáty

Jsou nádherné na pohled. Křehké rostlinky s trny dýchají láskou a pomáhají k dobrým vztahům v rodině, podporují mentální svěžest a paměť. Jsou symbolem plodnosti – v kariéře, zdraví, ve vztazích a životě vůbec. Muškáty osvěžují prostor, přináší domácí pohodu, klid a bystří mozek.

pokojove-rostliny-2.jpg

Zdroj: Shutterstock.com

Které rostliny raději vyhodit?

Pak jsou tu ale zelení nepřátelé. Takoví, co domů nepatří, protože tam nadělají pořádnou paseku. Pravda, jsou většinou moc krásné, ale také doslova vysavači energie. Víš, které kousky patří mezi zelené upíry?

Azalka

Je krásná, ale zrádná. Šíří okolo sebe stigma úbytku energie – a to jak mentální, tak i fyzické. Způsobuje únavu, nespavost a nesoustředěnost. V prostoru, kde se azalka nachází, se nebudeš cítit dobře a budeš nesvá.

Břečťan

Patří mezi silné zelené upíry. Nejen neklid, ale přímo spory, zášť a zlost s ním přichází do domu. Podněcuje vznik nemocí – dýchacích, kožních i jiných. Ideální je mimo interiér, dovnitř nepatří.

Orchideje

Jsou krásnou, často svými květy úchvatnou liánovitou rostlinkou, která ale v přírodě parazituje na jiných. A stejně tak působí i doma. Ubírá sílu jiným rostlinám. Ty vedle ní neprospívají, ale nejen rostliny, i lidé. Ani v době nemoci není dobrým kamarádem. Když už chceš orchidej doma mít, určitě ji neměj v ložnici a místech, kde se spí. A také ji umísti někam mimo ostatní rostliny.

Kapradí

Kapradí sice vypadá hezky a mohlo by se zdát, že ti navodí atmosféru lesa a pohody, ale opak je pravdou. Šíří negativní vibrace a energie. Navozuje pocity úzkosti, smutku a nesoustřednosti. Často pak nemůžeš dohledat to, co zrovna potřebuješ. A jsi podrážděná a naštvaná. Může také za tvé depky. Raději s ním pryč.

Kaktusy

Pichlavá energie, to je nejpřesnější charakteristika interiéru, kde jsou. Popichování, naschvály, posměšky, zlo a nepřejícnost – to vše kaktusy v místnosti, kde jsou, rozsévají. Takže s nimi raději do skleníku, tam ti nebudou škodit.

Jak to máš se zelení doma ty? Pozoruješ, že by ti některé rostlinky vadily nebo naopak ti dělaly dobře? Napiš nám své zkušenosti do diskuze. A mrkni také do naší galerie, najdeš tam super nápady, jak si udělat malou zahrádku doma.

Text: Pavla Jelínková

Foto: Shutterstock.com, facebook.com, pinterest.com

6.4.2017 4:00| autor: Pavla Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist