Jak opravdu ušetřit při vaření

Taky si každý měsíc lámeš znovu a znovu hlavu, jak vyjít s rozpočtem? Máš pocit, že za jídlo utrácíš horentní sumy a přitom je lednice pořád prázdná? Nezoufej, dnes ti poradíme pár triků, jak skutečně ušetřit a přitom vařit chutně.

vareni-2-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Základem je plánování

Určitě to znáš, letíš z práce a už ti v hlavě běží film, co uvaříš hladové rodině k večeři. Takže vlítneš do prvního obchodu, popadneš pár věcí, co ti přijdou pod ruku a doma z toho něco rychle uvaříš. Nic proti rychlému vaření, naopak, ale už při samotném nákupu je potřeba trochu přemýšlet.

Základem je promyslet si alespoň zhruba, co bys mohla uvařit v delším časovém horizontu. Nemusí to být hned na celý týden, začni třeba třemi dny. Ale ještě předtím než si naplánuješ jídelníček, proveď důkladnou inspekci spíže, lednice a mrazáku. Pak sepiš, jaké suroviny, případně už hotová zmražená jídla máš k dispozici. Jakmile budeš vědět, s čím můžeš počítat, bude se ti tvořit jídelníček jedna radost. Navíc mnohdy zjistíš, že už doma vlastně suroviny k uvaření nějakého chutného pokrmu máš. Pro inspiraci stačí špagety a plechovka rajčat ve spíži, cibule a sklenička sušených rajčat v oleji v lednici a rázem máš základ pro rychlé a chutné těstoviny. Pak už stačí jen dokoupit parmezán na posypání, případně dva plátky kuřecího, pokud je tvoje rodina striktně masožravá a máš večeři jako hrom.

Co se týče plánování jídelníčku, určitě se vyplatí dodržovat i další zásadu, kterou je co největší množství uvařených jídel při co nejmenším množství nakoupených potravin. Tak například z plechovky rajčat se dá uvařit nejen chutná omáčka na těstoviny, ale také chutná tomatová polévka se smetanou. A takových příkladů jsou stovky, určitě na nějaký přijdeš.

Pokud chceš při vaření opravdu ušetřit, vynech složitá a finančně nákladná jídla, na která se obtížně shání suroviny, které navíc už pak ani nevyužiješ a po uplynutí data spotřeby je vyhodíš. K čemu ti bude v lednici thajská rybí omáčka, když asijskou kuchyni jinak vůbec nevaříš? To si raději za ušetřené peníze zajdi na nějakou thajskou specialitu do restaurace.

Naopak je dobré mít v lednici tzv. univerzální potraviny, ze kterých se dají vykouzlit doslova zázraky, jako jsou rychlé omáčky, těstoviny a podobná jídla. Určitě se pro tyto případy vyplatí mít v zásobě těstoviny, plechovku rajčat, zakysanou smetanu, smetanu na vaření, sýr a základní zeleninu jako je cibule, česnek a třeba mrkev. V mrazáku se zase určitě neztratí jedna hotová mražená pizza. S tím také souvisí to, že pokud ti nějaká běžně používaná surovina v průběhu týdne dojde, hned jí připiš na seznam na další nákup.

Na nákup jedině se seznamem

Teď, když už víš, co budeš v týdnu vařit, přišel čas sestavit seznam surovin, které k tomu budeš potřebovat. S ním pak vyraz na nákup a díky tomu ti odpadne nakupování zbytečností. A další dobrý tip pro tebe; pokud chodíš pravidelně nakupovat do stejného obchodu, už víš, jak je uspořádán. Proto i seznam sepiš tak, jak po sobě v obchodě následují jednotlivá oddělení potravin. Ušetří ti to čas, který je pro každou pracující maminku nedostatkovým zbožím a nebudeš lítat mezi regály sem tam jako hadr na holi.

Při nákupu taky nezapomeň na to, že námi prodejci tak trochu manipulují a přesně vědí, kam například umístit nejdražší potraviny. Samozřejmě do úrovně očí. Zrovna tak jsou v zóně před pokladnami vystavena nejrůznější cukrátka. Vždyť kdo by při čekání ve frontě odolal prosebným dětským očím žadonícím o lentilky?
Občas se vyplatí sledovat i slevové akce. Prodejci se předhání v lovení zákazníků, takže mnohdy narazíš na zboží až o polovinu levnější oproti běžným cenám. A to už se, Horste, vyplatí!

Plánuj i vaření

Určitě se shodneme, že jsou dny, kdy přijdeš po náročném dni v práci domů a to poslední, na co máš chuť, je ještě vařit večeři. Ale hladový manžel a děti tě k tomu možná nakonec donutí. Pro tyto případy je dobré si vaření plánovat. Pokud máš to štěstí, že nejsi v práci denně do šesti do večera, ale občas se najde i den kdy je volněji, můžeš toho využít a uvařit více jídel najednou. A pokud něco zbude, jednoduše přebytečné porce zamraz a vytáhni ve správnou dobu. Když už jsme u mražení potravin, nemůžeme zapomenout na jednu věc; všechno, co jde do mrazáku, popisuj, popisuj a zase popisuj! Na každé jídlo či surovinu nalep štítek s názvem a datem zamrazení. Věř nám, že už po týdnu nebudeš při pohledu na zamražené balíčky vyskládané vedle sebe vědět, co je co a už vůbec ne, kdy se to do mrazáku dostalo.

Hodně také uspoříš, pokud si nosíš do práce obědy v krabičkách uvařené doma. Schválně si zkus jeden měsíc vést evidenci, kolik utratíš jen za návštěvy restaurací a tzv. obědová meníčka. Jednou za čas je to určitě fajn, ale když už se pustíš do vaření, určitě se doma najde i jedna krabička na porci do práce. Tímhle způsobem ušetříš opravdu hodně.

Jak uspořit při skladování potravin a jejich tepelném zpracování

Ideální teplota při uskladnění potravin v lednici by měla být zhruba 5 – 6 stupňů C. Při vyšší teplotě se potraviny rychleji zkazí, při nižší naopak spotřebováváš více energie. Pozor si dej i na námrazu, ta totiž způsobuje velké energetické ztráty, a to nemůžeš potřebovat. Dnešní lednice už mají speciální box např. na uložení masa, kde je o něco nižší teplota. Toho určitě využij. Potraviny v lednici můžeš např. uspořádat tak, že v jednom boxu budou potraviny, které brzy prochází. Díky tomu si dáš pozor, abys zbytečně nic nevyhazovala. S tím souvisí také to, že ne všechny potraviny s prošlým datem minimální trvanlivosti by měly hned letět do koše. Jednoduše k nim přivoň, ochutnej je a pokud jsou ještě použitelné (což je většina), vymysli, jak je co nejdříve zpracovat.

Při samotném vaření je možné také dodržovat několik zásad, díky kterým ušetříš, a to hlavně energii. Za prvé, při vaření nezapomeň používat pokličku. Díky jejímu použití se spotřeba energie sníží až čtyřnásobně a navíc tím zrychlíš i přípravu jídla. Používej hrnce, které odpovídají velikosti varné plochy. Důležitý je i materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Ideální je nerezová ocel, která dobře vede teplo. Co se týče ohřevu vody např. na párky nebo těstoviny, ohřívej ji v rychlovarné konvici. Ta má totiž mnohem menší tepelné ztráty, než kdybys vodu pomalu ohřívala na sporáku, tedy pokud nejsi majitelkou indukční desky. Tam je rychlost ohřevu maximální a energetické ztráty minimální. Čas od času z konvice odstraň vodní kámen. I to pomáhá snížit spotřebu energie.

A ještě jedna poznámka ke sporáku. Pokud máš elektrický se sklokeramickou deskou, využij při vaření zbytkové teplo. Co to znamená? Jednoduše vypni sporák pět až deset minut před ukončením vaření. Např. těstoviny, nebo nejrůznější omáčky se i tak krásně dovaří a ty uspoříš energii. Pokud se chystáš pořídit si nový sporák a vaříš opravdu denně, vyplatí se ti indukční deska, která je co se týče spotřeby energie jednoznačným favoritem. Nevýhodou je ovšem její vysoká pořizovací cena. Na druhou stranu, patří k tomu nejúspornějšímu, co v kuchyni najdeš a navíc se díky ní vaření opravdu zrychlí.

Tak co, vyzkoušíš naše úsporné tipy?

zdroj: shutterstock.com

18.7.2019 6:00| autor: Alena Haas Kubátová | zdroj: Shutterstock.com

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist