JAK CHRÁPOU ČEŠI A ČEŠKY

Plných 84 procent Čechů uvádí, že jejich partner má potíže s chrápáním. O sobě si to samé připouští pouze necelých 24 procent obyvatel. Na chrápajícího partnera si stěžují především ženy starší čtyřiceti let. Naproti tomu jen každým čtvrtým „stěžovatelem“ je muž. Zvuk čtyř procent partnerů je natolik nesnesitelný, že si vynucuje oddělené ložnice. Zatímco Moravané a Moravanky rezignují, Východočeši si hoví o samotě a tichu po obývácích a kuchyních. Někde ale chrápou i oba partneři. JAKÉ TRIKY SE POUŽÍVAJÍ K ZAMEZENÍ PARTNEROVA CHRÁPÁNÍ CO JE TO RONCHOPATIE JE CHRÁPÁNÍ SKUTEČNĚ NEBEZPEČNÉ

ČEŠI A CHRÁPÁNÍ

(marketingová studie)

Plných 84 procent Čechů uvádí, že jejich partner má potíže s chrápáním. O sobě si to samé připouští pouze necelých 24 procent obyvatel. Vyplývá to z průzkumu agentury Ave marketing, zpracované pro českou pobočku mezinárodní farmaceutické společnosti IVAX Pharmaceuticals (nástupce opavské Galeny).

Na chrápajícího partnera si stěžují především ženy starší čtyřiceti let. Naproti tomu jen každým čtvrtým „stěžovatelem“ je muž.

Nejvíce se prý chrápe na Jižní Moravě a ve Středočeském kraji. Naopak relativně nejlépe se má vdaná žena v Jižních a Západních Čechách. Téměř polovina pravidelných chrápačů (44,4 %) dává o sobě vědět v poloze na zádech, 56 % příležitostných chrápačů uvádí jako důvod chrápání nachlazení.

Zvuk čtyř procent partnerů je natolik nesnesitelný, že si vynutil oddělené ložnice, osmnáct procent si jde občas lehnout do vedlejší místnosti a každého druhého Čecha jeho partner občas svým chrápáním vzbudí. Nejvíce oddělených ložnic existuje ve Středních Čechách, po obývácích či kuchyních spí zejména Východočeši. Zcela rezignovaní jsou naopak Moravané (Moravanky). Ty si stěžují na jen na časté buzení v průběhu noci. V třetině (37 %) domácností chrápou oba partneři – typicky středoškoláci středního věku, žijící v okolí Ostravy.

I přesto však jen 43 % populace je ochotno s chrápáním nějak účinněji bojovat. Své potíže s chrápáním léčí 2,7 % lidí. Sprej proti chrápání si kupuje 43 % z nich, jen každý pátý však udává, že jej kupuje pro svou potřebu.

K zamezení chrápání partnera se používají různé triky. Některé z nich respondenti uváděli i mezi prostředky proti chrápání. Míček pod záda, či mlaskání tak zastínilo odborníky doporučovanou operaci čípku, o něco lépe je na tom lék proti chrápání Snoreeze. I ten je však stejně populární jako např. kolíček na nos. Třetina lidí se v České republice domnívá, že chrápání je nemoc, podle další třetiny však chrápání patří k životu. Čtyřicet jedna procent lidí tvrdilo, že na partnerovo chrápání si je potřeba zvyknout a jen 7 % lidí souhlasilo s tvrzením, že chrápání signalizuje zdravotní problémy.

Sběr dat proběhl v běžné populaci ve věkovém rozpětí ve všech krajích ČR. Výzkum byl koncipován pro 1075 respondentů starších osmnácti let.

Ronchopatie

· Podle lékařů chrápání u nás postihuje zhruba 30 % všech obyvatel. Asi padesát procent chrápajících tvoří muži nad padesát let věku a ženy po menopauze. Tento zvukový doprovod spánku se vyskytuje i u dětí, většinou zásluhou zvětšených nosních nebo krčních mandlí.

Následkem chrápání dochází ke zvýšení krevního tlaku, poruchám srdečního rytmu a rozvoji ischemické choroby srdeční. Chrápání zhoršuje kvalitu spánku, a bývá průvodním příznakem některých onemocnění. Neléčené těžké chrápání vede k syndromu spánkové apnoe – stavu, kdy kvůli ochabnutí svalů v ústech a jazyku dochází až k desetivteřinové zástavě dechu.

Bývá spojené také s poruchami srdečního rytmu, vysokým tlakem, mozkovou mrtvicí, a dokonce infarktem myokardu. Lékaři varují před podceňováním chrápání, které zdaleka není jen směšné, trapné a obtěžující, ale je i nebezpečné.

29.10.2003 12:00| autor: Markéta Dušková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist