Hluk způsobuje stres i infarkt. Jak se bránit? Zkus ušní jógu

Nadměrný hluk ve městech, v práci i kancelářích způsobuje čím dál více lidem problémy se sluchem i ušima. Také ti v nich občas šumí, píská nebo máš pocit, že hůř slyšíš? Zkus ušní jógu, vrátí tvůj sluch zase do formy.

usni-joga-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Zvuky, co nám škodí

Řinčení tramvají, zvuk při otevírání dveří od metra, pípání esemesky, rachot kopírky – tvůj život se nejspíš neobejde bez těchto a mnohých podobných zvuků. Možná tě vůbec ani nenapadlo zamyslet se nad tímto denním „soundtrackem“ moderního života. Kakofonie, tedy nelibozvučnost, různých zvuků, s nimiž se naše uši potýkají, ale může bohužel negativně ovlivnit zdraví.

Je prokázáno, že když je člověk vystaven příliš velkému množství hluku, zvyšuje se mu srdeční tep a stoupá krevní tlak. Dochází k únavě, stresu, infarktu, a dokonce i mrtvici.

Už od dávných dob tělo reaguje na hluk jako na něco nepatřičného, alarmujícího vylučováním stresového hormonu. Jsme bombardováni tolika zvuky, že se snažíme ty nejprotivnější co nejvíce podvědomě potlačit. Jenže pak tělo nestíhá reagovat na zvuky příjemné a uklidňující, mezi něž patří třeba zpěv ptáků.

Ušní jóga

Je dobré dopřát uším trochu péče, prospěješ tím nejen jim, ale celému tělu včetně tvé psychiky. Ne náhodou přišli se speciálním cvičením, které uším prospívá, tzv. ušní jógou v New Yorku, městě, které právem patří k těm vůbec nejhlučnějším na světě. Ušní jóga zahrnuje řečeno laicky sérii cvičení s hlavou, krkem i dechem. Cílem je vypořádat se co nejlépe s okolním hlukem. Říká se tomu také „hloubkový“ poslech, protože cílem jógy je posílit sluchové svaly. Třeba zlepšením cirkulace krve a kyslíku do vnitřního ucha. Ucho pak přijímá některé zvuky v čistší formě. Takže člověk lépe slyší.

Jak začít?

Podle odborníků prospěješ svému tělu už jen tím, že si na 15 minut sedneš, nejlépe do místnosti nebo na místo, kde je absolutní klid. Mozek se tak zklidní a bude pracovat efektivněji. Co dál? Zkus třeba tyhle cviky.

Prsty v uších

Posaď se do klidné místnosti a ukazováky si jemně zacpi uši. Zhluboka se nadechni a pomalu vydechuj za lehkého vrčení. Koncentruj se na své vnitřní uši.

Zdravé pokyvování hlavou

Postav se, narovnej se. Stůj klidně a uvolněně. Suň pomalu bradu směrem k hrudníku. Pokud ucítíš bolest za krkem, přestaň. Pak bradu suň nazpátek a postupně nahoru až tam, kam to půjde. Měla by ses přitom cítit uvolněně a příjemně.

Ze strany na stranu

Opatrně posuň pravé ucho směrem k pravému ramenu a pak zase levé ucho k levému ramenu. Hlavu neotáčej. K čemu je to dobré? Postupem věku vázne průtok krve mezi mozkem a vnitřním uchem kvůli kompresi vertebrální tepny. Tímto cvičením se dá negativní efekt zmírnit.

Otáčení hlavy

Otáčej hlavu postupně napravo a nalevo tam, kam to půjde. Pohyb opakuj alespoň třikrát.

Rotování rameny

Posaď se pohodlně na židli. Ruce dej na kolena. Začni pohybovat jedním ramenem, nejprve dopředu, pak nahoru, poté dozadu a nakonec dolů. Pohyb opakuj 21krát na každé straně. Pak vše zopakuj v obráceném pořadí.

Dost často se potýkáme s problémy uší, které vznikají kvůli zablokované krční páteři. Jak ji uvolnit, najdeš ve videu:

Jóga je tak dokonalé a uvolňující cvičení, že je úplně jedno, jaký druh si vybereš, prospěje ti vždycky. Líbí se ti ta ušní? Napiš nám do diskuze.

Foto: Shutterstock.com

7.2.2019 6:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist