Fámy o brýlích a kontaktních čočkách.

Presbyopie se projevuje zhoršeným viděním na krátké vzdálenosti a po čtyřicítce postihuje téměř polovinu populace.

Rozhodně není pravda, že kdo brýle nenosil v mládí, nebude je nikdy potřebovat. Naopak po čtyřicátém roku věku, kdy se presbyopie začíná projevovat, je zhoršení vidění na krátké vzdálenosti velmi pravděpodobné.

 
Bohužel není pravda ani to, že kdo viděl v mládí špatně na dálku, vyhne se v pokročilejším věku nošení brýlí na čtení. Presbyopie se koriguje přídavkem plusových dioptrií nablízko.
 
Ve vyšším věku kontaktní čočky v oku vadí. Je pravda, že slzný film od určitého věku už nepracuje tak dobře a mnoho lidí trpí tzv. syndromem suchého oka. Také je pravda, že člověk, který kontaktní čočky nikdy nenosil, si na ně může zvykat déle. Ani to však zákonitě neznamená, že čočky nosit nemůže anebo že mu budou v očích vadit. Stačí vybrat vhodnou kontaktní čočku s vysokou propustností pro kyslík a zvlhčujícím systémem.
 
A že se multifokální kontaktní čočka nedá vyrobit? Prý není možné zajistit, aby se Vám v oku neotočila! V tom to právě vězí. Princip její konstrukce je zcela odlišný od bifokálních či multifokálních brýlových skel. Není rozdělena na žádné stabilní segmenty. Zóny korigují vidění na dálku, přes střední vzdálenost a blízko (uprostřed má čočka plusové dioptrie pro vidění na blízko a postupně směrem od středu čočky se dioptrie mění). Takže žádný strach, čočka bude v oku sedět perfektně.

 

Krátké ruce, nebo špatné oči?

 
Po čtyřicítce většina z nás zjistí, že „najednou“ hůře vidí nablízko. Jasným projevem je okamžik, kdy začneme čtený text či mobilní telefon držet ve větší vzdálenosti od oka. Nemožnost zaostřit na blízké předměty se nazývá presbyopie a je způsobená únavou oční čočky, která s věkem ztrácí pružnost.
 
Pokud navíc potřebujeme i korekci vidění do dálky, začíná v tomto okamžiku martýrium se dvěma páry brýlí. Dosud se tato situace nejčastěji řešila především známými „půlenými“ bifokálními či multifokálními skly rozdělenými na jednotlivé segmenty. Ty se však člověk musí naučit používat.
 
V současnosti jsou na trhu multifokální kontaktní čočky, které umožňují ostré vidění na všechny vzdálenosti.
 
Femina tip:
 
Multifokální čočky AIR OPTIXTM AQUA MULTIFOCAL, které zajišťují nejen dokonalou ostrost vidění, ale také vysoký komfort. Tyto čočky dostaly prestižní ocenění OPTA, který je zároveň nejdůležitějším optickým veletrhem unás.
 

Tyto silikon-hydrogelové čočky můžete nepřetržitě používat až šest nocí, díky zvlhčujícímu systému a propustnosti kyslíku. První aplikace trvá sice o něco déle než u běžných čoček, ale zbavíte se díky tomu nutnosti používat brýle na čtení. Vidění s čočkami je přirozené a nijak vás neomezuje, což je vhodné například i při řízení auta.

10.3.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist