Elixír mládí? S největší pravděpodobností ho máte doma

Věčné mládí – něco, po čem lidstvo touží už od pradávna. A zdá se, že recept je na světě. Stačí polykat tabletky. Že by nějaká tabletka uměla oddálit stáří? Podle amerických vědců je to skutečně tak!

Známe ho všichni. Říkáme mu všelijak. Růžové štěstí, nejlepší přítel, kouzelná lentilka… Je to učiněná první pomoc, když vás začnou bolet zuby, klouby nebo hlava. A když se probudíte pro prohýřené noci a toužíte alespoň na malou chvilku zažehnat tu nepříjemnou kocovinu, co vám hodí záchranné lano? Přece starý dobrý „brufáč“! (prodává se pod různými komerčními názvy, např. Apo-Ibuprofen, Ibalgin,Brufen, Ibumax, Nurfen, Dolgita a další.)

Zachrání vás? Nejspíš ano. Jenže on toho dokáže mnohem víc. Odborníci z texaské univerzity AM jsou přesvědčeni, že vám prodlouží život o pěkných pár let! Jaké důkazy mají k dispozici?

„Být stále mlád, to bych si přál!“

„Testy nám jasně ukázaly, že jednoduchým organismům jako jsou kvasinky nebo hlísti, prodloužil Ibuprofen životnost až o celých 15 procent. A jak působí na člověka jako takového? Ibuprofen má protizánětlivé účinky a lidské stárnutí se projevuje právě zánětem tkání,“ popisuje vedoucí výzkumu Michael Polymenis, docent v oboru biochemie a biofyziky, který bez studu naznačuje, že užíváním této pilulky je možné prodloužit si život až o celých dvanáct let. Dost optimistické tvrzení, že? Zvlášť když se neustále hovoří i o negativních účincích zmiňované růžové tabletky. Snad proto se v současnosti roztrhnul pytel s chválami. Na obranu…

článek

Není to tak dávno, co švýcarská univerzita Bern zveřejnila, že „brufáč“ pomáhá v boji s rakovinou tlustého střeva. Ještě před tím někdo z amerického Harvardu vypátral další výhodu. Lidé, kteří polykají tuto tabletku jako lentilku, snižují riziko Parkinsona a Alzheimera o 39 procent.Taky podezřelé… Aby ne. Všechno má svoje pro a proti!

Není všechno zlato, co se třpytí!

Ač to všechno vypadá opravdu „růžově“, i ibuprofen má nežádoucí účinky, které nelze brát na lehkou váhu. Jeho časté užívání lékaři příliš nedoporučují. Proč? Podle nich může způsobit krvácení žaludku, nebo dokonce mrtvici. I přes tyto nepříznivé informace však Češi spolykají 250 milionů pilulek ročně. To je přibližně 24 kusů na osobu každý rok. Jen to hvízdne! V takovém množství by už člověk možná měl poznat, jestli mládne… Ale nejsme v tom sami. Po celá staletí lidé vymýšlejí nejrůznější způsoby, jak zůstat věčně mladí. Tady máte…

5 nejbizarnějších elixírů mládí

  1. Krev pannen – Alžběta Báthory žila v přesvědčení, že pitím a koupelí v krvi neposkvrněných dívek si udrží věčné mládí. Nestalo se, skončila ve vězení, kde také zemřela.
  2. Med – tato úžasná dobrota má opravdu skvělé účinky včetně těch léčivých, ovšem coby elixír mládí se neosvědčil ani ve spojení s octem. (Divný nápad :))
  3. Červená řepa – ve starověku hojně zvaná také jako krvavý elixír mládí. Lidé v touze zůstat věčně mladí používali pouze listy této rostliny. Ovšem ani listy ani jiné části rostliny se coby elixír příliš neosvědčily.
  4. Byliny macerované v opiu – nález více jak sedmdesáti bylin macerovaných v opiu a alkholu coby elixír mládí nás výborně pobavil. Tomu asi i věříme, že se po požití takového lektvaru cítil každý jako krásná a mladá princezna. Však to znáte po pěti pivech je každá… 🙂
  5. Kámen nesmrtelnosti – v dávných dobách lidé věřili, že existuje kámen pocházející z jiných světů (rozuměj z Vesmíru), který dokáže udržet věčné mládí. Pokud existuje, chceme ho taky!

Foto zdroj: thinkstockphotos.com

12.2.2015 10:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist