Jak elegantně a účinně zkrotit hormonální bouři?

Žádná chuť na milování, špatná pleť s pupínky, depresivní nálada, nadměrné pocení, přibírání na váze. Zkroť bouři hormonů přirozeně a účinně. Pomůže ti v tom cvičení! Jak často a jak dlouho je tak akorát?

homony-2-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Těhotenství, porod, určité druhy léků, později menopauza. Hladiny hormonů se mohou měnit, což snižuje sexuální touhu i schopnost lubrikace klína. Dokonce až tři čtvrtiny žen hlásí, že zaznamenávají pokles libida kvůli kolísání hormonů estrogenu a testosteronu. A třeba právě estrogen, tedy konkrétně jeho nedostatek, stojí za tím, že se do těla neuvolňuje tolik endorfinů neboli šťastných hormonů. Dá se tedy říct, že jde o začarovaný kruh. Taky pociťuješ, že zrovna nejsi ve své kůži? Tělo se brání!

S poklesem této chemické citlivosti totiž mozek reaguje na hrozící nebezpečí. „Objednává“ si adrenalin a koktejl norepinefrinových chemikálií, kvůli kterým ti stoupá krevní tlak. Taky tvoje krevní cévy se rozšiřují, což vede k návalům horka a pocení. Za vším stojí hormonální nerovnováha, která často ovlivňuje i spánek a změny metabolismu. Nediv se proto, že třeba právě teď přibíráš na váze. Co s tím?

Přirozená stabilizace hormonů

Existuje spousta lékařských doporučení, která slibují zlepšení chemie tvého těla, nicméně málokdo ti doporučí humánní cestu bez drog – cvičení. Pravidelná fyzická aktivita posiluje srdce, snižuje krevní tlak a redukuje tělesný tuk. Ale umí toho mnohem víc. Cvičení uvolňuje staré dobré přátele – endorfiny, co vytvářejí dobrou náladu a podílí se na pozitivním myšlení.

A hádej co? Také vyvolá hormony, které ovlivňují sexuální touhu. Navíc se při zrychleném oběhu krve podporuje lubrikace tvého klína. Cvičení je tedy ve všech směrech prospěšné, neboť vede k uspokojivému sexu i srovnání hormonálních hladin. Víš, jaké aktivity upřednostnit?

Spojení příjemného s užitečným

Kromě kardiovaskulárních cvičení, jako je běh, rychlá chůze, plavání, aerobik či jízda na kole, je vhodné cílené soustředění se na pánevní dno, přičemž se stále doporučují Kegelovy cviky. Nemusíš simulovat zadržování proudu moči. K tomuto účelu poslouží Venušiny kuličky či jiné pomůcky z erotických obchodů, které jsou v dnešní době považovány za terapeutické.

Tantrické kouzlo pro osobní pohodu

Pokud bys však přece jen chtěla takzvané svaly lásky trénovat v rámci nějakého svého rituálu, vyzkoušej jistý tantrický postup. Pohodlně se posaď, lehce zkřiž nohy a ruce si polož na stehna. Soustřeď se na své sexuálno, tedy oblast vaginy.

S nádechem stáhli svaly pánevního dna, pak zataj dech a vysílej erotickou energii podél páteře doprostřed čela (jedná se o vizualizaci). Stále se zadrženým dechem asi desetkrát uvolni a opět stáhni svaly pánevního dna. Poté vydechni nosem. Vnímej, jak se tvé sexuálno rozlévá po celém těle. (Opakuj, co nejčastěji to půjde.) Tentýž postup koneckonců můžeš provádět v partnerově náruči – třeba klidně jednou týdně. Co se týče kardio cvičení, tak již pouhých 20 až 30 minut denně pomáhá zvládat hormonální vzpoury a přivést zpět to, co máš ráda – pohodu, smyslnost a souznění s partnerem.

Nerovnováhu hormonálních hladin však můžeš zkrotit i správným jídlem. Kterých pět potravin ti udělá dobře? Mrkni se na video a napiš nám do diskuze pod článkem, která z nich zabírá nejvíc!

Foto: Shutterstock.com

 

14.11.2018 6:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist