Chceš se milovat? Tak zhasni!

Ženy jsou prostě už takové, lpí na svém vzhledu a na své postavě obzvlášť. Co když ale tato přísná autocenzura vlastní postavy začne omezovat váš sexuální život?

Stačí si něco takového vybavit v paměti a najednou je po vášni. Nejčastěji se  před milováním vynořují právě negativní myšlenky, které se týkají postavy. Co když si  všimne mé celulitidy? Nebudou mu připadat má prsa příliš malá, zadek velký? Cvak- a je tu blok, zábrana, která způsobí, že je ve vás napětí a vy se nedokážete plně uvolnit. Jestliže se ale zaměstnáváte pouze úvahami o tom, jaké je vaše tělo, nemůžete nikdy dostatečně prožívat fyzické vzrušení, protože se soustředíte na to, abyste zatahovala břicho, aby bylo menší nebo se snažíte smyslně špulit rty, protože vám pak připadají větší.

Nespokojenost s postavou může vést k i častějšímu střídání partnerů, protože lidé si takto dokazují, že je o ně zájem …což ale zase vede k pocitu prázdnosti a začarované kolo začíná nanovo. Své o tom ví i mé dvě kamarádky Žaneta a Míša.

Žaneta (23): Vždycky jsem měla komplexy ze stehen, připadaly mi tlusté a tak jsem nosila vždycky jen sukně. Pamatuju se dokonce, že když mi jednou můj vysněný princ navrhl, že bychom si mohli jít zaplavat do bazénu, tak mi to stačilo k tomu, abych mu dala košem. Představa, že mě uvidí jen v plavkách, mě vyděsila natolik, že jsem ho radši úplně odepsala. Řeším to dodnes, fakt musím mít zhasnuto, jinak se i při sexu cítím hrozně. Přítel mi říká, ať to neřeším, ale já si nemůžu pomoct.

Míša (28): Mindráky ze své postavy mám vlastně už od střední. Nelíbilo se mi na ní snad vůbec nic. S nadváhou jsem problém neměla, ale trápily mě malá prsa a celkově jsem si připadala neforemná. A i když se kolem mě motali muži, nevěřila jsem, že to se mnou myslí vážně. Před rokem jsem byla u jedné terapeutky, a konečně jsem pochopila, proč to tak je. Totiž, měla jsem spoustu kluků. Když se naskytla příležitost jít s někým do postele, šla jsem, i když se mi třeba ten dotyčný nelíbil… Byl to můj způsob, jak získat dojem, že jsem atraktivní. Pochopitelně jsem pořád narážela, protože skutečný vztah z žádné mé „známosti“ vlastně nevznikl, což jsem léčila dalšími nesmyslnými románky. Prostě začarovaný kruh. A to všechno pro to moje přesvědčení, že se nikomu nemůžu líbit. Dnes mám přítele, se kterým se snažím budovat vztah, ale pocitů nedokonalosti a mindráků s postavou jsem se ještě úplně zbavit nedokázala…

Jaký je tedy klíč ke šťastnému sexuálnímu životu? Spokojenost – a to nejenom se svým tělem a postavou, ale i se vztahem a samým sebou. Milování se spojeno s nahotou a proto je komplikované, pokud se člověk stydí své tělo ukazovat a nemá ze své postavy dobrý pocit. Jestliže si na otázku, jestli se líbíte sama sobě odpovídáte ne!, pak je třeba začít pracovat na tom, abyste se naučila akceptovat a přijímat své tělo takové, jaké je, mít ho ráda a být s ním spokojená. Nejde o to držet diety, i štíhlé ženy mají komplexy, ale jde o přístup, který zaujmete k vašemu tělu. Rozmazlujte ho, dělejte vše, co vám zvedne náladu a co je vám příjemné – ať už je to návštěva kadeřnice, kosmetiky, bublinková koupel, manikúra, procházka v přírodě, masáž, pleťová maska, zkrátka konejte vše, co vám pomůže udržet dobrou náladu a příjemný pocit.

26.1.2011 6:00| autor: Lucie Elen
Více o tématu: mindrákyTéma milování

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist