Bereš antibiotika? Na tohle by sis měla dát pozor

Antibiotika sice vyléčí, ale mají také nepříjemné vedlejší účinky, a to zejména když nedodržuješ jasně daná pravidla. Žádná námaha a žádný alkohol by měla být samozřejmost. Co ještě musíš mít při antibiotické léčbě na paměti?

antibiotika-1-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Kromě covidu, který tak trošku zastínil ostatní onemocnění, má kdekdo rýmu, angínu, zánět průdušek… Nejlepší je samozřejmě vyléčit si neduhy pomocí čajů a přírodních preparátů, ale někdy holt musí nastoupit antibiotika. A tady končí veškerá legrace, protože užívání antibiotik má svá pravidla. Kromě toho, že ti pomohou, mohou také uškodit. Na co by sis tedy měla dát pozor?

Probiotika

Když si v lékárně vyzvedáváš antibiotika, přihoď k tomu rovnou i balíček probiotik. Tvé tělo to ocení, a to hlavně střevní mikroflóra, se kterou antibiotika pořádně zamávají. Léky ti totiž zlikvidují nejen nemoc, ale také zdravé bakterie, které pomáhají ve střech udržovat přirozené a vyrovnané prostředí. A pozor, nemusí to odnést jen tvá střeva, ale koleduješ si také o vaginální mykózu. Ne nadarmo se gynekologové ptají svých pacientek, které si k nim přijdou léčit palčivé svědění, jestli nejsou po antibiotické léčbě. Takže pozor na to, ať si zbytečně nezaděláš na další potíže.

Jen ve výjimečných případech

Antibiotika jsou z lékařské vědy velkým vynálezem, a zachránila život nespočtu lidí. Ale měla by se předepisovat jen ve výjimečných případech. Na chřipku ti rozhodně nepomohou a jsou zcela zbytečná. Kromě toho časté užívání antibiotik tě celkově oslabuje a nemoc mívá tendence se vracet. Zkrátka, nejlepší je nemoc zdolat bez nich, aby tvé tělo získalo protilátky. Tím tě nechceme nabádat, abys předepsané léky hodila do koše, ale aby ses poradila s lékařem, jestli není jiné cesty. Také platí, že když nemoc chytneš hned v počátku, máš velkou šanci ji porazit bez léků. Pokud se ti rozjíždí například angína, okamžitě si naordinuj klid na lůžku, studené zábaly, cibuli a česnek. Nebo si v lékárně kup cucavé bonbony, které pomohou angínu přemoci.

 

Když už, tak je dober

O tom, jestli antibiotika dobírat nebo ne, se vede spor už dlouhá léta. Někteří doktoři tvrdí, že je musíš dobrat, i když je ti už lépe, jinak se nemoc vrátí. Jsou také názory, že nedobráním neubližuješ ani tak sobě, jako celkově lidstvu, protože se pak bakterie vůči antibiotikům stanou rezistentní, tedy zvýší se jejich odolnost. Zastánci této teorie to vysvětlují tím, že antibiotika zabraňují množení bakterií, a tím, že je vysadíš, tak přeživší bakterie si na antibiotika, která v těle ještě alespoň v mírné formě jsou, zvyknou. Někteří doktoři toto popírají. Ať je to jakkoli, když už jednou antibiotika máš, tak je dober. Pokud si myslíš, že to zvládneš bez nich, tak je ani nezačínej brát, ale jen po domluvě s lékařem.

Pozor na alkohol

Jedna sklenička nevadí, říkáš si. Ale vadí! Tak předně alkohol zatěžuje tělo, a pokud zrovna proděláváš nějakou nemoc, měla by ses mu obloukem vyhnout, i když antibiotika nebereš. Grog opravdu nevyléčí, raději zvol teplý čaj. A v případě míchání prášků a alkoholu si navíc můžeš pořádně ublížit. Pozor si dej i po dobrání antibiotik. V těle ještě nějakou chvíli zůstávají, nehledě na to, že tělo je po léčbě oslabené a snadno bys mohla na party opět nějakého bacila chytit. Nezapomínej také, že kombinace antibiotik a alkoholu vyvolává nežádoucí účinky, a podle doktorů stačí i jedna sklenička vína nebo jedno pivo. Snadno si pak přivodíš zvracení nebo klidně mdloby. Kromě toho dáváš pořádně zabrat svým játrům a nemůžeme pominout ani fakt, že se snižuje účinek léčivé látky antibiotik. Takže pivo raději až po léčbě!

Žádný sport a slunce

I když je pohyb a pobyt na slunci obecně zdravý, při braní antibiotik se doporučuje klidový režim. Bohužel, si musíš odepřít i sluneční paprsky, jinak riskuješ vyrážku. A se sportem si dej opravdu na chvíli pokoj, protože tady už jde nejen o zdraví, ale doslova i o život. Tvoje srdce totiž takovou zátěž nemusí vydržet. Navíc bys měla být v klidu už jen kvůli nemoci, antibiotika se většinou berou na záněty a při nich by se opravdu nemělo sportovat. Klidový režim si dopřej ještě několik dní po dobrání léků. Tělo je po antibiotikách slabé a nemuselo by se ti to vyplatit.

Jak to máš ty? Bereš často antibiotika nebo se případnou nemoc snažíš zvládnout bez nich? A dodržuješ při jejich léčbě to, co se má?

Foto: Shutterstock.com

8.2.2021 2:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist