Ájurvéda – zdatnost a krása podle starých Indů

Ájurvéda je způsob, jak lépe pochopit potřeby svého těla i ducha a dosáhnout tak vnitřní harmonie a vnější přitažlivosti. Podstatou této starodávné léčebné metody je nahlížet na člověka jako na celek, kde všechno souvisí se vším.Jádro tohoto léčebného umění tvoří tři typy energie (dóša). Jednotlivé duševní i tělesné funkce jsou určeny základními silami: vata (vzduch), pitta (oheň) a kapha (země). Právě ony rozhodují o tom, jak vypadáme a jak se cítíme. V každém z nás existuje určitá směs těchto sil, ale jedna z nich je vždy převládající a určuje, jaký je náš typ. Abychom se cítili dobře, měly by být všechny tři síly v rovnováze. Dosažení této rovnováhy je hlavním cílem staroindické terapie.

Z následujících charakteristik poznáte, jaký typ energie ve vás převažuje.

Typ vata:
Lidé tohoto typu mívají rychlou a bystrou mysl, která je v případě nerovnováhy přelétavá nebo naopak ulpívá na jednotlivostech. Reagují velmi živě a často se nechají vyvést z rovnováhy. Jsou nerozhodní, ustaraní a extrovertní. Je jim dobře v teplém, vlhkém a klidném prostředí, necítí se dobře v chladu, suchu a tam, kde panuje chaos. Rádi přivítají jakoukoli změnu, někdy ale jimi bývají zaskočeni. Jejich energie je velmi proměnlivá – někdy z nich elán přímo srší, jindy se nedonutí ráno vstávat.

Pro tento typ je výborná jóga nebo cvičení taj či. Dále se může věnovat třeba joggingu nebo rychlé chůzi, nevhodné je cvičení v hlučném chaotickém prostředí (např. aerobik). Uklidnění tomuto typu přinese desetiminutová masáž teplým sezamovým olejem. Typ vata nemívá problémy s váhou, potřebuje ale pravidelnou a teplou stravu. Denně by měl vypít alespoň šálek bylinkového čaje.

Typ pitta:
Lidé toho typu bývají rázní, rozhodní a kritičtí myslitelé. Chtějí mít vše pod kontrolou a do detailu vědět, jak vše funguje. Nemají rádi vlhké teplo, mají sklon k extrémům, bývají ctižádostiví a cílevědomí, bouří proti zavedeným pořádkům. Dobře snáší fyzickou námahu, ale někdy se z ničeho nic mohou zhroutit.

Tento typ s nejvýraznější energií je třeba „chladit“. Ideálním sportem je plavání, bruslení či hokej. Dle Ájurvédy je pro tento typ dobré vypít denně sklenici mléka a příliš nekořenit jídla.

Typ kapha
Lidé tohoto typu jsou ve všem pomalí. Na druhou stranu se vyznačují příkladnou metodičností a důkladností. Jejich duševní energie je pevná a silná, pokud jsou ale k něčemu nuceni, mohou být zlostní. Jsou spíše introverty. Díky své pomalosti mají tendenci k lenosti, oplývají chutí k jídlu i pití, mají sklon k nadváze. Jsou-li ve stavu nerovnováhy, mohou být unylí, strojení a necitliví. V období rovnováhy jsou laskaví, zodpovědní a tolerantní.

Ideální pro tento typ jsou soutěživé kolektivní a hravé sporty (volejbal, házená,…).Každý den by si měl vychutnat šálek povzbudivého bylinkového čaje.

K dosažení rovnováhy energií ve vašem těle se používají nejrůznější terapie – ať už jde o masáž obličeje, jóga a meditace, esence a oleje z bylinek při masáži těla či vůně vybraných bylin. To vše vám příznivě ovlivní tělesné a duševní zdraví.

Více informací a inspirace: Zdraví pro život (tajemství tibetské ájurvédy), Robert Sachs, EVOS. 1997

12.12.2001 12:02| autor: Vlaďka Trojanová
Více o tématu: chůzeplavání

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist