5 věcí, které jsi o opalování dosud nevěděla

Za jak dlouho máš pod žhavým sluncem zaděláno na rakovinu kůže, a jak moc tě prodejci tahají za nohu, když ti cpou opalovací krém s faktorem 50? Tím drsné pravdy o slunění ještě zdaleka nekončí…

opalovani-1100x618.jpg Zdroj: profimedia.cz

Už se těšíš na prázdniny, osvěžující drinky, koupání a hlavně opalování? Kdo taky ne. Jenže bacha, co se týče slunce, opatrnosti není nikdy nazbyt. Kromě vrásek ti totiž může způsobit i rakovinu – a stačí ho fakt málo! Aby se ti chytání bronzu nevymstilo, podíváme se mu pořádně na zoubek, souhlas? Tyhle informace jsou povinnou letní výbavou!

1. Slunce a vrásky. Kolik ti jich přibude?

Máš panickou hrůzu ze stárnutí, a proto investuješ majlant do krémů proti vráskám? Pak bys měla vědět, že tou nejúčinnější prevencí jsou vlastně krémy opalovací. Z četných výzkumů totiž vyplývá, že až 90 procent vrásek má na triku právě opalování. Zbytek jsou geny a samozřejmě přirozené stárnutí. Jedno je tedy jisté – největší nepřítel mladistvého vzhledu je hřejivý kotouč!

2. Slunce a spálenina. Kdy je vážně zle?

Kde kdo si myslí, že dokud není rudý jako rak, pořád je to v pohodě. Jsi jedním z nich? Pak tě musíme vyvést z omylu. Závěry nejnovějších studií jednoznačně prokazují, že k poškození pokožky slunečním zářením dochází ještě dřív, než začne kůže červenat. Jakmile člověk zrudne jako indián, poškození je hlubšího rázu, což v průběhu času může vést k rakovině a předčasnému stárnutí. To jsou holt fakta, přes která vlak nejezdí. Nehledě na to, že bys určitě nechtěla dopadnout jako lidé v naší fotogalerii.

3. Slunce a rakovina. Tady jde o dny!

Američtí vědci zjistili, že intenzivní opalování po dobu dvou týdnů ročně nebezpečně zvyšuje riziko rakoviny kůže. Pokud to tak děláš na každé dovolené, hrozba tohoto vážného onemocnění se ještě zvyšuje! Vidíš, kam až tě může dohnat vidina bronzové pleti?

Samozřejmě nikdo neříká, že bys u moře měla trávit čas ve stínu a po okolí se pohybovat jen v noci. Pokud se ale chceš vyhnout nejhoršímu, bez opalovacího krému nedávej ani ránu. Na celé tělo bys při jednom použití měla „vyplácat“ minimálně dvě polévkové lžíce a aplikaci opakovat každé dvě hodiny – a vždy po koupání ve vodě. Když už jsme u toho, jaký je ten pravý?

4. Slunce a ochranné přípravky. Na co si dát pozor?

Věděla jsi, že mezi opalovákem s třicítkou a padesátkou není skoro žádný rozdíl? Tedy kromě ceny! Hodnota SPF udává míru ochrany proti paprskům, hlavně UVB záření, které bývá hlavní příčinou zarudnutí. Krém s SPF 30 jich odfiltruje 96 procent, SPF 50 o trochu více, tedy 98 procent – což je pro běžného uživatele skoro to samé. Je to zkrátka reklamní trik! Nutno dodat, že po každé sezoně bys měla tento produkt nekompromisně vyhodit, nesvědčí mu horko ani oxidace, takže příští léto už by nebyl tak účinný. Tady jde šetření stranou!

5. Slunce a oblečení. Co je nutnost?

I když použiješ tekutou ochranu v podobě opalovacího mazadla, nezapomínej na brýle a klobouk. A s módou to zase tolik nesouvisí! Sluneční paprsky odrážejí i lesklé povrchy, jako je voda a písek. Takže bez přikrývky hlavy nahráváš vysoušení vlasů a bez brýlí zase riskuješ poškození očí. Nechceš tomu jít naproti? Upaluj nakoupit nějaké ty stylové doplňky, tahle investice se rozhodně vyplatí!

Co ty na to? Taky tě to vyvedlo z míry? Napiš nám o tom do diskuze pod článkem! A jen tak mezi řečí – na pláži a u vody celkově může být pěkně nebezpečno. Pobav se smolaři ve videu, u kterých je absence opalovacího krému asi ten poslední problém…

Text: Lucie Feiková

Foto: Profimedia.cz, facebook.com, instagram.com

16.6.2017 6:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist