Femina.cz » Magazín » Wellness » Pravda o pitném režimu

Pravda o pitném režimu

Pravda o pitném režimu

Magazín: Wellness | autor: Redakce | vydáno 05. 08. 2009

U pitného režimu je důležitá především pravidelnost. Od rána do večera bychom měli vypít minimálně jeden a půl litru vody s vyváženým obsahem minerálů.


Přitom nezapomínejme na úskalí tzv. nárazové konzumace. Ta může způsobit převodnění – stav, kdy jsou nadměrně zatíženy ledviny a také další orgány. V extrémních případech může dojít dokonce k jejich selhání.

„Naše zkušenosti potvrzují, že nějaký univerzální recept na pitný režim v létě není potřeba složitě hledat. Základní pravidla správného pitného režimu jsou stejná ve všech ročních obdobích. Důležité je i v letních měsících bez ohledu na pocit žízně pít dostatek vhodných tekutin, a to pravidelně během celého dne,“ říká Petr Ptáček, senior brand manager vod Toma Natura.

Člověk denně vyloučí v průměru asi dva a půl litru vody. Pro zachování vyrovnané vodní bilance tak musí organismus přijmout odpovídající množství tekutin. Přibližně 900 ml vody získáváme jako součást konzumovaných potravin. Zbytek, tedy minimálně jeden a půl litru, musíme denně vypít.

„Doporučujeme pít průběžně po celý den od samého rána. Tělo tak může ideálně zužitkovat dodané tekutiny. Především bychom se měli vyvarovat nárazového pití většího množství tekutin, které může zapříčinit převodnění,“ vysvětluje Petr Ptáček.

Převodnění způsobuje přetěžování ledvin a srdce, což v krajním případě vede i k poruchám jejich funkcí. Přesné množství tekutin, které si tělo žádá, závisí na mnoha faktorech a je značně individuální.

„Optimální pitný režim nezávisí jen na teplotě venkovního vzduchu, ale na řadě dalších faktorů. Potřeba tekutin je individuální, záleží na tělesné hmotnosti, věku a pohlaví, složení a množství stravy (obsah vody, soli, bílkovin a kalorií), tělesné aktivitě, teplotě a vlhkosti prostředí včetně proudění vzduchu,“ doplňuje odbornice na zdravou výživu Darja Štundlová.

Často voleným nápojem v létě nebo při projevech únavy je káva, avšak ta sama o sobě člověku dostatek tekutin neposkytne. Proto je důležité, aby tvořila pouze doplněk pitného režimu a byla vždy doprovázena sklenicí vody.

„Měli bychom rozlišovat mezi tekutinami, které nám opravdu prospívají a můžeme je tedy pít denně i ve větším množství úměrně potřebám organizmu a širokou škálou nápojů, kterými
lze pitný režim doplňovat jen občas nebo zcela výjimečně. Některé oblíbené nápoje, například alkoholické, nejen že nemusí na naše zdraví působit pozitivně, ale jejich nadměrná a častá konzumace nám může i uškodit,“ vysvětluje odbornice na zdravou výživu Darja Štundlová.

Nejlepším řešením pro pitný režim nejenom v létě je podle odborníků pití vody, která nám pomůže vyřešit hned několik problémů. Jedna sklenice vody po ránu nás spolehlivě vzbudí, nastartuje metabolismus a spolu se zdravou snídaní nabije energií. Pravidelný přísun vody udrží tělo po celý den aktivované a umožní správné fungování důležitých orgánů. Ve výsledku působí jako očistná kúra.

Také vodu můžeme dělit na „zdravou“ a „zdravější“ stejně, jako je tomu u dalších produktů zdravé výživy. Jakou vodu tedy vybrat?

„Ke vhodným vodám pro osoby bez rozlišení věku a zdravotního stavu patří balené pramenité vody. Nejvhodnější jsou slabě mineralizované (na obale je uveden celkový obsah rozpuštěných látek v rozmezí 50-500mg/l), neperlivé (bez oxidu uhličitého), s vyváženým obsahem minerálních látek (obsah těch nejdůležitějších bývá rovněž uveden na obale),“ upřesňuje Darja Štundlová a dodává:

„Pro většinu osob je výhodný vyšší obsah hořčíku (je nutný pro buněčný metabolizmus, činnost srdce, svalů, nervů a pro tvorbu kostí) a vápníku (je nezbytný pro srážlivost krve, ovlivňuje činnost srdce, nervů a svalů, udržuje zdravé kosti a zuby). Lidé s vysokým krevním tlakem, oběhovými problémy a poruchami ledvin by neměli pít vody s vyšším obsahem sodíku.“

Další články z rubriky

Komentáře (5)

Datum Autor Nadpis
19. 03. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
11. 10. 2011 mistrix ... (reakcí: 0)
30. 06. 2011 ralbosanka + (reakcí: 0)
20. 06. 2011 Reesie Pitný režim (reakcí: 0)
28. 05. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Nivea Pečující olej do koupele Beauty Oil

Nivea Pečující olej do koupele Beauty Oil

Dopřejte si péči jako v lázních u vás doma!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 23. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Ryby

23. 02. 2017 Horoskop Ryby

Dnes bude málokdo naslouchat hlasu rozumu, každý se bude snažit prosadit svoji pravdu. Díky tomu se nebudeš schopná s... Celý horoskop

Karta dne

Paže pentaklu
Na cestě k tobě je skvělá zpráva ohledně tvých financí! Tvé plány, které ses rozhodla uskutečnit, se pomalu ale jistě naplňují! Jen tak dál, neboj se postupovat stále ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist