Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » První sex! Měl vliv na váš život?

První sex! Měl vliv na váš život?

První sex! Měl vliv na váš život?

Magazín: Sex a vztahy | autor: Simona | vydáno 04. 03. 2014

Ačkoliv první sexuální styk nemusí mít na váš sexuální život žádný významný vliv, poměrně podstatné může naopak být, v jakém věku jste se sexem začínali. Ovlivní nás nějak, začneme-li příliš brzy, nebo naopak příliš pozdě?

V průměru nezačínáme se sexem příliš brzy

Přestože vztahy mladých lidí jsou tradičně starší generací považovány za vždy o něco více nevázané, než tomu bylo dříve, v průřezu všech generací se již delší dobu udržuje pro obě pohlaví průměr prvního pohlavního styku v 17,5 letech. Na první schůzky chodí chlapci i dívky okolo 15. roku a první vážné vztahy navazují kolem 18. roku. Délka známosti před prvním stykem je nejčastěji více jak půlroční, takto je tomu u 29 %. Tato čísla jsou však velmi individuální, 26 % dotázaných odpovědělo, že se před prvním sexem znali s partnerem méně než 1 měsíc.

V jakém věku mívají Češi první sex?

Jak vyplynulo z průzkumu většina žen se poprvé miluje mezi 16. až 17. rokem, v tomto věku má první sexuální styk 48% žen. Zatímco chlapci se již okolo 16. roku věku, tedy dříve než dívky, oddávají petingu (mazlení), jen 34% mužů má první sex mezi 16. a 17. rokem jako ženy. Ve věku mezi 18. až 19. rokem pak jde o 27 % mužů. Čísla ukazují, že současná generace mladých lidí ve většině případů nebude nijak závažně poznamenána negativními důsledky příliš brzy zahájeného sexuálního života.

Věk při prvním sexu může mít velký vliv

Odborníci tvrdí, že v pozadí některých sexuálních dysfunkcí může být jako zdánlivě skrytá příčina právě věk, ve kterém jste se milovali poprvé. Nevhodný čas, v jakém jste začali se sexuálním životem, může přinášet celou řadu problémů. Nová studie realizovaná na Columbia University a State Psychiatric Institute HIV center for Clinical and Behavioral Studies ukazuje, že zatímco příliš brzké zahájení sexuálního života ovlivňuje více ženy, s pozdní sexuální zkušeností mají z dlouhodobého hlediska problémy především muži.

Zábavný kvíz: Znáte národní jídla jednotlivých zemí?

Zábavný kvíz: Znáte národní jídla jednotlivých zemí?

Kdo by neznal naší klasiku Knedlo, zelo, vepřo? Tradiční česká kuchyně je plná hutných jídel, kte...

Jaké jsou negativní důsledky příliš nízkého věku pro první sex?

Když američtí vědci zkoumali klinická data sesbíraná od roku 1996, zjistili, že lidé, kteří začali se sexem již v období rané puberty, mají větší tendence k promiskuitnímu chování, trpí častěji pohlavně přenosnými chorobami a častěji se milují pod vlivem alkoholu nebo drog. Je tedy možné říct, že brzká sexualita určitým způsobem souvisí s časným těhotenstvím a nemocemi, ovšem na druhou stranu ne vždy musí být nutně mezi těmito jevy příčinná souvislost.

Výsledky ale nejsou zcela jednoznačné

Například mladí lidé v jiných vyspělých zemích začínají se sexem obdobně brzy jako v USA, ovšem počet těhotných a nakažených pohlavními nemocemi bývá mnohem nižší. V rámci předmětné studie tedy odborníci připisují negativní důsledky příliš časných sexuálních začátků také špatné úrovni sexuální výchovy u amerických studentů, které přirozeně souvisí s neužíváním antikoncepce a odmítáním potratů.

Sexuální život započatý v nízkém věku může dokonce i prospět

Na základě získaných dat je tedy možné říci, že nízký věk sexuálních partnerů může významně ovlivnit nejen jejich další sexuální život, sexuální návyky, ale i životní styl obecně. Na druhou stranu nelze s jistotou říci, že tomu tak musí nutně být ve všech případech. Výzkumy provedené v jiných vyspělých zemích totiž také ukazují, že brzký vstup do světa sexuálních partnerství může mít na mladého člověka dokonce vliv pozitivní.

Ne vždy znamená zahájení sexuálního život příliš brzy problém

Vztah spojený sexualitou může vést k větší odpovědnosti, uvědomují-li si mladí lidé důsledky svého jednání a nutnost chránit sebe a svého partnera. Jedná-li se o váš případ, nemusíte se tedy děsit, že vám věk zahájení sexuálního života, který je nižší než ten průměrný, může přinést nějaké závažné problémy. Pokud naopak první sex souvisel s naplněním partnerského vztahu, je pravděpodobnější, že vás jako partnery vedl k odpovědnějšímu přístupu k sexu a nyní nemusí již být důvod, proč vnímat časný první sex jako problematický.

Příliš pozdě začínají se sexem spíše muži

Jednoznačněji vyznívají závěry výzkumů, které se naopak soustředily na negativní vlivy související s pozdním zahájením sexuálního života. Podle výsledků trpí mnohem častěji sexuálními dysfunkcemi lidé, kteří začnou sexuálně žít až po svých dvacátých narozeninách, především muži, kteří se poprvé milují později než v jednadvaceti letech, mívají potíže se vzrušením a dosažením orgasmu. Eli Coleman, jeden z autorů studie k tomu uvádí: „Jen těžko se dá určit, která skutečnost nastane jako první. Zda se muži bojí začít sexuálně žít proto, že mají sexuální dysfunkci, nebo zda je dysfunkce následkem pozdního začátku sexuálního života. Nicméně s určitostí jsme prokázali, že tyto dva faktory spolu významným způsobem souvisí.“

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
28. 09. 2014 HledejDal Prvnì sex a jeho dopady do budoucna (reakcí: 0)
05. 03. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
05. 03. 2014 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Pro pocit čistoty a svěžesti po celý den!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 27. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

28. 02. 2017 Horoskop Střelec

Návštěva, která se nečekaně objeví u tvých dveří, v tobě vyvolá mnoho rozporuplných pocitů. Nakonec strávíte velmi př... Celý horoskop

Karta dne

Svět
Máš příležitost zakončit složité životní období, dokončit karmické záležitosti a osvobodit se tak od svazujících vzorců minulosti. Dnes můžeš mít velmi šťastný a rados...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist