Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Homosexualita je v přírodě běžná

Homosexualita je v přírodě běžná

Homosexualita je v přírodě běžná

Magazín: Sex a vztahy | autor: Famous | vydáno 20. 05. 2008

Pokud budeme hledat odpověď na otázku, zda je homosexualita přirozená, pak by pomoci mohla samotná příroda. Ze všech živočišných druhů totiž znají zoologové minimálně patnáct set, které stejně jako člověk sex se stejným pohlavím provozují.


Homofobie, tedy odpor k jedincům provozujícím homosexuální sex, je však v celé přírodě výlučnou vlastností člověka.

V zoologické zahradě newyorského Centrálního parku měli dva tučňáky Roye a Sila, kteří dokonce vychovávali mláďata. Samcům vajíčko podstrčili chovatelé, ale párek tučňáků gayů spokojeně žil, vylíhl a vychoval mláďata. O dvojici ptáků dokonce v USA vznikla knížka, která ve stejné zemi patří na listinu nejkontroverznějších publikací pro děti.

Zoolog Peter Böckman z Univerzity v Oslu tvrdí, že sex mezi jedinci stejného pohlaví je popsán asi u patnácti set živočišných druhů, včetně medvědů, goril, plameňáků, sov, lososů a dalších.

Pokud je ale homosexualita v živočišné říši přirozená, není jasné, proč ji evoluce z genetického pole nevyřadila, když nevede k reprodukci. Zřejmě proto, že sex může sloužit také k prostému potěšení.

„Ne každý sexuální styk má reprodukční funkci,“ vysvětluje bioložka Janet Mannová z Univerzity v Georgetownu, jež sledovala život delfínů, u nichž je homosexualita velmi běžná.

„Platí to u lidí i nelidí. Mohl by to být způsob, jak posilovat s ostatními pouta. Nebo by to mohlo být cvičení pro heterosexuální sex. Mláďata delfínů skákavých se často spojují. Mohou z toho mít prospěch v pozdějším věku,“ vysvětluje Mannová.

Podle Marlene Zukové z Kalifornské univerzity by mohli mít homosexuální jedinci velký význam pro skupinu svých příbuzných tím, že ačkoli neprodukují vlastní mláďata, mohou se starat o mláďata a tedy genetickou výbavu druhých.

Jediné, co je výlučně typické pro člověka, je homofobie. „Je to velmi zajímavá otázka. Existuje řada různých teorií, proč v tom lidé spatřují hrozbu. Někteří si myslí, že to narušuje pouta mezi muži, jako když nehrajete za správný tým. Vtipné na tom je, že mnozí lidé tvrdí, že je homosexualita nepřirozená, že se ostatní tvorové v přírodě homosexuálního chování nedopouštějí, ale to není pravda. Potom by totiž museli říkat, že je to základní a zvířecí chování,“ tvrdí Mannová.

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
11. 08. 2011 goldie ... (reakcí: 0)
07. 08. 2011 Knifey ... (reakcí: 0)
29. 07. 2011 helenadon ho,oseualita (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Kenzo Flower By Kenzo L´Elixir - EDP

Kenzo Flower By Kenzo L´Elixir - EDP

Luxusní vůně...

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 18. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Beran

18. 01. 2017 Horoskop Beran

Nalaď se hned od rána na pozitivní vlnu, nasaď úsměv a vyraž vstříc všem nástrahám a průšvihům. Nebude jich zrovna má... Celý horoskop

Karta dne

Velekněz
Obohatí tě práce ve skupinách, ať již různé ezoterické nauky, semináře nebo vše, co se týká tvého duchovního života. Pokud si nejsi jistá, jaký zájem přesně máš, zkus ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Hubnutí podle horoskopu, selfie i barva r...

Znamení horoskopu o nás vypovídá hodně, ať už se nám to líbí nebo ne. A protože my máme tajemno, horoskopy a výklady ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist