Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Homosexualita je v přírodě běžná

Homosexualita je v přírodě běžná

Homosexualita je v přírodě běžná

Magazín: Sex a vztahy | autor: Famous | vydáno 20. 05. 2008

Pokud budeme hledat odpověď na otázku, zda je homosexualita přirozená, pak by pomoci mohla samotná příroda. Ze všech živočišných druhů totiž znají zoologové minimálně patnáct set, které stejně jako člověk sex se stejným pohlavím provozují.


Homofobie, tedy odpor k jedincům provozujícím homosexuální sex, je však v celé přírodě výlučnou vlastností člověka.

V zoologické zahradě newyorského Centrálního parku měli dva tučňáky Roye a Sila, kteří dokonce vychovávali mláďata. Samcům vajíčko podstrčili chovatelé, ale párek tučňáků gayů spokojeně žil, vylíhl a vychoval mláďata. O dvojici ptáků dokonce v USA vznikla knížka, která ve stejné zemi patří na listinu nejkontroverznějších publikací pro děti.

Zoolog Peter Böckman z Univerzity v Oslu tvrdí, že sex mezi jedinci stejného pohlaví je popsán asi u patnácti set živočišných druhů, včetně medvědů, goril, plameňáků, sov, lososů a dalších.

Pokud je ale homosexualita v živočišné říši přirozená, není jasné, proč ji evoluce z genetického pole nevyřadila, když nevede k reprodukci. Zřejmě proto, že sex může sloužit také k prostému potěšení.

„Ne každý sexuální styk má reprodukční funkci,“ vysvětluje bioložka Janet Mannová z Univerzity v Georgetownu, jež sledovala život delfínů, u nichž je homosexualita velmi běžná.

„Platí to u lidí i nelidí. Mohl by to být způsob, jak posilovat s ostatními pouta. Nebo by to mohlo být cvičení pro heterosexuální sex. Mláďata delfínů skákavých se často spojují. Mohou z toho mít prospěch v pozdějším věku,“ vysvětluje Mannová.

Podle Marlene Zukové z Kalifornské univerzity by mohli mít homosexuální jedinci velký význam pro skupinu svých příbuzných tím, že ačkoli neprodukují vlastní mláďata, mohou se starat o mláďata a tedy genetickou výbavu druhých.

Jediné, co je výlučně typické pro člověka, je homofobie. „Je to velmi zajímavá otázka. Existuje řada různých teorií, proč v tom lidé spatřují hrozbu. Někteří si myslí, že to narušuje pouta mezi muži, jako když nehrajete za správný tým. Vtipné na tom je, že mnozí lidé tvrdí, že je homosexualita nepřirozená, že se ostatní tvorové v přírodě homosexuálního chování nedopouštějí, ale to není pravda. Potom by totiž museli říkat, že je to základní a zvířecí chování,“ tvrdí Mannová.

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
11. 08. 2011 goldie ... (reakcí: 0)
07. 08. 2011 Knifey ... (reakcí: 0)
29. 07. 2011 helenadon ho,oseualita (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Gliss Kur Šampón Ultimate Color

Gliss Kur Šampón Ultimate Color

Pro zářivý lesk vlasů...

Testy kosmetiky: Vlasová | vydáno 05. 12. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

05. 12. 2016 Horoskop Lev

Rozhodla ses pro radikální úklid. Začneš šuplíky v dětských stolech a nakonec budeš kmitat po domě jako fretka. Rodin... Celý horoskop

Karta dne

Sedm pohárů
Zpráva, která k tobě přichází, tě velmi nemile překvapí. Budeš postavena přes složité a náročné rozhodování. Nic neuspěchej, dopřej si dostatek času na odpověď a pořád...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Výklady karet, láska i Vánoce aneb Nový t...

Taky už tě tak stresuje, jak nezadržitelně se Vánoce blíží? Začínáš panikařit, protože ještě nemáš nakoupené všechny ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist