Zacvičte si Pět tibeťanů III. část

TřetíTibeťan – Půlměsíc

Pro mě je to favorit, cvik, který tak úžasně protáhne ztuhlou šíji a záda, navíc člověka příjemně dobije zvláštní rozechvělou energií. Cvikem zvaným Půlměsíc totiž otvíráme horní část těla, otvíráme své srdce svým bližním a celému světu.

Zajímavé také je, že toto cvičení masíruje brzlík, který má výrazný vliv na látkovou výměnu, hormonální situaci v těle, produkuje růstové hormony a jeho správná funkce zajišťuje dostatek energie, dobrou funkci orgánů, svalů a vazů.

Cvičíme…

Klekneme si na kolena a protože jsme předtím byli v poloze ležmo kvůli druhému cviku zvanému Svíčka. Nevrhejte se ovšem vpřed, ale z lehu se jednoduše překulte na stranu a poté se dostaňte do kleku, je to pro tělo a hlavně pro záda šetrnější způsob. Takže tedy klečíme na kolenou a holeních, tělo máme vzpřímené, půlky stažené a na nich máme své ruce položené dlaní a nyní si správně postavte také prsty na nohou.

Měli by být v pohotovostní poloze, jako před startem velkého závodu, opřené o podložku. Pánev máme uvolněnou, lehce podsazenou a kolena jsou od sebe na šířku ramen. Začínáme cvičt a opět na začátku necháme klesnout bradu na hruď. Nyní si v mysli tělo rozdělte na dvě poloviny. V oblasti pánve a kříže se páteř po celou dobu cvičení nesmí hnout. Zaklánět budeme jenom hrudní a krční část. Dozadu, tak daleko, jak jen to půjde, zjistíte, že je to poloha mimořádně příjemná, zejména, když dbáte ještě na to, aby i ramena byla široce rozevřená a rozevírala se vám také hruď. Při zaklánění otevřete ústa, tím se ještě více uvolníte, zabráníte nepřiměřené stimulaci štítné žlázy. To je velmi důležité.

Držte si půlky a myslete na dýchání

Zaklánění je pro páteř docela velký zápřah a pokud si dobře nedržíte zadní půlky, nikoliv rukama, ale staženými svaly, pak to bude velmi namáhavé a hlavně špatné. Pevný základ dole je podmínkou pro úspěšné cvičení v horní polovině zad. Dolní polovina zad, jak již bylo řečeno, se nesmí pohnout, a také si dejte pozor, abyste se nezakláněli i se stehny. Ne ne, jenom horní polovina těla. Velkou roli tu hraje i dýchání, při předklonění hlavy vydechneme, při zaklánění se budeme zhluboka nadechovat a při vracení se do základní pozice vydechujeme. Zde je celkem žádoucí pokusit se o velmi pomalé dýchání a srovnat rytmus cvičení s rytmem dýchání.

Vyrovnávací pozice

Po několika prvních opakováních a samozřejmě po každém dalším cvičení budeme potřebovat uklidnění ve vyrovnávací pozici. Možná správně tušíte, že bude opačná, tedy nikoliv rozevřený hrudník, ale stočení se do polohy embrya. Stále jsme vkleče, ale stočíme se do klubíčka, tělo položíme na stehna a čelem se dotýkáme podložky. Ruce jsou volně podél těla a v této poloze odpočíváme. Nyní nejspíše pocítíte příznivý účinek cvičení a příjemné napětí, ale zároveň uvolnění v oblasti hrudní páteře a hrudníku.

Upozornění:

Nespěchejte na sebe, začínejte opravdu jen několika opakováními, vůbec zde není důležité trhat výkonnostní rekordy, ale jde v první řadě o hezký a příjemný pocit. Dobře se necítíme proto, že uděláme mnoho opakování, ale proto, že i několika opakováním rozproudíme energetické dráhy v těle… Svaly a únava nemají s těmito cviky nic společného. Zhruba za měsíc se můžeme směle dostat k 21 opakováním, které jsou považovány za ideální.

19.8.2009 12:00| autor: Renata Petříčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist