Z předškoláka bude školák

Už za týden to přijde! Školáci vyrazí do lavic a někteří z nich zcela poprvé – prvňáčci. Pro ně je důležitý také tento týden. Měl by se nést ve znamení zvykání si na pravidelný režim dne.

Pro děti, které do těchto chvil byly zvyklé na volnější tempo, je přechod do škol zásadní změnou jejich zatím převážně bezstarostných životů. Najednou budou muset vstávat každý den časně ráno, přesunout se do škol, sedět v lavicích, snažit se soustředit, psát úkoly, připravovat si učení na druhý den, chodit na tréninky nebo kroužky. Zkrátka z bláhového dětství se rázem stanou povinnosti.

Ovšem není to tak vždy. Jsou-li děti od útlého věku zvyklé již ve školce např. na hodiny angličtiny nebo sportovní tréninky, bude pro ně přechod do školy mnohem jednodušší. Stačily si totiž vytvořit návyky a pokud jich teď přibude, budou se lépe přizpůsobovat.

Tomu účelu je vhodné přizpůsobit také tento poslední prázdninové týden. Chodit včas spát a byť je to pro rodiče těžké, nepodlehnout prosbičkám a opravdu malého kluka nebo holčičku poslat brzy spát. To samé ráno – žádné vyspávání, žádné snídaně trvající hodinu. Ať si malý předškolák zvykne na to, že za chvíli to pro něj bude běžný chod dne.

Ale škola nejsou jen povinnosti. Učení má být pro děti jakési objevování světa, což je baví. A není to jen o učení, ale také o hře, zábavě, sportu a různých jiných aktivitách. Zjistěte, co vaše ratolesti baví a zapište je na hodinu aerobiku, golfu nebo cizích jazyků. Aktivní odpočinek je pro dítě ideální, ale nepřetěžujte ho zbytečně.

Přeji vám, ať se vašim dětičkám ve škole líbí, chodí do ni rády a pamatujte, že vyměnit školu je možné. Netrapte malého školáka někde, kde se bojí nebo kde výuka nevyhovuje jeho ani vašim představám.

27.8.2007 12:00
Více o tématu: odpočinekpro dětiškola

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist