Doma to moc neklape? Nejvyšší čas začít spát odděleně

Zatímco pro mnohé je spánek těsně vedle partnera důležitý kvůli pocitu bezpečí, stále častěji se objevují názory, že noční odloučení snižuje nejen riziko kardiovaskulárních chorob a depresí, ale i rozchodů!

oddelene-loznice-2-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Že dva spolu nutně musí spát v jedné posteli? Tohle domácí uspořádání, byť jakkoli tradiční, zřejmě začíná být přežitkem. Z nedávného výzkumu americké neziskové organizace National Sleep Foundation totiž jednoznačně vyplývá, že 35 % tamních moderních dvojic preferuje rozdělená lůžka, zatímco 18 % párů dokonce uléhá v oddělených ložnicích. Je tohle zaručený způsob, jak si nerušeně odpočinout, nebo přímá cesta do vztahového pekla? Po letech živých diskuzí na toto ožehavé téma přichází vědci s hodně překvapivým tvrzením!

Tady ležím já. Ty si ustel na gauči

V určitých případech je samostatný spánek to nejlepší, co pro sebe můžete udělat. Když si ho totiž nedopřejete dostatek, bude nekvalitní či často přerušovaný. To může mít vliv na poruchy paměti. V sázce je ale také narušené soustředění i zvýšené riziko kardiovaskulárních chorob, depresí nebo obezity, přičemž se vám mohou podstatně zhoršit i reflexy,“ vysvětluje Phyllis Zee, americká lékařka, jež působí na klinice v Chicagu.

Odbornice se vůbec netají tím, že právě z výše jmenovaných důvodů na „pyžamové separaci“ nevidí vůbec nic špatného, ba naopak. A pozor, i další výzkum odhalil, že tenhle nápad nejenže svazku neškodí, on ho nesmírně posiluje, zlepšuje a hormonizuje!

Vlastní peřiny a klid jako potřebný restart?

Nedávná britská studie, kterou financoval jistý výrobce postelí, poukázala na zajímavá fakta. Jeho prostřednictvím totiž vyšlo najevo, že 23 % zúčastněných respondentů svoji drahou polovičku kvůli hlasitému chrápání uhodilo. Dalších 25 % oslovených si noční „koncert“ partnera dokonce nahrálo na mobilní telefon, aby mělo důkaz svého utrpení.

Dalších 18 % dotazovaných se doznalo, že vinou zvuků, jež jejich protějšek ze spánku vyluzuje, jim partner připadá méně atraktivní. 8 % dobrovolníků uvedlo, že sdílené ložnice i lůžkoviny jsou celkově nevyhovující, přičemž 5 % jedinců dokonce zvažovalo rozchod, protože jim vadilo skřípání zubů, časté vstávání na toaletu i rozdílné teplotní preference spolunocležníka. Co těch zbylých 21 %? Jejich zkušenosti hovoří za vše…

Méně společných nocí zaručí více harmonických dní

Zmíněný počet lidí si noční odloučení nesmírně pochvalovalo. Důvod? Prý podstatně vylepšilo milostný život, neboť fyzické projevy lásky jsou díky němu častější, kvalitnější a vášnivější. A to se příznivě podepsalo na harmonii vztahu i jeho obecném fungování!

Někteří nechali do svého soukromí nahlédnout ještě hlouběji, přičemž připustili, že mají pohlavní styk všude jinde, je ne právě v ložnici, což činí erotiku ještě dobrodružnější. Objevovaly se také názory, že rozdělená lůžka či rovnou ložnice upevnily svazek natolik, že z něj naprosto vymizely hádky, nedorozumění a konfrontace. No vida, nahradí tedy „spánková separace“ manželskou poradnu? Vypadá to, že by klidně mohla!

Co si o nápadu oddělených ložnic myslíš právě ty? Sděl nám svůj názor v diskuzi pod článkem, budeme se těšit na příspěvky. A omrkni také vtipné video, kde jsou spáči ze zvířecí říše. Těm je totiž úplně fuk, kde si ustelou!

Foto: Shutterstock.com

14.6.2019 4:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist