Co se děje s tvým tělem, když se zamiluješ?

Láska, tedy alespoň v počátcích vztahu, je jako opilost. A toto přirovnání není jen metaforické, v našem těle probíhají chemické reakce, které jsou podobné jako po požití drog. Co všechno se s tvým tělem děje, když se zamiluješ?

zamilovanost-text-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Zamilovanost je opojný pocit, kdy se nám dny zdají hezčí než obvykle, cítíme, jak námi vibruje silná energie a nejraději bychom láskou snědli všechny okolo, ale ze všeho nejvíce objekt našeho zájmu. Lítáme si někde ve hvězdách a naše tělo je doslova nadopované. Bušení srdce, omámený pohled a radost z každého telefonátu, který je od něj. To jsou hlavní příznaky počáteční fáze zamilování. Ale není divu, s naším tělem se prostě děje zázrak. I ono prochází zvláštním obdobím.

Jako by sis vzala kokain

Během zamilovanosti se ti zvýší v těle hladina dopaminu, což má podobné účinky jako bys brala kokain. Tak už chápeš ty věčně zasněné oči, pocit, že si lítáš v jiném světě, nechuť k jídlu a lhostejnost k tomu, že ti právě vynadala nadřízená? Dopamin ti také dodává chuť k sexu, což sama dobře víš, protože se svou novou láskou bys nejraději promilovala celé noci. Jsi zkrátka na tom podobně jako ten, kdo si právě vzal drogu. Akorát že zamilovanost ti neničí tělo, jen ti dodává tu správnou energii.

Necítíš bolest

Zamilování také uvolňuje oxytocin, tedy hormon lásky. Tento hormon například způsobuje to, že jsi odolnější vůči bolesti. Kromě toho jsi silnější i vůči psychické zátěži a je ti fuk, že ti tvého nového partnera pomlouvají nebo tě dokonce tvůj protějšek nějak podrazí. Jak se říká, v době zamilovanosti máme růžové brýle. Tento hormon ženy produkují mnohem více, a to nejen, když jsou zamilované, ale také při porodu či kojení. Zajímavé je, že se tento hormon spouští během sexu, a to i s partnerem, do kterého jsme před pohlavním stykem zamilované nebyly, ale po sexu je vše jinak. Muži to tak ale nemají, ti během něj produkují dopamin a tak sex není hlavní příčinou, proč se zamilují.

Nespíš

Ti, co jsou čerstvě zamilovaní, mají problémy se spánkem. A není to jen tím, že na toho svého pořád myslíš nebo s ním telefonuješ dlouho do noci. Odborníci tvrdí, že nadměrná produkce dopaminu a norepinefrinu, což jsou hormony, které tvé tělo při zamilovanosti doslova zaplaví, přivodí snadno nespavost. Ale na druhou stranu ti to nijak nevadí, energie máš na rozdávání, a rozhodně se druhý den nebudeš cítit pod psa.

Zamilování občas bolí

Před rande jsi tak nervózní, že nejsi ani schopna pozřít rohlík. Produkuješ totiž moc adrenalinu a kortizolu, který má vliv na žaludek. Kromě toho se ti dějí ty samé věci jako při úzkosti, tedy zrychlí se tep, začneš se víc potit a do tváří se ti nahrne červeň. Dalším nepříznivým projevem zamilovanosti je zapomínání. Problémy budeš mít i se soustředěním.  Navíc se ti při zamilování může stát i to, že pocítíš bolest na hrudi, budeš mít záchvaty paniky a přepadne tě náladovost. Ale neboj, tento stav je jen dočasný. Příroda už to tak zařídila, abys než porodíš první dítě, byla zase zpátky na zemi.

Endorfin ti pomůže vztah udržet

Říkáš si, že tohle je vše záležitost jen několika měsíců, ale co pak?  Nikdo přece nechce střídat partnery donekonečna, že? Ale to nemusíš, pokud natrefíš na správného člověka, zamilovanost se změní na lásku. V poslední fázi zamilovanosti přichází na řadu endorfin. To je hormon štěstí a je podobný opiátům. Dodává ti pocit bezpečí a jistoty.  Je návykový a tudíž máš touhu s tím partnerem už zůstat. Jsi zkrátka na něm závislá, a jestli on ti lásku opětuje, tak máš vyhráno.

Co pociťuješ během zamilování ty? Máš tento stav ráda nebo jsi naopak v této fázi vztahu nejistá a těšíš se, až si vše sedne? Napiš nám do diskuze, těšíme se na příspěvky.

Foto: Shutterstock.com

5.5.2021 2:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist