Vši trápí děti i rodiče

Prázdniny jsou v plném proudu, ale všichni víme, jak rychle utečou. Některé děti si z táborů a různých prázdninových putování přivezou kromě zážitků také vši, které si pak ve škole mezi sebou začnou předávat a problém je na světě.

Tak jako každý rok lze proto očekávat, že začátek září bude ve znamení odvšivování v mnoha domácnostech. Aby vás tato situace nezaskočila, můžete se připravit předem.

Vši se mohou usadit na hlavě kohokoli. I dospělého, i když zavšivení zůstává převážně dětským problémem. Hmyz totiž přelézá jen při přímém nebo těsném kontaktu vlasů, což je u dětí přirozené a časté – třeba ve školní lavici, na táboře ve stanu nebo při hrách. Napadení vší dětskou je označováno za infekční onemocnění s názvem pedikulóza. Alarmující je fakt, že vší v posledních letech přibývá a jsou stále odolnější vůči běžně používaným přípravkům, které jsou na trhu.

Veš dětská je malý hmyz, který se živí lidskou krví. Samička klade vajíčka, která připevňuje pevně k vlasu v těsném sousedství pokožky (tzv. hnidy). Dospělá veš žije asi 3 týdny a za tu dobu naklade 100-140 vajíček. Larvy i dospělé vši se živí krví hostitele a jejich bodnutí silně svědí, následkem čehož je pak kůže na hlavě silně svědivá a může dojít i k zanesení druhotné infekce.

Vší je nutné se co nejrychleji zbavit. Nejprve je třeba použít přesně podle návodu odvšivovací prostředek, který zakoupíte v lékárně. Pak je třeba odstranit z vlasů všechny hnidy a mrtvé parazity. To je zdlouhavá a mravenčí práce, ale je velmi důležitá. Také se doporučuje aplikaci přípravku po několika dnech pro jistotu zopakovat. Po odvšivení je každopádně nutné vlasy pravidelně, nejlépe denně kontrolovat!

Femina tip:

Inovovaný Diffusil H Forte je přípravkem, který reaguje na problém odolnosti vší na některé druhy přípravků. Oproti běžně používaným prostředkům totiž obsahuje vysoce účinnou látku carbaryl, která spolehlivě účinkuje na veš dětskou a muňku.

Sprej se aplikuje 5 – 10 ti krátkými střiky ke kořínkům suchých vlasů (chlupů), poté se rozetře po celém povrchu pokožky. Po 8-12ti hodinách si lze vlasy umýt běžným šamponem. Aplikaci přípravku Diffusil H Forte je nutno opakovat v celém rozsahu ještě jednou, a to po 8 dnech od první aplikace. V případě výskytu pedikulózy u více osob v rodině či kolektivu je nezbytně nutné provádět aplikaci desinsekčního přípravku ve stejnou dobu, aby nedocházelo ke zpětnému přenosu vši na ostatní. Přípravek mohou používat děti i dospělí.

Diffusil H Forte je používán v rámci specifického léčebného programu, jehož cílem je poskytnout populaci v ČR nový přípravek k hubení vši dětské, která je rezistentní k přípravkům obsahujícím látky malathion, permethrin a d-phenotrin.

Diffusil H Forte 150 ml  je k dostání ve formě desinsekčního spreje v síti lékáren za cca 199 Kč.

24.7.2008 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist