ROSTLINNÉ BÍLKOVINY Z LUŠTĚNIN TĚLU SVĚDČÍ

Lidský organismus není schopen sám vytvářet všechny aminokyseliny, které jsou k tvorbě bílkovin třeba, musíme je tedy tělu dodat. A kde je najdeme V mase, vejcích, mléce, ale také v luštěninách…

Rostlinné bílkoviny z luštěnin tělu svědčí

Od té doby, co jsou známy choroby z nedostatku bílkovin, respektive z nedostatku některých stavebních kamenů bílkovin, takzvaných aminokyselin, je věnována bílkovinám ve výživě zvýšená pozornost. Lidský organismus není schopen sám vytvářet všechny aminokyseliny, které jsou k tvorbě bílkovin třeba, musíme je tedy tělu dodat. A kde je najdeme? V mase, vejcích, mléce, ale také v luštěninách. Ty mají vysoký podíl rostlinných bílkovin. Obsahují také vitaminy skupiny B.

Z luštěnin se v naší kuchyni uplatňuje především čočka, hrách, fazole a sója. Ke snadné přípravě pokrmů z luštěnin nám pomohou originální směsi na zahuštění a ochucení od značky Avokádo.

Luštěniny s výjimkou sóji jsou chudé na tuky. Mají poměrně dost nerostných látek, a to asi polovinu vápníku jako mléko, dosti fosforu a tolik železa jako žloutek. Chybí jim vitamin A a C. Podle tohoto složení vidíme, že je dobré doplňovat luštěniny vhodnými tuky, smetanou, vejci
i zeleninou. Obsahují též některé látky, které jim dodávají osobitou chuť a vůni. Proto jsou některým lidem méně příjemné. Správným vařením ve vodě je však možné tyto látky odstranit.

Semena luštěnin mají tuhý, nestravitelný obal. Proto je před tepelnou úpravou (pokud je už nekoupíme jako předvařené) vždy namáčíme, aby jejich povrch změkl. Z tohoto důvodu je také vaříme v nesolené vodě a sůl přidáme až nakonec. Hrách a fazole máčíme aspoň 6 hodin, u čočky stačí 2 hodiny.

Jakmile máme luštěniny uvařeny, můžeme je upravovat různými způsoby. Mezi klasická jídla patří např. hrachová kaše nebo čočka na kyselo, kde zahušťovací směs značky Avokádo výborně uplatníme.

Desatero pro směsi Špenát, Luštěniny a Čočka po indicku od Avokáda:
– Jsou originální novinkou na trhu.
– Mají jedinečnou a dokonale vyváženou chuť a vůni podle originální receptury.
– Podporují vzrůstající trend zdravé výživy s příklonem ke zdravějšímu způsobu stravování.
– Využívají oblíbenosti sypkých jíšek, připravované pokrmy zahustí i ochutí.
– Obsahují 0% tuku.
– Obsahují všechny potřebné ingredience, čímž urychlí přípravu finálního pokrmu – před koncem vaření stačí přidat směs podle dávkování na obalu a krátce povařit („žádná“ mouka, tuk, sůl, cibule, česnek, ocet, cukr, koření…)
– Usnadňují přípravu pokrmů, šetří čas.
– Nabízejí další chuťové variace pokrmů z luštěnin.
– K použití jsou pro špenát čerstvý i mražený, pro luštěniny klasické i sterilované.
– Obsah sáčku Čočka po indicku a Luštěniny vystačí na 1,5kg luštěniny.

Hmotnost sáčku : 150g
Doporučená cena: 20,- Kč

O celém sortimentu zboží značky se dozvíte více z webových stránek: www.avokado.cz

Dagmar Parysová
dagmar.parysova@botticelli.cz

7.6.2004 12:00| autor: Markéta Dušková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist