Lživá selfie aneb Nesmysly, kterými tě krmí sociální sítě. Proč jim nevěřit?

Selfie dvojic, co se culí nad romantickou večeří, uklízí spolu nebo usínají v objetí? Na Facebooku či Instagramu jich je mraky. Vážně jsou vztahy ostatních tak idylické jako sdílené fotky? Ani omylem!

Zase ses přihlásila na profil a zíráš na tu záplavu romantiky, která útočí ze selfíček tvých přátel. Ještě dřív, než začneš tomu svému vyčítat, proč ti nenosí pugety růží a nepomáhá s úklidem, když to tak „dělají všichni“, si přečti drsnou pravdu. Tohle je totiž realita, která stojí v pozadí sladkých fotek! Co je k vidění nejvíc?

Blud první: Spánek ve dvou

Jaký roztomilý snímeček dvojice, která se zvěčnila u odpočinku v těsném objetí. Taky tě vždycky napadne, že tohle asi nikdy nezažiješ? Trefa. Potkat chlapa, který se vzdá svého pohodlí, nechá si na několik hodin odkrvit rameno, a celou noc bude mít v puse vlasy svojí polovičky, je vážně sci-fi. Je ti jasné, že po cvaknutí spouště fotoaparátu se panáček odkulí na druhou stranu postele, viď?

Blud druhý: Domácí práce

Komentář „ve dvou se to lépe táhne“ a podobná motta? Nesmysl. Muž, který má úsměv od ucha k uchu, v ruce vysavač a výraz naprostého štěstí, že po příchodu z práce může doma přiložit ruku k dílu, je přírodní úkaz. Tyhle naaranžované chvilky partnerského uklízení dostávají nejvíce „lajků“ – a to je taky důvod, proč je na síť autoři dávají. V normální domácnosti se tohle vůbec neděje!

Blud třetí: Večerní debaty

Zapálené svíčky, láhev vína, misky s dobrotami a na gauči sedí dva, kteří spolu hovoří. On má ruku kolem jejích ramen a ona mu něco zapáleně vypráví. Pod tím hláška ve stylu „náš normální večer“. Nic proti ničemu, čistě výjimečně? Jasně. Ale každý den? Kdeže! Kdo má po pracovním shonu, návštěvě fitka a velkém nákupu náladu na takové atrakce? Lepší zapnout telku, sladce mlčet a mít pokoj.

Blud čtvrtý: Luxusní dárky

Některé dámy se rády chlubí. A proč to dělají? Aby jim kamarádky záviděly. Proto zásobují sociální sítě fotkami, na kterých rozbalují hříšně drahý parfém a koukají do dárkové tašky s nějakým známým logem oděvní firmy – to je mimochodem vždycky otočené do záběru. Ne vážně, buď v klidu. I když to vypadá, že dotyčná slaví Vánoce každý týden, nenech se vysmát.

Blud pátý: Pohádka bez hádek

Na některých profilech to vypadá, že se vyznavači selfie nikdy nepohádali. Samé zamilované momentky! Je to reálné? Houby s octem. Hádají se zkrátka všichni. O nesmyslech i vážných věcech. Jenže logicky se tím na „fejsu“ nikdo nechlubí. Vždyť co by si pak lidi pomysleli! Zveřejňují se přece jen hezké věci…

Život online

Podle psychologů jsou tři typy lidí, kteří mají sdílení selfie jako smysl života. Jedni chtějí ukázat, jak se mají dobře. Druzí na sebe chtějí pouze upozornit, protože jejich záliba je sbírání „lajků“. Ti poslední si tak vynahrazují sociální kontakt. A všichni dohromady se chlubí pouze výřezem skutečné reality, která tě má buď naštvat, nebo způsobit pochybnosti o vlastním vztahu. Nevěř všemu, co vidíš…

Neříkáme, že všechna jsou nastrojená a pouze na efekt, ale tohle video ti dokáže, co takovým selfíčkám předchází. Pověsil by si snad tohle někdo „na zeď“? Asi ne, co… 

A co na to čtenářky?

„Musím se přiznat, že než dám fotku na facebook, vždycky ji pořádně naaranžuji. Rozhodně to nejsou momentky a určitě ne každodenní rutina. Takže je mi jasné, že podobně to mají všichni a nedělám si z toho vůbec žádnou hlavu. Nesrovnávám se, jsem spokojená se svým partnerem i životem,“ říká beze studu Jarka (30 let).

„Nechápu lidi, co vůbec mají potřebu na sociálních sítích dávat selfíčka a postovat každou kravinu, která se jim daný den stane. Vždycky přemýšlím, jestli mají vůbec čas na normální život,“ nechápe Blanka (29 let).

„Já si nemyslím, že všichni to tak mají, mně třeba manžel opravdu kupuje dárky hodně a často, dostávám pravidelně kytky a pomáhá mi i s úklidem. Ale nedávám to na facebook,“ uzavírá debatu Iva (31 let).  

A jaký máš názor na selfie ty? Napiš nám o tom do diskuze pod článkem! 

Foto: shutterstock.com

30.11.2016 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist