DNS, EdT, EdP… Vyznáš se ve zkratkách vůní?

EdT, EdP, EdC, DNS… že nevíš, o čem je řeč? Pak věz, že jde o zkratky, které najdeš na vůních a parfémech. Pokud nemáš nejmenší tušení, co jednotlivé zkratky znamenají, ani jaké vůně pod nimi najdeš, pak ti určitě přijde vhod náš tahák.

Možná ti to přijde všechno stejné a žádný zásadní rozdíl mezi jednotlivými druhy nevidíš, ale věz, že tam je a pořádně velký. A nejen v kvalitě, ale i ve výdrži vůně či složení přípravku.

Než koupíš parfém

Pokud nemáš svůj oblíbený parfém, který používáš už celou věčnost, pak si na koupi nové vůně určitě vyšetři dostatek času. Vybírat bys měla nejen podle nosu a tedy podle toho, co ti voní, ale také podle kvality a síly vůně. A proč si dát na čas? Vždycky počkej, až jak se vůně rozvoní. Prvotní vůně bude docela jistě jiná, než později. Mohla bys být potom doma zklamaná. Co se síly a výdrže vůně týká, tady hrají hlavní roli právě zmíněné zkratky. Najdeš je na každém balení. A co tedy jednotlivá písmenka znamenají?

Deo natural sprey alias DNS

DNS je nejslabší, má nejnižší koncentraci vonných látek, protože obsahuje 1-3 % parfémové kompozice. Výdrž je krátká a vůně slabá. DNS je díky tomu také nejlevnější. Hodí se třeba na doma, kdy nechceš využívat dražší voňavky ve vyšší koncentraci.

Eau de Cologne alias EdC

Nebo chceš-li kolínská voda, ta obsahuje 3 až 5 % parfémového dílu v asi 70% lihu. Je silnější než DNS, tudíž i cena je o něco vyšší, ale rozdíl stále není nijak markantní. EdC ti v pohodě postačí do práce nebo na pracovní pohovor, či obchodní schůzku.

Eau de Toilette alias EdT

Toaletní voda má oproti EdC 4–8 % parfémové části v asi 80% lihu. Vůně ti vydrží déle než u kolínské a je zase také o něco málo dražší. Přesto stále nemá tu výdrž, jakou by sis představovala, musíš tedy počítat s tím, že budeš v průběhu dne aplikaci opakovat. Hodí se, když jdeš do města, na nákupy nebo na procházku.

Eau de Parfum alias EdP

Parfémovaná voda je už jiné kafe. Tam najdeš 8–15 % vonného podílu, což je dvojnásobek než u toaletní vody a je to znát. Je zanořena do 85-90% lihu. Tohle už je vůně, co „píše“ a zaslouží si extra zacházení i příležitosti. Cena odpovídá intenzitě vůně i výdrži, je tedy mnohem vyšší, ale zase ti postačí navonět se jen jednou. Bude se ti hodit docela určitě na rande.

Parfums alias parfém

Parfém je jedničkou mezi všemi zmíněnými vůněmi, to je jasné. Kraluje, protože obsahuje 15 až 30 % parfémového podílu v koncentrovaném lihu a vůně vydrží nejdéle ze všech zmíněných vůní. Vysoké ceny se nezalekni, stojí to za to. Oproti ostatním budeš u parfému potřebovat téměř minimální množství a budeš krásně vonět po celý den, takže ti zase mnohem déle vydrží. Užiješ ho na intimní schůzku s partnerem, nebo na společenskou událost jako je party, večírek, či ples.

Čarování s vůněmi

Každá vůně (od toaletní vody až po parfém, u DNS moc ne) se postupně uvolňuje ve třech stupních, kterými jsou:

  • hlava – tyto ingredience, kterými může být třeba citrón, grapefruit, bergamot, nebo pivoňka, cítíš jako první. A rychle vyprchají, tudíž je cítíš jen pár minut.
  • srdce – srdce vůně vytváří hlavní charakter vůně, bývá to pomerančovník, ylang-ylang, skořice, jasmín, frézie, nebo kosatec a ucítíš je v plné síle až několik minut po aplikaci parfému.
  • základ – ten obsahuje nejpomaleji prchavé látky a díky tomu vydrží nejdéle vonět. Častým základem oblíbených parfému je třeba pižmo, santal, cedrové dřevo, fialka, pačuli, vanilka, nebo ambra

Čím je vyšší parfémový podíl, tím déle vydrží vůně a tím je vyšší i cena. Ovšem měj na paměti, že co produkt (DNS, EdC, EdT, EdP), to jiná koncentrace, a tak ti nabídnou každý malinko jinou vůni. Vůně se rozvíjí díky koncentraci u každé trochu jinak. Ideální je mít parfém a k němu jednu nebo dvě další ze zmíněných variant (DNS, EdC, EdT, EdP) pro běžné užívání. Když k tomu přidáš vždy ještě sprchový gel a tělové mléko, bude efekt vždy dokonalý.

Kam s ní? 

Nejen samotná vůně je důležitá, ale také místo, kam ji aplikuješ. Od toho se odvíjí i to, jak dlouho budeš vonět. Ideální místo je tam, kde máš tepny – na vnitřní stranu zápětí, za ucho, na krk a spánky, do jamky v dekoltu, ale i zepředu pod koleno anebo na vnitřní stranu kotníku. Dej si pozor u očí a také šetři s množstvím. Příliš mnoho vůně bude obtěžovat nejen tebe, ale i tvé kolegy v práci nebo partnera třeba v autě při cestě na výlet. Někdo může trpět bolestmi hlavy, tak raději decentně. Vůni bys měla vždy sříkat přímo na kůži, nikdy ne na oblečení.

Jak jsi na tom s vůněmi ty? Vyznáš se ve všech zkratkách, nebo také občas tápeš? A jaká je tvá nejoblíbenější vůně? Napiš nám do diskuze.

Foto: Shutterstock.com 

10.1.2017 10:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist