PÁR DNÍ PO DOVOLENÉ A UŽ VÁS PRÁCE ZASE ŠTVE ZASTAVTE SE A DEJTE SI DOUŠEK PRAVÉ ČESKÉ KÁVY…

Dnešní uspěchaná doba nedá člověku příliš šanci si oddechnout a někdy si nemůže ani v klidu sednout a odpočinout. Přesto však existují okamžiky, ve kterých jakoby se zastavil čas a my se přeneseme o pět, deset, dvacet let zpět a vrátí se nám vzpomínky, které jsou uschovány kdesi hluboko v naší paměti. A stačí k tomu málo. Vůně kávy, stará fotografie, hrníček, který vám připomene podobný, ze kterého jste pila kakao u babičky.
Nedávno se mi vybavila chuť nápoje, který jsem zase u babičky pila já…

Melta. Obyčejná melta. Neodolala jsem a koupila jsem si ji. Nad hrníčkem lahodného nápoje, oslazeného salkem, jsem si trochu nostalgicky zavzpomínala. Na dobu před deseti lety, kdy nám meltu o prázdninách vařila naše babička. A kdy jsme k ní, já, sestřenice a bratranec, s gustem jedli loupáčky s máslem. U babičky jsme trávili jako děti skoro každé prázdniny a vždy to stálo za to. Hádali jsme se, rvali jako koně, až babička říkala, že nebylo poznat, čí je ruka a čí noha. Když na to tak myslím, tak mít na krku byť jen týden tři pubertální dorůstající děti taky asi nebylo lehké. Ale naše babička to většinou nekomentovala, jen si povzdechla, co tomu jekotu asi řeknou sousedé. Ale to všechno prostě patřilo k našim prázdninám, i to udobřování po každé rvačce a hádce. Teď už na to všichni tři opravdu jen vzpomínáme. I na ty chvíle, kdy jsme si potmě vyprávěli strašidelné příběhy, se sestřenkou snily o našem “princovi na bílém koni“ nebo si jen po večeři všichni s babičkou povídali a poslouchali její vyprávění.

Stejné vzpomínky u mě vyvolaly i fotografie ve starém albu. Fotografie staré i novější, které si babička pečlivě schovávala, mi opět připomněly dobu dávno minulou. Až mi přišlo líto, že už je to všechno za mnou. Kdo by nezatoužil občas se vrátit zpět, třeba jen na chvíli. Možná, že každý. Vrátit se nemůžeme, ale vzpomínky zůstanou v každém z nás a záleží na každém člověku, jak s nimi naloží. Vždyť zastavit se, alespoň na chvíli, odložit denní starosti, nákupy, děti, manžela, otevřít staré album s fotkami a vrátit se na chvíli do vzpomínek, přece tolik času nevyžaduje.

———————————————————–
PS: Pro vaši informaci. Melta je jeden z velmi starodávných druhů kávy. Protože je často podávána v kombinaci s mlékem (v poměru až 2:3!), je jí právem přezdíváno BÍLÁ KÁVA. Je považována za pravou českou kávu, doporučována při dietních programech a řadě trávicích neduhů. Čekanka, která je hlavní složkou této lahodné pochutiny, čistí krev a je bohatá na obsah vitamínů i minerálů podporujících zažívání.

Svoji nepopiratelnou hodnotu má melta v chuti i aroma. Můžeme ji popíjet horkou i studenou a v dnešní zjednodušené době si ji snadno pořídíme i zabalenou v čajových pytlíčkách. Dobrá zpráva je, že díky striktně odměřené dávce kávoviny, dostane příprava nápoje bleskurychlý spád a kvalita příliš neutrpí.

Na trhu se objevila také bílá káva bez čekanky. Oproti meltě jsou některé druhy této bílé kávy oslazené a jiné dokonce dietní.
Pro zajímavost nakoukněte na složení light kávy, slazené náhradními sladidly: sušená syrovátka, mléčná náhrada (glukozový sirup, ztužený rostlinný tuk, mléčné bílkoviny, stabilizátor:fosforečnan draselný), instantní kávovina, sušené mléko, sladový extrakt, náhradní sladidlo:cyklamát sodný, sůl, protitvrdnoucí složka:fosforečnan vápenatý.

Bílá káva neslazená DeLuxe: sušená syrovátka, mléčná náhrada (glukozový sirup, ztužený rostlinný tuk, mléčné bílkoviny, stabilizátor:fosforečnan draselný), instantní kávovina, sušené mléko, sladový extrakt, sůl, protitvrdnoucí složka:fosforečnan vápenatý.

Nezbývá, než popřát vám dobrou chuť a ještě něco….milé dámy neusněte na vavřínech nostalgie a chuti, protože už příští týden, začneme shazovat vánoční kila! .-)
MD
———————————————————–

7.1.2005 12:00| autor: Lenka Stehlíková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist