Fáze partnerského či manželského života. V jaké se nacházíš?

Ano, jistě je ti známo, že každý vztah má svá úskalí a jakési fáze, jimiž prochází. Manželství je stav, který každý uzavírá v dobré víře, že je to napořád. A tak i když není vždycky vše zalité sluncem a na růžovém obláčku, měla bys vědět, jak manželstvím a jeho fázemi proplouvat co možná nejvíce bez obtíží.

faze-partnertsvi-1-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Manželství je bráno jako vztah na celý život – ve zdraví i v nemoci, v těch lepších i v těch špatných dobách. Je to de facto společná cesta životem. Cesta, která je klikatá, když někdy jsi nahoře a cool, ale jindy hodně dole. Jak to vše ve zdraví a bez rozpadu přežít?

Jediná možnost je povědomí o tom, že každý vztah se vyvíjí a ať chceš či nikoli, má svá různě příjemná a nepříjemná období. Když je poznáš, bude mnohem snazší se přes ně přenést a vytrvat. Na každém manželství je nutno pracovat tak, aby velká náklonnost zůstala.

Období silné zamilovanosti a lásky

Začátek manželství je vždy o ještě stále přítomné zamilovanosti a lásce. Je to pořád, jako bys prožívala románek vášnivé lásky. Oba dva vnímáte toto období jako hodně emoční, ale především fyzické. Sexualita z vás přímo sálá a stále máte každý tak trochu růžové brýle a představy o druhém. Nic není nemožné a nic není problém.

Období realizace sebe samých

Toto období je velmi náročné právě tím, že najednou vidíš vše reálně a bez růžových brýlí. Vady, obtěžující chování partnera, zvyky i postoje a názory. A naopak to lze říci také – vnímá to tak i tvůj manžel u tebe. Vznik konfliktů a hádek je pak nasnadě. Pokud se naučíte a dokážete sami sebe i druhého přijímat takové, jací jste, máte vyhráno. Pokud ne, může dojít k rozpadu vztahu. Je dobré se snažit řešit vzniklé problémy a ne je nechávat ladem, aby gradovaly. Vzájemné porozumění a úcta k druhému je základem toho, aby vztah vydržel.

Období rebelství

Pokud máš v tomto stádiu pocit, že by ti lépe bylo samotné, je to špatně. Jsou chvíle, kdy se ti samozřejmě zasteskne po samotném a single životě, cos měla dříve. Ale pokud to nepřeroste v touhu být sama a partnera nemůžeš ani cítit, stále je to v normě. Je to fáze manželství, kdy bojujete mezi sebou o téměř vše. Je nutno mít na zřeteli, že v každém i kvalitním vztahu existuje to špatné a negativní. Je dobré vědět, že i vztah lze napravit, je-li dobrá vůle, naslouchá se druhému a nedá se příliš prostor emocím. A i z negativity můžeš vytěžit něco pozitivního, třeba uvědoměním, že toto je problém, který jde opravit a vyřešit.

Období spolupráce

Po rebelství přichází čas spolupráce. Pomáhání si a podpora ve velkých i malých věcech, při úklidu, vaření a další péči o domácnost, stejně jako při pracovních problémech, či v nemoci. Najdi pro sebe a manžela radost v malých drobnostech, z nichž se skládá celý den a s ním celý váš společný život. Pomoci si vzájemně je základ všeho. Plánovat společné aktivity, dny, volno a dovolenou také. Jste zodpovědnější a tandem. Jste parťáci. Pracujte pro sebe navzájem, pro vaše společné blaho, pro rodinu. Investujte do sebe navzájem a do společného (bydlení, děti, automobil, dovolená).

Období novodobého náboje 

Tato fáze je jako nová zamilovanost, ale hlubší. Vidíte se vzájemně ve zcela novém světle, přitažlivém a hluboce láskyplném. Jste partneři a zároveň dobří přátelé. Máte k sobě blízko. Toto období v manželství přichází až ve středním věku. Krize se nedostavují, nebo jen výjimečně. Jste rádi, že se máte a respektujete se navzájem, i své potřeby a touhy. Dejte si to najevo, važte si sebe samých a toho, co jste spolu dokázali. Plánujte nové společné věci, aktivity a život.

Období druhé mízy

Toto období prožívají hůře muži. Dostávají se do času, kdy mají pocit, že jim ujel vlak a dokazují si to na okolí. Nebo novém ženském objektu lásky. Půl století je ten věk, kdy k tomu dochází. Zdá se tobě i manželovi často, že jste staří a ujel vám vlak? Nezoufej. Protože jste spolu zažili ledacos, i toto ustojíte. Je nutno brát sebe i partnera s humorem, nadhledem a láskou. Komunikace je důležitá. A k ní sounáležitost. Řešte obtíže společně a hlavně o nich mluvte otevřeně.

Období dosažení 

Tady je to již o seniorském věku. Nadhled a humor každý den, kdy se znáte „jako své boty“. Jste jako jeden. Důležité je neztrácet se v problémech věku, nemocech a obtížích. Podstatné je radovat se ze života, dětí a vnoučat. Předávat zkušenosti svým blízkým, okolí a partnera hýčkat. Je to období čisté lásky, sounáležitosti a podpory.

Ve které fázi se nacházíš ve svém partnerském či manželském vztahu? Nebo jsi některým nedokázala projít?

Zdroj foto: Shutterstock.com

22.11.2021 2:00| autor: Pavla Košík Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist