Sexuální minulost může být překážkou šťastného manželství. Proč?

Že za rozvratem vztahů mnohdy stojí nevěry, to asi nikoho nepřekvapí. Ale že se lidé zbavují snubních prstýnků kvůli tomu, že v časech svobody byli až moc promiskuitní? To je tedy hodně drsnou novinkou!

sex-a-vztahy-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Dříve či později dojde na otázku týkající se počtu předešlých sexuálních partnerů v každém vztahu. Jenže kolik je „tak akorát“? Podle britské studie zveřejněné v magazínu Journal of Sex Research jsou muži ochotní tolerovat svým něžným polovičkám pět milenců, zatímco dámy se smíří s tím, že před nimi měl jejich milý osm žen. A tím to hasne! Vážně na tom ale tolik záleží? S ohledem na kvalitu budoucího manželství prý ano. A to hodně.

S upřímností nejdál dojdeš? Těžko říct

Američtí profesoři z Denverské univerzity se blíže podívali na to, jaké faktory mají dopad na hladký průběh dlouhodobých svazků posvěcených úřady. Do svého výzkumu tedy zahrnuli tisícovku dobrovolníků, kteří se formou dotazníku vyzpovídali z toho, jak jsou se svým protějškem spokojení.

Respondenti měli uvést i to, kolikrát měsíčně se doma hádají, zda pomýšlí na rozvod nebo jak vypadal jejich sexuální život před nasazením snubního prstýnku. Analýza nashromážděných dat pak přinesla mnohá překvapení.

Méně je někdy opravdu více

Zjistili jsme, že zejména ženám může pestrá sexuální minulost hodně uškodit. Ty, které přiznaly v mládí větší promiskuitu, hlásily méně šťastná manželství. Také častěji přemýšlely o tom, že nynější svazek ukončí. Domníváme se, že je to proto, že více předešlých zkušeností s jinými muži zvyšuje jejich povědomí o tom, že vždycky mají na výběr, což může jen prohloubit celkovou nespokojenost,“ vysvětluje spoluautor průzkumu psycholog Scott M. Stanley. Kdo by to byl řekl, že i tento aspekt muže přispět k černým kronikám rozvodovosti. Mimochodem, co dalšího jim ještě nahrává?

Peníze, alkohol a tchyně jako ďábelské trio

Podle studie britského právního portálu Divorce Depot šancím na rozchod hrají do karet i finance. Respektive to, že s nimi jeden z páru jaksi neumí správně nakládat. Odborníci se nijak netají ani tím, že i tu největší lásku dokáže „spláchnout“ neuvážená konzumace alkoholu. Ostatně, ze statistik vyplývá, že metla lidstva ročně odloučí přibližně 25 % dvojic.

V celých 18 % případů může za dramatický konec soužití i nesnášenlivost s ostatními rodinnými příslušníky ze strany partnera, nejčastěji pak s tchyní. Mezi další příčiny odluky pak pochopitelně patří nevěra, geny nebo věk. Proč právě on?

Ve své praxi se neustále setkávám s klienty, kteří se brali příliš mladí. Po letech však zjišťují, že to byla chyba a jednali neuvážlivě. Mnozí tak začínají cítit silné volání po radikální změně,“ připouští newyorská licencovaná psychoterapeutka a vztahová poradkyně Rachel Sussman.

Co si o tom, že počet sexuálních partnerů může ovlivnit kvalitu manželství, myslíš právě ty? Napiš nám o tom do diskuze pod článkem, těšíme se na příspěvky.

foto-zdroj: shutterstock.com

25.10.2021 2:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist