Největší důvody k nevěře? Prachy, nuda a nespokojenost

Cizoložství má zhoubné účinky a co hůř, nebezpečí číhá na každém rohu. Vždyť lidé svým milovaným nasazují parohy už i proto, že nepracují a nemají žádný příjem. Nebo kvůli očekávání kulatých narozenin.

nevera-1100x618.png Zdroj: iStock

Co nás nejčastěji vede k nevěře?

Nevěra vždycky byla, je a bude hlavním viníkem rozvodů a rozchodů. Jenže co vlastně zahýbače přiměje, aby zakázaným dobrodružstvím riskovali zázemí, životní jistoty i dlouholetá partnerství? Překvapivě za tím nestojí pokrytectví, nedostatek morálky ani zvrácená snaha o kompenzaci promarněných let. Živnou půdou pro mimomanželské poměry jsou příčiny, do kterých bys to možná neřekla. Odhaluje je americká psycholožka a vztahová poradkyně Kristin Zeising, která má o nejčastějších důvodech nevěry díky své praxi jasno. V čem podle této specialistky vězí kámen úrazu?

Totální nespokojenost, vítěz hitparády

Zní to jako klišé, přesto je to pravda. Moc široký pojem? No, vlastně ani ne. Závěry studie uvádějí, že nespokojenost má v drtivé většině případů hodně co dočinění se sexem. Od toho se také odvíjí to ostatní – hádky, výčitky, tichá domácnost a tahání kostlivců ze skříně. Holt, jak to neklape v posteli, není o potíže nouze!

„Pro muže i ženy je podvádění emocionální záležitost. Obě pohlaví mohou cítit nedostatek náklonnosti a spojení se svým protějškem. Mnohdy se také domnívají, že nejsou dostatečně oceňováni a připadají si nepotřební,“ vysvětluje zmíněná „láskoložka“ s tím, že ztělesněné důkazy nespokojenosti má ve své ordinaci dnes a denně.

V hlavní roli peníze? Jo, to taky

Lidé, kteří mají partnera zcela závislého na svých příjmech, bývají často podvádění. Takhle na férovku to uvádí studie publikovaná v magazínu American Sociological Review. Bohužel to potvrzuje i vztahová expertka. Ta v tom vidí jeden ze způsobů, jak se výdělečně nečinní jedinci snaží smířit s frustrující nerovnováhou ve vztahu. Místo úřadu práce zavítat k milencům a milenkám? I takhle se někteří dostávají z deprese…

Přečti si také:

Blížící se kulaté narozeniny. Jako vážně?!

Je to síla, ale i rok narození může pravděpodobnost nevěry podstatně navýšit. Průzkum provedený internetovou seznamkou, jejímž prostřednictvím zadaní hledají povyražení, odhalil, že až třiceti procentům zahýbačů končí věk číslem devět. Autoři výzkumu spekulují, že ti, kteří jsou na pokraji kulatin, tíhnou k dobrodružství. A tahle se to projevuje!

„Blížící se velký životní milník mnohdy působí stresujícím dojmem. Nevěra pak může být jistý únik z reality i možnost, jak si stárnutí tolik nepřipouštět,“ souhlasí Kristin Zeising.

Nuda. I ta hraje roli

Nemít do čeho píchnout. To že je impuls k cizoložnému flirtu? Že váháš, dokonce větší, než si vůbec dokážeš představit…

„Tohle je opravdu běžný důvod, proč si lidé zahýbají. Jeden psychologický výzkum dokonce zjistil, že 71 % mužů a 49 % žen se nebrání poměru jen proto, že jsou znudění. To je tak šokující! Kdyby tito hříšníci plánovali nové a zajímavé aktivity, třeba výlety a dovolené se svým protějškem, sexuální vzrušení by jistě nastalo i doma,“ netají se svým názorem znalkyně nevěrných duší.

 

17.8.2023 2:00| autor: Lucie Feiková | zdroj: journals.sagepub.com, pnas.org, scientificamerican.com, tandfonline.com

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist