Jak to vidí Lasice: Signály, které značí, že ve vztahu máte problém

Většina lidí své vztahy prožívá jen nevědomě. Dny ubíhají a i proto, že je spoustu jiných věcí k řešení, nevšimnou si signálů, které naznačují, ba přímo křičí, že jde jejich vztah do kopru. A začnou s tím něco dělat, až když je často pozdě. Na vztahu je třeba pracovat kontinuálně a všímat si signálů, které můžou značit problém, kterému se však dá včasným řešením předejít. A které signály naznačují potenciální problém nebo už jsou jeho jasným ukazatelem?

jka-to-vidi-lasice-1100x618.png Zdroj: Shutterstock.com

Smýšlíš o svém partnerovi negativně

Stává se, že ke mně na konzultaci přijde klientka s tím, že má hrozného blbce, který jí dělá “samé strašné věci” a jak to udělat, aby na něj nevyjížděla s každou kravinou. Uvědomte si, že pokud je pro vás někdo “blbec”, tak s ním logicky je těžké mluvit jako s “miláčkem”. Jakmile na partnerovi začneš vidět to špatné, bude se to nabalovat. Zacyklíš se v negativním smýšlení o něm a nebudeš pak schopna vidět dobrého vůbec nic. Přitom by stačilo změnit úhel pohledu. To je jedna z metod, se kterou pracuji a která je velmi prospěšná ke zlepšení vztahu. Negativním smýšlením, které velmi často pramení z nenaplněných očekávání ohledně chování partnera, to totiž dost často začíná.

Kritika

Pokud se do párové komunikace vloudí kritika, zpočátku si nemusíme ničeho zásadního všimnout. Pár je o dvou individuálních osobnostech, takže je jasné, že se nám někdy/často může něco nelíbit. Jenže je zásadní rozdíl, jakým způsobem to podáme. Jakmile kritiky přibývá, plíživě se dostáváme do problému. Věty typu “tak jsi normální?”, “že mě to nepřekvapuje, ty nikdy nechodíš včas” nebo “tobě jde jenom o jedno a na mě vůbec nemyslíš!” jsou jasným příkladem kritiky. Zobecňují a nekonstruktivně útočí na partnera. Ten se pak cítí nedoceněn, logicky si to nechce nechat líbit, takže začne soupeřit nebo se vzdalovat. Jakmile ke kritice přidáme pohrdání, pak je to signál s červeným vykřičníkem. Pohrdání je vlastně neúcta a je to nevychovanost nežádoucí v jakémkoliv mezilidském kontaktu. Co pak můžeš čekat, že udělá s vaším vztahem?

Časté hádky na dřeň

I spokojené páry se hádají, některé více, některé méně. Závisí to mimo jiné i na temperamentu jedinců. Neznamená to, že pokud se jednou za čas, řekněme jednou do týdne pohádáte, že je to signál nutně značící problém. Co už takovým signálem ale je, jsou hádky vyvolané kvůli maličkostem bez přítomnosti smířlivosti. Jakmile vám jde víc o hádku než o usmíření, jdete na dřeň, jste na sebe sprostí a slovně nebo dokonce fyzicky si ubližujete, pak velký pozor.

Soupeříte

Teď nemyslím, že si dáte běžecký závod. Jde o přehnané soupeření na denní bázi, hlavně, aby nevyhrál ten druhý. Ty chceš světlou sedačku, on tmavou. I kdyby se stokrát víc hodila tmavá, přece ho nenecháš vyhrát a budeš si třeba i na úkor vzhledu celého obýváku, trvat na svém. U obou se hodně projevuje ego, které je v podstatě nadřazeno zdravému rozumu. Místo toho, abyste spolupracovali a chovali se jako tým, tak soupeříte. A pokud to necháte zajít daleko, může se z toho stát válka Roseových.

Za všechno může on

Některé ženy jsou doslova “nášlapné miny”. Vytočí je v podstatě cokoliv, co partner řekne nebo udělá. Vše si berou osobně a ve všem vidí osobní útok. Nášlapnou minou se ženy stávají z převážné většiny až v průběhu vztahu, když přibývá hádek a neshod. Rády a často se patlají v minulosti a předhazují partnerovi jeho dávné prohřešky. Mají pocit, že mají právo mu dát cokoliv sežrat. Takové ženy mívají nějaká vlastní traumata, snížené sebevědomí nebo špatné zkušenosti a všechno to házejí na partnera. Ten dostává čočku i za to, co se ho vlastně vůbec netýká. Pokud jsi našlápnutá každou chvíli a máš potřebu partnera pucovat, jsi na jisté cestě k averzi.

Averze

Averze je úkaz pokročilého problému ve vztahu. K partnerovi máš v podstatě antipatii, nemůžeš ho vystát. Když mluví, máš oči v sloup a vadí ti na něm už snad úplně všechno. Představ si, že každý z nás v sobě má určitý pohár, který je schopen pojmout jen určitou dávku averze. V poháru se sčítají všechny křivdy, nedorozumění a pocity ublíženosti. Čím je plnější, tím silnější averzi na druhého máme. Co je ale nebezpečné, že až jednou přeteče, je z toho rozchod a většinou už není moc cesty zpět.

Všechny tyto signály značí minimálně budoucí problém ve vztahu. Na celkem nenápadnou kritiku se totiž nabaluje soupeření, z toho hádky a z těch zas postupem času vzniká averze. V páru se také pak může objevit nevěra nebo jiné úniky, které k záhubě vztahu ještě přispějí. Proto je tolik důležité vnímat tyto signály včas. Jsou totiž takovou rakovinou vztahu. Ze začátku není problém vidět a nijak moc nás netrápí. Jenomže jakmile se rozleze, těžko se léčí. A přestože to lze, je to náročné a stojí to mnohem více úsilí. Když se nejde po příčině a jejím řešení, pár neumí správně komunikovat, přidávají se signály další. Vzniká tak vlastně neléčený dlouhodobý konflikt a s ním zase velmi pravděpodobně i konec. Proto i ve vztahu by měla být prevence. Nenechávej problémy zajít až na hranu a jakmile uvidíš signál, začni ho aktivně řešit. Láska sice hory přenáší, ale neléčený konflikt nezažehná…

Tak jak to je?

Vnímáš signály problému ve vztahu? Vezmi to do svých rukou a pojď ho vyřešit! Termín konzultace si objednej na www.vztahova-inzenyrka.cz, sleduj Facebook: Jak to vidí Lasice nebo Instagram: @jak_to_vidi_lasice

18.2.2022 2:00| autor: Nikola Smekalova

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist