Máte doma tlouštíka, kterému stále chutná Však změna je nutná!

Nejlepší prevencí obezity dítěte, je nemít obézního rodiče. Co ale dělat pokud jsou již naše geny „poznamenány“ předchozí generací Můžeme se pokusit ještě před otěhotněním zlepšit v životním stylu, co je v našich silách. Dalším důležitým faktorem je kojení.
Ovšem pozor! Jen u pěti procenta dětí stojí za obezitou hormonální nebo genetické onemocnění, v ostatních případech se na nadbytečných kilogramech podílí nevhodná strava a životní styl, zejména málo pohybu…

Problém s nadváhou a obezitou se celkově týká každého druhého dítěte z deseti

V České republice je přibližně devět procent dětí s nadváhou. Situace se bude podle odhadů lékařů ještě zhoršovat. Součastná strava dětí je totiž příliš kalorická, tučná a slaná, naopak neobsahuje dostatek draslíku a vápníku. Obézní děti mají kromě vyššího krevního tlaku často i zvýšenou hladinu cholesterolu, jejíž hlavní příčinou je nadměrný podíl živočišných tuků ve stravě.
Tyto faktory vedou k vysokému riziku kardiovaskulárních onemocnění. Obezita také přispívá ke vzniku cukrovky (diabetu mellitu 2.typu).

Pokud se obezita neřeší již v dětství, osmi z deseti dětem zůstane i v dospělosti.

Prevence dětské obezity

Nejpřirozenější výživou pro dítě v raném věku je mateřské mléko. Složení mateřského mléka se mění s růstem dítěte dle jeho potřeb, čehož není schopna žádná jiná potravina. Další z mnoha výhod kojení je, že si dítě samo volí množství mléka, které chce vypít. Pokud si nemůže samo regulovat příjem potravy a dostává nadměrné dávky mléka nebo stravu příliš koncentrovanou, nebo se mu předčasně podávají přípravky kojenecké výživy apod., může se u něho začít vyvíjet obezita. Matky často např. při přípravě pokrmu přesahují ve snaze dítěti přilepšit, míru v odměrce. I když dávku zvýší jen nepatrně, při trojím opakování denně mají o obezitu svého dítěte postaráno.

V dětském věku se vytvářejí tukové buňky, jejichž počet se většinou již nikdy nesníží

Při pozdější redukci hmotnosti se tukové buňky z velké části pouze zmenšují. Proto je tedy důležité, abychom dítě nepřekrmovali a nezakládali mu tak na obezitu. Pokud již od dětství naučíme dítě špatným stravovacím a pohybovým návykům, tyto návyky se již v dospělosti špatně odstraňují.

Pozor na obézní rodiče…

Obézní rodiče často nevidí nebo nechtějí vidět, že jejich dítě je obézní. Obézní rodič obklopen celou širokou rodinou s mnoha kily navíc vidí všechno zkreslenou optikou. Nechce měnit zažité stereotypy, které jsou na první pohled pohodlné a příjemné – ale jen do té doby, než přijdou závažné zdravotní problémy. A na mnoho obézních dětí bohužel tyto problémy číhají v dřívějším věku než postihnou jejich rodiče.

Obézní děti jsou vystaveny posměchu

Současná civilizovaná společnost nepřeje obézním, zesměšňuje je v masových médiích, mechanicky spojuje kila s hodnotou osobnosti, vyzdvihuje vyhublost. Obezita ztěžuje dítěti život již od útlého věku. Již v mateřské škole se v různých průzkumech ukázalo, že obézní děti patří mezi nejméně oblíbené, a tato diskriminace se s nimi táhne po celý život. Děti sami ani nedají často najevo, jak je obezita trápí. Proto by se každý rodič měl zamyslet nad tím, zda přebytečná kila neubližují jeho dítěti.

Máte doma malého tlouštíka a nevíte si rady, jak snížit jeho hmotnost

Nejdůležitější je zvolit vhodnou dietu a pohybovou aktivitu. V jídelníčku dítěte by mělo být hodně ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků, nízkotučných mléčných výrobků. Přednost by se mělo dávat tukům s nízkým obsahem nasycených mastných kyselin – například rostlinné tuky, rostlinné oleje, olivové oleje a podobně.

Jakákoliv úprava stravy v dětství musí být přizpůsobená věku…
…aby dítě dostávalo dostatek živin, které jsou nutné pro růst a vývoj. Dieta proto nikdy nemůže být tak striktní jako u dospělých, úbytky na váze by měly být pozvolné.
Jídelníček je třeba upravit tak, aby se dítě necítilo ošizeno, že je mu některý druh jídla odepírán. Proto je nejlepší, jestliže určitý způsob stravování dodržuje celá rodina. Především je nutná pravidelnost ve stravování, rozdělení jídla na 5 denních porcí, vyloučení všech energeticky bohatých potravin. Patří k nim např. bramborové hranolky, chipsy, tučné pečivo (koblihy), smetanové zmrzliny, cukrářské výrobky, majonézy, ale i některé druhy drůbeže (husa, kachna, u kuřat nejíst kůži), uzeniny, sekaná a mletá masa, plnotučné mléčné výrobky, šlehačka, tučné sýry.

Je patrno, že lze sestavit jídelníček z určitých potravin, které jsou chutné, dítě nasytí, podpoří jeho růst, ale nepovedou k nadměrné tvorbě tukových zásob.
Další nedílnou a velmi důležitou součástí léčby i prevence obezity je dostatek pohybu. Nejvhodnější je chůze, jízda na kole, plavání. Chůze je možná každodenně, nevyžaduje určitou dobu, určité prostředí. Zvýšení fyzické aktivity chůzí lze využít vždy a všude. Nutná je úprava životního stylu. Poslední jídlo by mělo být v takové době, aby do spánku mělo dítě ještě alespoň dvouhodinový prostor pro pohyb.

Nevíte-li si rady se sestavením jídelníčku či s reakcí dítěte na hubnutí, navštivte odborníka přes výživu, který Vám s těmito problémy rád poradí.

Kompletní jídelníček pro dětská bříška od tetinky Jůlinky…
Zapamatujte si: JÍDLO JE i NA HRANÍ! .-) Špízy ala zdravá strava
+ další tipy feminy
Tělo spaluje tuky ještě půl hodiny po cvičení!
Bulimičky během záchvatu přijmou až 20000 kJ!!!

Výkrmnou dietu nepotřebují děti ani kočky, jen anoretičky.

Patnáctiminutový program pro šest dní v týdnu!
Pondělí, Úterý, Středa, Čtvrtek, Pátek a sobota

Tvarujte se a modelujte se:
Hoďte se do formy! POTŘEBUJETE NABRAT SVALOVOU HMOTU
Hurááá do plavek! POTŘEBUJETE SVOU POSTAVU FORMOVAT
POTŘEBUJETE SVOU VÁHU ZREDUKOVAT Není to tak těžké…

Femina vyzvídá na nutriční terapeutce Julii Zákostelecké. Ptejte se i Vy…
Napište nám své otázky na adresu info@femina.cz
pod heslem NUTRIČNÍ TERAPEUT,
a nebo své dotazy připojte přímo k článku.
(Foto: internet)

It-is.cz/terapeutka

24.5.2007 12:00| autor: Julie Zákostelecká

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist