Letní péče o nejmenší děti

Maminky, hlavně prvorodičky, bývají v mnoha případech úzkostlivé a často děťátko oblékají příliš. Přitom se stačí řídit jednoduchým pravidlem: „Miminku toho obléknu tolik jako sobě, maximálně o vrstvu víc!“

To potvrzuje i pediatr MUDr. Josef Dalecký: „V letních měsících by mělo být miminko oblečeno jen do jedné vrstvy, ale je důležité zakrýt celé tělíčko a chránit jej před přímým sluncem. Materiál by měl být příjemný a hlavně prodyšný, nepostradatelným kouskem oblečení by pak měla být bavlněná čepička nebo klobouček.“

Při první aklimatizaci miminka na venkovní prostředí dávat pozor na přehřátí organismu, ochranu před sluncem a přísun dostatečného množství tekutin. Do jednoho roku věku by dítě nemělo být přímému slunečnímu záření vystavováno vůbec, jeho kůže je tenká a nemá vyzrálou schopnost pigmentace. S miminkem také platí přísnější pravidla pobytu na slunci. Nejvhodnější je trávit volný čas ve stínu a i tam chránit dítě ochranným krémem s SPF faktorem alespoň 50, a to i na částech těla ukrytých pod oblečením.

V případě slunečného počasí buďte s miminkem venku hlavně dopoledne, tedy zhruba do 11. hodiny, a odpoledne až od třetí hodiny dále. A propos: Věděly jste, že se teplota v kočárku na přímém slunci může vyšplhat až na 50 °C?

Jak dítě oblékat a chránit před sluncem
Letní oblečení pro děti vybírejte ve světlých barvách, ideální je bílá, která dobře odráží sluneční paprsky. Je důležité myslet na to, aby oblečení pro děti bylo z kvalitního materiálu, které zabraňuje pocení děťátka. Už i na českém trhu se objevilo dětské oblečení s UV ochranou až 50+, které dítko chrání stejně jako opalovací krémy s ochranným faktorem, avšak s tím rozdílem, že neztrácí účinnost ani ve vodě. Nezapomínejte na klobouček (ideálně s UV).

Zkušené maminky v internetových diskuzích radí novopečeným maminkám letních novorozenců, že je dobré miminko z kočárku při jakékoli příležitosti vytáhnout, položit do stínu a vysvléct. Miminka zkrátka povětšinou milují protahování, když jsou nahatá. Usnadnit regulaci teploty miminku v kočárku pomůže také odvětrávací matrace a odvětrávací korba.

Špatně oblečené miminko poznáte tak, že je zpocené, má mokré záhlaví, hlavičku i tělíčko. Ověřit to navíc lze i pohmatem – oblečení bývá vlhké. Při lehkém přehřátí děťátko ochladíte a osvěžíte omytím zátylku, nožiček a ručiček.

Čtěte také: Co v létě číhá na dítě za nebezpečí

Kojení v létě
Pokud své miminko kojíte, v horkých měsících více než kdy jindy dbejte na pravidelný přísun tekutin tak, abyste během dne vypila přibližně tři litry – v takovém případě nedojde k omezení produkce mléka. Plně kojené miminko ani v létě nepotřebuje jiné tekutiny než mateřské mléko (případně mu můžete podat kojeneckou vodu na lžičce), je však dobré mléko děťátku dopřát, kdykoli se o ně přihlásí, což může být v parných dnech častější než obvykle. Zřejmě bude ucucávat více předního mléka, které hasí žízeň, a to i v čase mezi kojeními.

Na co si dát pozor
• Bez omezení můžete i při kojení používat opalovací ochranné krémy, vybírejte však kvalitní a raději na fyzikální bázi.
• Opalovací prostředky můžete aplikovat i na prsy – vyhněte se však oblasti dvorců a bradavek, aby se zbytky krému, mléka či oleje nedostaly do úst miminka.
• Pozor na přehřátí – složení mateřského mléka se sice na slunci nemění, ale v případě úpalu, úžehu či nevolnosti by zřejmě ke změnám v jeho produkci došlo.
• Pokud si dopřáváte plavání ať už v bazénech či přírodních nádržích, před každým kojením se osprchujte čistou vodou.
• V letních měsících vás může zaskočit viróza či průjem nebo zvracení například jako následek pobytu na sluníčku či pozření nedostatečně tepelně upravených potravin. I při takovém oslabení organismu můžete bez obav nadále kojit – k miminku se tak dostanou potřebné protilátky, které ho ochrání před nákazou. Důležité je důsledně dbát na důkladnou hygienu rukou a doplňovat stále tekutiny. Případné užívání léků v období kojení konzultujte se svým lékařem.
• Pokud by průjmovým onemocněním trpělo v létě miminko, rozhodně se kojení nezříkejte – mateřské mléko je nejlepší lék.

Připraveno ve spolupráci s Babyweb.cz

3.7.2012 4:00| autor: Pavla Maříková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist