Kojím své čtyřleté dítě

Řekli byste, že v dnešní době už není možné něčím šokovat. Americkému magazínu TIME se to podařilo – na obálku nového vydání umístil ženu kojící téměř čtyřletého chlapečka. Jde o propagaci kojení, nebo úchylnost?

Mateřství rozhodně není jednoduchá věc. Když se dítě narodí, je na vás vyvíjen nátlak, abyste ho kojila. Je to samozřejmě z objektivních důvodů to nejlepší pro dítě i matku, vytváří se tak přirozené pouto, maminka tak i nejsnáze shodí poporodní kila. Pokud vám to ale z nějakého důvodu nejde nebo se rozhodnete pro umělé mléko z vlastní vůle, jste označena za špatnou matku a vyslechnete si litanie o tom, jak své nekojeňátko vystavujete zvýšeném riziku stovky nemocí. Jestliže dítě naopak kojíte příliš dlouho, jste divná zrovna tak.

Na paní Jamie Lynne Grumetovou se spousta lidí dívá skrz prsty. Svého syna Arama kojí i přesto, že mu za měsíc budou čtyři roky, a neváhala se s ním vystavit na obálce časopisu. Sama byla kojená do šesti let a nevidí na tom nic nepřirozeného. „Na matčina prsa si pamatuji. Je to hřejivý pocit, jako byste maminku objímala. Cítíte, že vás někdo konejší a miluje,“ vypráví Jamie Lynne.

Její kritici považují fotografii za obscénní a domnívají se, že Jamie Lynne trpí sexuální úchylkou. „Někteří lidé mi vyhrožují, že na mě zavolají sociálku, tvrdí, že syna zneužívám,“ říká šestadvacetiletá matka, která je stoupencem myšlenky zůstat co nejdéle v těsném fyzickém kontaktu s dítětem. Kromě dlouhodobého kojení podporuje i spaní s potomkem v jedné posteli a nošení miminek v šátku.

Na její stranu se postavila Renee Kamová, poradkyně z australské asociace podporující kojení. „U nás v Austrálii kojí své děti přes dva roky méně než 10 procent matek. Není to obvyklé, a proto to šokuje. Dlouhodobé kojení přitom prospívá dítěti i matce. Čím déle kojíte, tím méně budete chodit k doktorovi,“ tvrdí Renee a poukazuje na statistiky, podle nichž  dlouhodobě kojené děti lépe prospívají, vykazují lepší rozumové schopnosti, nebývají ohroženy obezitou ani nedostatkem minerálů v kostech. Pro matky je zase přínosem snížené riziko cukrovky i rakoviny prsu a vaječníků.
[[related]]
Světová zdravotnická organizace doporučuje matkám podávat dětem mateřské mléko po dobu prvních šesti měsíců jako jediný druh stravy a poté jím doplňovat tuhou stravu „do dvou let věku nebo déle„. Podle průzkumu se po porodu daří kojit asi 75 procentům matek, ale jen 44 procent pokračuje v kojení i po šesti měsících. Okolo prvního roku života dítěte už kojí méně než čtvrtina maminek. “Běžné” je tedy kojit do roka. Nikde však není stanoveno, že se nemůže kojit déle. Horní hranici lékaři přirozeně nestanovili – stanovit ji musí matka sama.

Konec konců, dítě není standardizovaný výrobek z továrny. V určování co je normální a nenormální by stále mělo platit, že dokud to vyhovuje a prospívá děťátku i mamince, tak není co řešit…

11.5.2012 12:00| autor: Jana Rysková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist